Nastąpił kryzys paidei
Nastąpił kryzys paidei
Paideia ,czyli idea człowieczeństwa. Jednak jak obecnie wygląda to człowieczeństwo? Ile jest LUDZI w ludziach? Czym obecnie jest paideia? Co wpłynęło na obserwowany aktualnie kryzys paidei?
Kryzys paidei zauważalny w praktycznie każdym miejscu, sytuacji w codziennym życiu.
Aby udowodnić jego występowanie posłużę się tezami prof. Gniteckiego zawartymi w książce pt.:? Wprowadzenie do pedagogiki ogólnej?. Czynnikami wpływającymi na zauważalny w dzisiejszym świecie kryzys paidei, są takie czynniki jak np:
1).Załamanie się jednej wizji świata. Niesie to z sobą pozytywne i negatywne procesy. Wielość spojrzeń na świat potwierdza zróżnicowanie w jego odbiorze. Każdy człowiek może dowolnie interpretować otaczająca go rzeczywistość, gdyż każdy z nas jest inny a przez to świat jest ciekawszy .Z drugiej zaś strony, świat jest jeden nie każdy chce dla niego dobrze. Przykładem na zilustrowanie tego są na przykład apele ekologów mających wizje świata czystego, nieskażonego chemicznymi odpadami, kierowane do właścicieli wielkich fabryk, elektrowni przemysłowych produkujących toksyny, niezważających na dobro środowiska, gdyż w ich przekonaniu dla świata wartością ważniejsza jest np. wyprodukowanie dużej ilości energii.
2).Załamanie się porządku w świecie, częste występowanie chaosu i przypadkowości .
Gdy swat jest uporządkowany, nie może nas niczym zaskoczyć, ani złym ,ani dobrym. Wszystko jest przewidywalne. Np.: wiemy kto wygra wybory, wiec mało kto ekscytuje się tym problemem W obecnej RP nie ma takiej sytuacji, mamy wrażenie, że wszystko odbywa się w wielkim zamieszaniu, a do władzy dochodzą ludzie często przypadkowi. Nie wyklucza to jednak faktu, że ich ?przypadkowość? może wnieść ze sobą świeżość i nowe pomysły, które mogłyby uzdrowić polską gospodarkę.
3).Załamanie się wizji świata obiektywnego. Świat przestał być obiektywny. Coraz więcej osób postrzega go przez pryzmat rzeczy materialnych, świata konsumpcyjnego. Nasuwa mi się znane powiedzenie? punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?, jednak obecnie częściej zależy od statusu majątkowego.
4).Załamanie się poczucia pewności wiedzy. Wiąże się z postępem technicznym, oraz coraz głębszymi analizami naukowymi, które podważają znane dotąd, utarte i uznawane za nieomylne teorie i prawdy naukowe.
5).Załamanie się idei wychowania jako służby muzom, co niesie z sobą sprzeczności w rozumieniu obowiązujących dotąd norm i wartości. Każdy pedagog, rodzic obserwuje bunt młodego pokolenia wobec przekazywanych od wieków wartości. To normalne, gdyż każde pokolenie żyje w innych czasach i pewne wartości tracą lub zmieniają swój sens, wydźwięk.
Ale wiele z nich można interpretować na nowo, dopasowywać do epoki, w której właśnie się znajdujemy. Np:. średniowieczny wzór rycerza ego cnoty, oddanie ,honor, wiara w ideały o które walczy, odwaga w bojach ,szacunek dla dam?Co prawda dziś nie ma rycerzy, ale współcześnie młodzi chłopcy, mężczyźni mogliby przejąć pewne cechy charakteru średniowiecznego przodka. Podczas gdy wcale tak się nie dzieje. Massmedia kreują zupełnie inny wizerunek mężczyzny, nie tylko mężczyzny, kobiety także ulęgają naporowi masowej kultury, niejednokrotnie łatwiej niż mężczyźni. Często nasi dziadkowie powtarzają, ?co też teraz dzieje się z ta młodzieżą?, ??my w ich wieku?. Ja ,jako przedstawicielka nowego pokolenia z bólem stwierdzam, że przykro mi, że żyje w czasach gdy pierwszorzędną role w poznawaniu ludzi pełni zasobność portfela, wygląd zewnętrzny, pochodzenie dopiero przy bliższym spotkaniu sensu nabierają wartości wyższe, obecnie mniej ważna, jak życiowa mądrość ,inteligencja, doświadczenie.
6).Załamanie się koncepcji człowieka. Obecnie, w dobie umasowienia, cześć społeczeństwa chce wyróżniać się tle reszty szarej masy. Dlatego nie pododporządkowuja się znanym już schematom drugiej zaś strony będąc innym niż reszta, możemy być odbierani przez pozostała, tak bardzo ujednoliconą część społeczeństwa, jako przysłowiowa czarna owca, nie pasująca do reszty grupy.
7).Załamanie się idei nieograniczonego postępu technicznego. To bardzo prosty przykład. Na przestrzeni wieków ludzkość odkryła tak wiele ,że mamy wrażenie nie pozostało już prawie nic do odkrycia. Kolejne wynalazki są już w przeważającej części udoskonaloną wersją swoich prototypów, np. komputer, który z kolei ułatwia poznawanie i odkrywanie następnych tajemnic ze świata nauki.
8).Pojawienie się sprzeczności w pojmowaniu kosmosu. Przez wielu ludzi kosmos, był przez wieki mitycznym miejscem zamieszkania bogów, sił nadprzyrodzonych .Obecnie mamy inne wyobrażenie na temat, To państwo, które wysyła swoich astronautów w kosmos, tworzy ośrodki na księżycu, ma wielkie laboratoria kosmiczne, jest uznawane za lepsze. Toczy się taka cicha, choć coraz bardziej głośna walka o panowanie w kosmosie, nie zapominajmy jednak ,że kosmos należy do wszystkich ,a nie wyłącznie do tych, którzy zajmują się jego badaniem.
9).Załamaniem się idei demokratycznego państwa. Polska bez wątpienia jest krajem o ustroju demokratycznym, jednak od czasu do czasu pojawiają się pewne wątpliwości, czy aby na pewno Coraz to nowe afery wychodzące na światło dzienne uświadamiają nas ,że żyjemy w państwie rządzonym przez grupę ludzi powiązanych z innymi, mniejszymi grupami, często mafijnymi za pomocą różnych układów. Takie państwo traci na swej demokratyczności, traci w oczach obywateli. Co jakiś czas, ostatnio bardzo często mamy możliwość wybierania różnych władz, przedstawicieli ,w sejmie, senacie ,innych urzędach, jednak nazwiska na listach wyborczych od kilku lat są prawie niezmienne. Kandydaci zmieniają tylko partie z których to startują. Społeczeństwo czuje się oszukiwane ,przez co zauważa, że uczestniczenie w wyborach mija się z celem ,gdyż i tak do władzy dojdą ludzie, którzy nie rozbiją dawnych politycznych układów.
Podsumowując podane przeze mnie argumenty stwierdzam, iż obecnie występuje kryzys paideia. Głównym źródłem tego kryzysu są zmiany kultury zachodzące w cywilizacji europejskiej.