Omów ostatnią pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski. W jaki sposób wpływają wizyty Ojca Świętego na społeczeństwo polskie?

16.08.2002 – 19.08.2002 odbyła się XIX pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, która miała miejsce w Krakowie. Hasłem przewodnim tej pielgrzymki było „Bóg bogaty w miłosierdzie”. Głównym celem wizyty było poświęcenie nowo wybudowanego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
16 sierpnia około godz. 18:00 na lotnisku w Balicach wylądował papieski samolot z Watykanu. Jan Paweł II o własnych siłach zszedł z samolotu na płytę lotniska, gdzie przywitali go przedstawiciele najwyższych władz państwowych i kościelnych oraz tysiące wiernych. W Krakowie rozległ się dźwięk dziesiątków dzwonów. Następnie Papież wygłosił przemówienie powitalne, przerywane owacjami zgromadzonego tłumu. Wcześniej głos zabrali prezydent Kwaśniewski i kardynał Macharski. Później Papież udał się do kurii Krakowskiej, aby wypocząć po wyczerpującej podróży i nabrać sił przed trudami dnia następnego. Przed snem jednak tradycyjnie pożartował i udzielił błogosławieństwa zgromadzonym ze słynnego już okna kurii Biskupiej.
Dzień 17 sierpnia rozpoczął się od konsekrowania Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przez Papieża. To był najważniejszy cel jego wizyty w Polsce. W uroczystościach tych wzięło udział ok. 12 tys. zaproszonych gości. W większości były to osoby, które przez ostatnie lata pomagały finansowo w budowie bazyliki. Zaproszono m.in. gości z Korei Południowej i Australii, przedstawicieli Episkopatu Węgier, który sfinansował budowę jednej z kaplic, przybyli też pielgrzymi z Austrii, Niemiec, Francji, Włoch, Bułgarii i Słowacji. Cztery tysiące osób pomieściło się w świątyni, a pozostali na zewnątrz bazyliki- ci ostatni mogli oglądać Papieża na dwóch ogromnych telebimach. W bazylice przygotowano specjalny sektor dla niepełnosprawnych, a także dla wolontariuszy hospicjów i innych organizacji charytatywnych oraz służby zdrowia. Na powitanie Papieża w Sanktuarium w Łagiewnikach zespół Skaldowie wraz z chórem duszpasterstw akademickich "Na Miasteczku" i "Beczki" zaśpiewał pieśń pt "Bóg bogaty w miłosierdzie”. Zarys wieży nowej bazyliki Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, wpisany w herb papieski tworzy logo tegorocznej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Uzupełnieniem logo, które zaprojektował krakowski artysta Jan Skąpski, jest hasło pielgrzymki: "Bóg bogaty w miłosierdzie". Po mszy św. w drodze do Rezydencji Arcybiskupów Papież na krótko zatrzymał się na terenie Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego przed, będącą jeszcze w budowie, Biblioteką Papieskiej Akademii Teologicznej. Oczekiwały tam na niego senaty PAT i UJ, obecni byli też rektorzy wszystkich polskich uczelni. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Franciszek Ziejka wręczył Papieżowi "Złotą Księgę" przygotowaną z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej. W imieniu studentów prof. Ziejka przekazał Ojcu Świętemu indeks uprawniający go do studiowania na wszystkich krakowskich uczelniach "bez konieczności uczęszczania na zajęcia i zdawania egzaminów". W drodze z Kampusu do Pałacu Arcybiskupów Papież zatrzymał się na chwilę na ul. Tynieckiej 10, przed domem, w którym mieszkał w 1938 r. W Rezydencji Arcybiskupów Papież spotkał się z władzami państwowymi i władzami lokalnymi województwa małopolskiego.
Na mszę na Błoniach, tj. 18 sierpnia, przygotowano 1,5 mln bezpłatnych wejściówek, a przybyło ponad dwa mln wiernych, w tym kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Dla wiernych, którzy dotarli na Błonia przed rozpoczęciem mszy, prezentowane były na ogromnych telebimach specjalne programy. We mszy św. wzięli także udział prezydenci Litwy i Słowacji Valdas Adamkus i Rudolf Schuster. Według bp Kazimierza Nycza, przewodniczącego komitetu organizacyjnego wizyty papieskiej, nie zostali oni zaproszeni przez stronę kościelną, lecz przyjechali z własnej woli.
