Od przemian izotermicznych po drugą zasadę termodynamiki

Przemiany stanu gazu:
*Izotermiczna-temperatura stała, zmienia się ciśnienie i objętość *Izochoryczna-objętość stała, zmienia się temperatura i ciśnienie *Izobaryczna-ciśnienie stałe, zmienia się temperatura i objętość Prawo Boyle?a Mariotte?a:W izotermicznej przemianie stałej masy gazu ciśnienie panujące w gazie jest odwrotnie proporc jonalne do jego objętości.Prawo Charlesa:W izochorycznej przemianie stałej masy gazu ciśnienie panujące w gazie jest wprost proporcjonalne go temperatury.Prawo Gay-Luccasa: W izobarycznej przemianie stałej masy gazu objętość zajmo wana przez gaz jest wprost proporcjonalna go jego temperatury. Przemiana izotermiczna: Sprężanie(ściskanie powietrza w strzykawce)T=const.LU=0,0=W Q,W<0,Q>0, W=Q Rozprężanie:LU=0,0=W Q,W<0,Q>0. Przemiana izobary czna:p=const.Rozprężanie:W=Fh,W=psh,W=p(V2 ?V1), Ogrzewanie: LU=Q-W,Q=LU W, Q=CpnLT.Oziębianie: -LU=-Q W, W=Q-LU. Przemiana izochoryczna:V=const. Ogrzewanie:Q>0,LU>0.Oziębianie:Q<0, LU<0.Ilość ciepła dostarczonego do gazu w czasie ogrzewania izochorycznego obliczamy:Q=CvnLT, jednostka:J/mol*K. Cv-ciepło molowe gazu.Molowym ciepłem właściwym gazu nazywamy ilość ciepła, którą musi wymienić z otoczeniem 1 mol gazu, aby zmienić swoją temperaturę o 1 K: C=Q/mol*K. Sprawność silnika cieplnego jest równa stosunkowi wartości Pracy W wykonanej przez silnik w czasie jednego cyklu do ilości energii Q pobranej w tym czasie ze źródła:h=W/Q1*100% (od pracy zależne),Q1-ilość energii pobrana ze źródła,Q2-ciepło oddane do chłodnicy,h=Q1-Q2/Q1*100%(zależne od energii źró dła ciepła i chłodnicy), T1-temp źródła ciepła,T2-temp chłodnicy h= T1-T2/ T1*100%(zależne od temp źródła ciepła i chłodnicy). Silnik wykorzystuje część pobranej energii na wykonanie pracy, Ponieważ drugą część oddaje do otoczenia. Działanie chłodziarki:Działanie chłodziarek opiera się na tym, że podczas przejścia cieczy w stan gazowy pobiera ona ciepło, które jest następnie oddawane przy skraplaniu gazu. Entropia jest to miara nieuporządkowanego układu. Druga zasada termodynamiki stwierdza, że jeżeli układ termodynamiczny przechodzi od jednego stanu równowagi do drugiego bez udziału czynników zewnętrznych to jego entropia zawsze rośnie. II zasada termodynamiki: 1.Niemożliwe jest zbudowanie silnika cieplnego, który będzie wykonywał pracę, pobierając ciepło tylko ze źródła ciepła, bez możliwości przekazywania energii do chłodnicy o niższej temperaturze. 2. Niemożliwy jest proces, którego jedynym rezultatem jest przekazywanie energii w postaci ciepła od ciała o temperaturze niższej od ciała o temperaturze wyższej.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Referat z fizyki (przemiana adiabatyczna, równania Poissona, cykl Carnota, sprawność silnika cieplnego, druga zasada termodynamiki)

· PRZEMIANA ADIABATYCZNA (zmiana stanu fizycznego gazu)
W przypadku przemiany adiabatycznej zmianę ciśnienia gazu powoduje nie tylko zmiana objętości, ale również zmiana jego temperatury. Więc przy takim samym zmniejszaniu (zwiększaniu)...