Wirusy

Wirus komputerowy (łacińskie "virus" oznacza truciznę) to program, który posiada zdolność samoczynnego powielania się i przenoszenia z jednego komputera na drugi bez wiedzy i poza kontrolą użytkownika.

Szkody wyrządzane przez wirusy różnią się w zależności od jego rodzaju, począwszy od wyświetlania na ekranie niegroźnych komunikatów, a skończywszy na uszkodzeniu bądź zniszczeniu danych i unieruchomieniu komputera. Wirusy mogą być przenoszone poprzez dyskietki ,dyski optyczne oraz sieć.
Wirusy zwróciły uwagę nie tylko ekspertów czy administratorów systemów, ale i milionów użytkowników komputerów. Trafiły na pierwsze strony gazet, stały się tematem dnia w radiu i telewizji nie dlatego, że media nie miały innych sensacji w sezonie ogórkowym, lecz dlatego, że spowodowały rzeczywiste straty, które dosięgły miliony stacji roboczych. Skutkiem ich działania były zniszczone dane i zawieszone tysiące sieci lokalnych, w tym sieci w dużych firmach.

Większość użytkowników komputerowych , mimo zagrożenia ze strony wirusów nie korzysta z żadnego programu antywirusowego. Dopiero gdy komputer przestaje funkcjonować poprawnie zaczynają zastanawiać się nad zainstalowaniem tego rodzaju programu.

• Dlaczego rozprzestrzeniają się tak szybko?
Wirusy popularne za czasów DOS-u rozprzestrzeniały się bardzo wolno w porównaniu z nowoczesnymi. Był jeden bardzo ważny powód: wirusy te nie używały Internetu ani żadnych innych sieci jako kanałów komunikacyjno-rozprowadzających - nie działały aktywnie, lecz pasywnie.

Musiały być przenoszone ręcznie - za pośrednictwem dyskietek. Żeby doszło do ogólnoświatowej epidemii jakiegoś wirusa, trzeba było długo czekać, aż jego egzemplarze się powielą.

Nowoczesne robaki internetowe rozprzestrzeniają się bardzo szybko, ponieważ posługują się aktywnymi metodami internetowymi. Aby skopiować się do innego (odległego) komputera, wirus internetowy nie musi czekać na to, by jego kopie zostały przypadkiem dołączone do listu i wysłane. Dba o to sam - aktywnie, nie biernie. Po wypuszczeniu do Sieci natychmiast zaczyna wysyłać swoje kopie, używając zabawnych lub podrabianych listów zachęcających do otwierania i czytania. Ktoś klika załącznik, żeby go otworzyć - i to wszystko: wirus lub koń trojański przeniesiony.

• O czym musimy pamiętać!
1. Każdą przyniesioną do biura lub do domu dyskietkę zaraz po włożeniu do napędu sprawdzamy programem antywirusowym.
2. Nie instalujmy pirackiego oprogramowania.
3. Starajmy się jak najszybciej instalować uzupełnienia do programów zalecane przez producentów.
4. Nie otwierajmy załączników dołączonych do listów elektronicznych - tym bardziej takich, których się nie spodziewamy.
5. Nigdy nie uruchamiamy programów ani plików otrzymanych od nieznanych osób przez messengery i programy do rozmów kanałach IRC niezależnie od tego jakiej aplikacji używamy .
6. W naszym komputerze musimy mieć zainstalowany dobry program antywirusowy
7. Przynajmniej raz w miesiącu dokonujemy aktualizacji bazy wirusów w programie antywirusowym.
• Co robić, gdy wirus zaatakuje?
Zawsze może się zdarzyć , że nasz komputer zostanie skutecznie zaatakowany przez wirusa. Co wtedy? Po pierwsze czy to wirus?
Objawów zdradzających, że nasz komputer został zainfekowany , jest bardzo wiele, ale jego niewłaściwe działanie może także mieć inne przyczyny. Gdy na ekranie peceta zobaczymy dziwny komunikat , to znak, że być może w naszym systemie grasuje wirus. Kiedy przestają działać programy, znikają pliki z danymi, komputer często się wiesza lub w skrzynce z listami pojawia się korespondencja, której na pewno nie wysłaliśmy - wtedy możemy być pewni . Złapaliśmy wirusa.

Dodaj swoją odpowiedź
Informatyka

wirusy komputerowe

Wirusy komputerowe

1. Wstęp
Każdy użytkownik komputera na pewno słyszał, lub co gorsza "osobiście" miał do czynienia z wirusem. Jednak niewielu z nich zna zasadę ich działania, gdyż w tej dziedzinie, tak jak w wielu innych dzi...

Informatyka

Wirusy komputerowe. Profilaktyka antywirusowa. Programy antywirusowe.

Wstęp.

Pierwsze wirusy komputerowe dla IBM PC pojawiły się już w 1986 r., ale jeszcze dwa lata później wiele postaci świata informatycznego wątpiło w ich istnienie. Peter Norton (wg „Patologii wirusów komputerowych” Davida Fer...

Informatyka

Wirusy komputerowe i profilaktyka antywirusowa


Pierwsze wirusy komputerowe dla IBM PC pojawiły się już w 1986 r., ale jeszcze dwa lata później wiele postaci świata informatycznego wątpiło w ich istnienie. Peter Norton (wg „Patologii wirusów komputerowych” Davida Ferbra-che’a)...

Biologia

Wirusy

Wirusy są tworami znajdującymi się na pograniczu materii ożywionej i nieożywionej. Pochodzenie wirusów jest niejasne. Istnieje kilka hipotez tłumaczących istnienie wirusów.
Są prymitywną, niekomórkową formą życia.
Stanowią ...

Informatyka

Wirusy i profilaktyka antywirusowa

Pierwsze wirusy komputerowe dla IBM PC pojawiły się już w 1986 r., ale jeszcze dwa lata później wiele postaci świata informatycznego wątpiło w ich istnienie. Peter Norton (wg ?Patologii wirusów komputerowych? Davida Ferbra-che?a) nazwał wi...

Biologia

Wirusy

Wirusy, znajdują się na pograniczu pomiędzy materią ożywioną i nieożywioną. Wykazują one kilka cech wyróżniających organizmy żywe, jak reprodukcja, ale nie prowadzą procesów metabolicznych i nie są zdolne do reprodukcji na zewnątrz ...