Na Kopcu Kościuszki przygotowywany został taras widokowy, mieszczący 150-200 tys. pielgrzymów, ponadto nagłośniony był odcinek Alei Trzech Wieszczy od Mostu Grunwaldzkiego po Akademię Rolniczą. Mszę św. koncelebrowało ponad stu pięćdziesięciu biskupów - stu z Polski, pięćdziesięciu z zagranicy. Około dwóch tysięcy księży rozdawało Komunię, spowiadało pięciuset kapłanów. Uczestniczący we mszy św. chór składał się z sześciu krakowskich chórów, scholi Ruchu Światło-Życie i dwóch orkiestr wojskowych. Łącznie na Błoniach wystąpiło czterystu śpiewaków i stu instrumentalistów. Na krakowskich Błoniach Papież beatyfikował cztery osoby. Byli to: ks. Jan Balicki, o. Jan Beyzym, s. Sancja Janina Szymkowiak oraz abp Szczęsny Feliński. Po odprawieniu Mszy Św. Papież i tym razem odwiedził cmentarz Rakowicki i znajdujący się tam grób swych rodziców i starszego brata. Wizyta na cmentarzu miała charakter prywatny. Aby Papież mógł pomodlić się w ciszy i skupieniu przy grobie najbliższych, oba cmentarze, Rakowicki i wojskowy przy ul. Prandoty, były zamknięte dla publiczności podczas wizyty.
W ostatnim dniu wizyty Ojciec Święty odwiedził Kalwarię Zebrzydowską. Wizyta ta związana była z jubileuszem 400-lecia powstania Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego. W odprawionej przez Jana Pawła II mszy świętej uczestniczyło ok. 20 tys. osób. W bazylice zmieściło się blisko 450 zaproszonych gości, przed bazyliką na Placu Rajskim zgromadziło się około 18 tys. wiernych. Śledzili oni uroczystości na dwóch telebimach. Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z najważniejszych, obok Częstochowy, ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego w Polsce, a usytuowanie na słynnym szlaku papieskim wiodącym z Wadowic do Krakowa sprzyja rosnącemu napływowi pątników z kraju i z zagranicy. Największe nasilenie ruchu pielgrzymkowego występuje w czasie najważniejszych uroczystości, tj. Odpustu Wielkiego Tygodnia - Misterium Męki Pańskiej oraz uroczystości Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jan Paweł II będąc dzieckiem wielokrotnie wraz z ojcem pielgrzymował z Wadowic do Kalwarii Zebrzydowskiej, jako arcybiskup krakowski i kardynał przybywał tu często na różne uroczystości archidiecezjalne, jak również prywatnie. Sanktuarium odwiedził też podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Podczas V Pielgrzymki do Polski 7 czerwca 1997 roku w trakcie uroczystości w Ludźmierzu przedstawiciele władz samorządowych wręczyli w imieniu własnym i całego społeczeństwa Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska. W 2000 r. na placu Rajskim tuż przed frontonem Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej wzniesiono pomnik Jana Pawła II.
Po zakończeniu wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej o godz. 17.00 Papież odleciał do Krakowa helikopterem. Lądowisko usytuowane było na stadionie klubu sportowego Kalwarianka. W drodze do Krakowa papieski helikopter zatoczył krąg i przeleciał nad Wadowicami, rodzinnym miastem Ojca Świętego i nad Tatrami Zachodnimi. Na lotnisku Kraków-Balice Papieża pożegnali przedstawiciele władz państwowych i kościelnych oraz tysiące wiernych, którzy kochali, kochają i będą Go kochać.
Pielgrzymka naszego wielkiego Polaka, Papieża Jana Pawła II do ojczyzny była okazją do duchowego spotkania tysięcy pielgrzymów przybyłych na tę uroczystość z całego kraju. Ojciec Święty jak zawsze przynosił nam swoją siłę, modlitwę i pociechę. Dla mnie osobiście było wielkie przeżycie. Niestety nie mogłem uczestniczyć we wszystkich spotkaniach z Ojcem Świętym, ale zawsze mogłem się z nim łączyć drogą modlitwy. W końcu Papież nieczęsto zagląda do naszego kraju.

Dodaj swoją odpowiedź