Osiągnięcia cywilizacyjne Arabów
Wymień najważniejsze osiągnięcia cywilizacyjne Arabów. Wskaż pośród nich te, które zostały przyjęte przez Arabów od sąsiednich bądź podbitych ludów oraz te, które stanowiły ich własny oryginalny twór. Czy wszystkie okazały się trwał
Rozwój cywilizacji arabskiej ma ścisły związek z podbojami Arabów i powstaniem na podbitych terenach imperium arabskiego. Mocarstwo arabskie zostało stworzone na terenach gdzie była wysoko rozwinięta kultura oraz bogate tradycje cywilizacyjne np. Egipt, Mezopotamia, część Europy, Afryka Północna.
Arabowie nie niszczyli dorobku podbitych krajów, lecz go przejmowali i wzbogacali swoimi osiągnięciami. Dorobek innych kultur potrafili wykorzystać dla własnych potrzeb. Wchłaniając osiągnięcia różnych narodów Arabowie potrafili je upowszechniać i stali się tym samym pośrednikami między różnymi cywilizacjami, niekiedy bardzo od siebie odległymi.
Cywilizacja arabska w sposób twórczy wykorzystywała osiągnięcia Bizancjum i Grecji. Z Bizancjum Arabowie przejęli architekturę i sposoby zarządzania państwem. Zdobycze Greków dawały Arabom wiedzę i możliwość rozwoju nauki.
Architektura arabska to przede wszystkim budownictwo sakralne, gdzie widać duże wpływy kultury bizantyjskiej. Budowano świątynie zwane meczetami, o charakterystycznych wieżyczkach zwanych minaretami. Sztuka islamu charakteryzuje się bogatą ornamentyką, a funkcją dominująca tej sztuki, jest jej dekoracyjność. Znane zabytki tamtego okresu to meczet Omara w Damaszku, meczet Omaijadów w Kordobie.
Fascynacja kulturą grecką zapoczątkowała rozwój językoznawstwa oraz twórczości literackiej. Arabowie tłumaczyli wiele dzieł antycznych na język arabski, dzięki czemu powstały one do dziś. Dzięki tym tłumaczeniom Europa poznała m.in. dzieła Arystotelesa, Platona. Interesowała ich grecka filozofia, medycyna, matematyka i astronomia. Przełożyli dzieło Klaudiusza Ptolemeusza „Almagest” - wykład o geocentrycznej teorii budowy świata. Arabowie nie tylko tłumaczyli znane dzieła uczonych greckich, ale także kontynuowali badania w dziedzinie nauk ścisłych. Np. matematyka- arabski Al- Chwarizmi prowadził badania nad trygonometrią i algebrą. To on był pomysłodawcą wprowadzenia do użytku cyfr hinduskich, które dzisiaj znamy jako cyfry arabskie (system dziesiętny) .
Arabowie cechowali się niezwykłą ciekawością świata, dlatego też prowadzili badania geograficzne. Liczne podróże przyczyniły się do powstania różnych kronik i opisów podróżniczych. Autorem pierwszej w świecie arabskim syntezy dziejów świata był Tabari ,z pochodzenia Pers.
W dziedzinie medycyny najbardziej znany jest Awicenna ( Ibn Sina), autor podręcznika medycyny „ Canon medicinae” , który stosowano przez wiele stuleci.
Z kultury irańskiej Arabowie przejęli stroje, obyczaje i dom z jego charakterystycznym wyposażeniem.
Kontakty z Chinami przyczyniły się do przejęcia od nich techniki wyrabiania papieru, jedwabiu i metalu.
Panowanie arabskie upowszechniło i rozwinęło rozwój rolnictwa wzorowany na dorobku Egiptu i Mezopotamii. Tworzyli systemy melioracji, zaczęli też uprawiać nieznane rośliny jak np. ryż, trzcina cukrowa.
Rozwój rzemiosła skórzanego, tkactwa, szklarstwa i ceramiki nastąpił pod wpływem osiągnięć perskich- Arabowie zapoczątkowali rozwój przemysłu farmaceutycznego, produkowali różne maści, leki, czy też pachnidła.
Samym zaś Arabom zawdzięczamy okrycie procesu destylacji i krystalizacji, a także astrolabium (przyrządu wykorzystywanego aż do XVIII w. do mierzenia kątów, w astronomii, w geodezji). W dziedzinie sztuki wypracowali własny styl geometryczny zwany arabeskami. Arabeski to rodzaj zdobienia z motywami roślinnymi i geometrycznymi.
Na pewno ,istotnym dokonaniem jest stworzenie Kalendarza muzułmańskiego zwanego Księżycowym. Kalendarz został wprowadzony przez Mahometa w 632 r.
Ważnym elementem w rozwoju cywilizacji arabskiej jest religia- islam, która opiera się na pięciu filarach tj. wiara, modlitwa, jałmużna, post, pielgrzymka. Religia islamska jest religią monoteistyczną, a podstawy tej religii stworzył prorok Mahomet. Główne doktryny islamu zawarte są w Świętej Księdze – w Koranie, i stanowią, że „Nie ma Boga prócz Allacha, a Mahomet jest jego prorokiem”. Ponieważ islam zabrania ukazywania w dziełach zwierząt i ludzi, dlatego też właśnie powstały arabeski.
Osiągnięcia cywilizacji arabskiej, na pewno przyczyniły się do rozwoju dzisiejszego świata i nauki, a już na pewno były zaczątkiem do rozwoju wielu dziedzin. Wiele z tych dokonań, jakie wymieniłam przetrwało do dziś, chociażby cyfry arabskie, system dziesiętny, czy też produkcja papieru. Na szczególne uznanie na pewno trzeba zaliczyć ich wkład w rozwój historii (opisy, kroniki) oraz literatury. Cenną zdobyczą tego okresu są „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”.
Ponieważ każdy muzułmanin ma obowiązek „szukać” przez całe życie- powoduje to wysoki poziom intelektualny wyznawców tej religii, co także w przeszłości było przyczyną wielu odkryć w różnych dziedzinach.
Charakterystyczne budowle sakralne z przeszłości mają spory wpływ na rozwój dzisiejszej turystyki w rejonach gdzie występował i występuje islam.