POMOCY!!!! PROSZĘ O PRZETŁUMACZENIE TEGO TEKSTU NA ANGIELSKI! To bardzo ważne, potrzebuję tego od zaraz! BŁAGAM, NIE WKLEJAJCIE W TRANSLATOR, TEKST NIE MA WTEDY SENSU! ___________________________________________________________________ Irlandia Północna powstała w 1921, gdy po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego, sześć z dziewięciu hrabstw północno-wschodniej prowincji Ulster pozostało przy Zjednoczonym Królestwie. W hrabstwach tych dominowali protestanci, w większości potomkowie szkockich i angielskich osadników, którzy nie chcieli mieszkać w katolickiej Irlandii. Konflikty w Irlandii Północnej trwają od średniowiecza, kiedy cała Irlandia znalazła się pod panowaniem Anglii. W XVII wieku rozpoczęto zasiedlanie Irlandii przez ludność angielską i szkocką, a ziemie dla osadników zdobywano, usuwając z nich właścicieli irlandzkich. Zapoczątkowało to wrogość między Anglikami a Irlandczykami, spotęgowaną różnicami religijnymi. Liczne bunty i powstania doprowadziły w 1921 roku do utworzenia niepodległej Irlandii. Jednak w granicach Wielkiej Brytanii pozostała Irlandia Północna, którą w większości zamieszkują protestanci pochodzenia angielskiego. Walkę o połączenie z Irlandią prowadziła Irlandzka Armia Republikańska (IRA). Pod koniec lat 60. XX wieku wybuchł krwawy konflikt w Irlandii Północnej pomiędzy republikanami dążącymi do zjednoczenia wyspy a unionistami. Dopiero w 1998 roku zawarto porozumienie pokojowe, za które dwaj jego współtwórcy – John Hume i David Trimble – otrzymali pokojową nagrodę Nobla. W 2005 roku Irlandzka Armia Republikańska ogłosiła całkowite rozbrojenie.

Northern Ireland was created in 1921, after the creation of the Irish Free State, six of the nine counties of the north-eastern province of Ulster remained the United Kingdom. In these counties dominated by Protestants, mostly descendants of Scottish and English settlers, who did not want to live in Catholic Ireland. The conflicts in Northern Ireland last from the Middle Ages, when the whole of Ireland came under the rule of England. In the seventeenth century, the colonization of Ireland by the English and Scottish people and the land for the settlers Won, removing them from the owners of the Irish. This started the hostility between the English and the Irish, compounded by religious differences. Numerous rebellions and uprisings in 1921 led to the creation of an independent Ireland. However, within the UK remained Northern Ireland, which was mostly inhabited by Protestants of English origin. The struggle for connection with Ireland led the Irish Republican Army (IRA). At the end of the 60s broke out bloody conflict in Northern Ireland between Republicans seeking to unite the island and unionists. It was only in 1998 concluded a peace agreement, for which two of his co-authors - John Hume and David Trimble - received the Nobel Peace Prize. In 2005, the Irish Republican Army announced complete disarmament.