Charakterystyka Heraklesa.

Mitologia zwiera wielu herosów , którzy mniej lub bardziej odznaczyli się w dziejach historii. Jednym z nich jest herakles syn Zeusa i królowej Alkmeny . Jego boskie pochodzenie sprawiło , iż w wielu dziedzinach nie było mu równego .Był wysokim , dobrze zbudowanym blondynem o niebieskich oczach .
Herakles od swoich pierwszych dni musiał zważać na niebezpieczeństwa , które piętrzyła przed nim Hera . Bogini znienawidziła bohatera , gdyż został poczęty przez niewiernego jej Zeusa . Heros już jako dziesięciomiesięczne dziecko mógł się przekonać o jej nienawiści , bowiem został zaatakowany przez wysłane przez Herę węże. Malec wykazał się wielką siłą i bez problemu wygrał potyczkę .
Mimo boskich korzeni , późniejsze lata nie były dla heraklesa tylko szczęśliwymi chwilami . Działo się tak z powodu kilku wad , których nie pozbył się aż do śmierci . Przede wszystkim był zbyt porywczy . Zabij swojego nauczyciela , gdy ten zezłościł się na niego i wypomniał mu jego problemy z nauką . Jego braki wynikały z braku chęci i możliwości do zapamiętywania licznych regułek . Za to świetnie władał bronią , co niejednokrotnie uratowało mu życie .Tej sztuki uczył go ojczym Amfitrion .
Pierwszą żoną bohatera była córka króla Teb ,z którą miał kilkoro dzieci . Sielanka nie trwała długo , ponieważ Hera zesłała na niego klątwę . Opętany zabił swoją rodzinę , za co został surowo ukarany . Miał wykonać dwanaście ciężkich prac , które zlecił mu Eurysteus . Aby dopiąć celu niejednokrotnie popisywał się nadludzkimi zdolnościami . Prócz wielkiej siły i odwagi , przedstawiał swój spryt i mądrość , które przydały mu się przy walce z bestiami czy sprzątaniu stajni Augiasza .
Herakles odbył liczne podróże głównie w celach wojennych . Wylądował między innymi w Sparcie , Troi i na Elidzie . Jednak jego śmierć nastąpiła nie w czasie walk , a przyczyniała się do niej nieświadoma swojego czynu żona herosa , Dejanira . Podarowała mu szatę umoczoną we krwi centaura . Ta raz założona , paliła jego ciało tak niemiłosiernie , że ten postanowił popełnić samobójstwo . Został jednak uratowany przez bogów , którzy zapewnili mu miejsce na Olimpie .
Herkules mimo wielu wad był postacią pozytywną , a jego wytrwałość jest niespotykana nawet w mitologi .

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Heraklesa (Herkulesa) SZYBKO!!!

Charakterystyka Heraklesa (Herkulesa) SZYBKO!!!...

Język polski

Charakterystyka Heraklesa

Herakles to grecki heros, syn boga Zeusa i śmiertelnej kobiety Alkmedy. Był najbardziej lubianym i najsławniejszym bohaterem Greków, słynnym z wykonania dwunastu ciężkich prac.

Wygląd zewnętrzny Heraklesa stanowił odzwierciedleni...

Język polski

Charakterystyka Heraklesa

Herakles, czyli gł. bohater „Mitologii” J. Parandowskiego jest synem Dzeusa i królowej Alkmeny.
Chłopca nie wychowywał Zeus, tylko przybrany ojciec-Amfitrion. Dzięki temu, że bohater był postacią zrodzoną ze związku człowieka i ...

Język polski

Herakles jego charakterystyka i dwanaście prac

Herakles był synem Dzeusa i królowej Alkmeny. Dzeus chciał, by Herakles był nieśmiertelny, więc próbował przystawić syna do piersi śpiącej Hery, by malec mógł napić się jej mleka. Hera obudziła się, odtrąciła go i znienawidziła. ...

Język polski

Charakterystyka romantyzmu

Preromantyzm - ruchy zapowiadające romantyzm

Sturm und Drank - Okres burzy i naporu w Niemczech, bunt, na ten okres przyada twórczość Goethego i Schillera.

Poezja jezior i grobów - wywodzi się z niej romantyzm, rozwinęła si...