Węglowce

1.Wystepowanie
Węgiel jako pierwiastek jest głównym składnikiem węgli kopalnych (mieszanin węgla i związków węgla) : antracytu(do 95%), węgla kamiennego (do 90%) i torfu (do 65%). Ponadto węgiel wchodzi w skład milionów związków organicznych i odgrywa niesłychanie ważną rolę w przyrodzie. Wśród minerałów nieorganicznych najbardziej rozpowszechnionym związkiem jest wapien, CaCO3. Krzem zajmuje drugie miejsce (po tlenie) pod względem rozpowszechnienia; nie występuje w stanie wolnym, lecz w postaci krzemionki SiO2 i glino krzemianów. German występuje, w nieznacznych ilościach, tylko w związkach i dlatego został odkryty stosunków późno. Cyna nie występuje w stanie wolnym, a głównym jej źródłem jest kasyteryt SnO2. Ołów w niewielkich ilościach występuje w postaci rodzimej jednak otrzymywany jest głównie z galeny, PbS.

2.Właściwości fizyczne
Podobnie jak w grupie azotowców , w miarę wzrostu liczby atomowej następuje zmiana właściwości pierwiastków od niemetalicznych do metalicznych. Węgiel jest niemetalem ,krzem i german są półmetalami , natomiast cyna i ołów są metalami. Wszystkie węglowce są ciałami stałymi.

*Alotropia
Węgiel jest znany pod postacią dwóch krystalicznych odmian alotropowych występujących w przyrodzie : diamentu i grafitu. Sadza stanowi drobnokrystaliczną postać grafitu. w warunkach laboratoryjnych wytworzono niedawno serią alotropów zwanych fullerenami: C-60 i C-70 i podobnych.

Diament : W diamencie każdy atom węgla jest połączony czterema wiązaniami kowalencyjnymi z czterema sąsiednimi atomami węgla. Struktura diamentu jest trójwymiarowa. Diament ogrzewany bez dostępu powietrza przechodzi w grafit w temperaturze ponad 1500 stopni C. Przemiana w kierunku przeciwnym napotyka duże trudności i następuje dopiero w temperaturze 4000 C, pod ciśnieniem 20 GPa (=20 000 atmosfer). Diament jest najtwardszym znanym materiałem, więc znalazł zastosowanie przy wyrobie narzędzi przeznaczonych do obróbki stali i szkła. Oszlifowane diamenty noszą nazwę brylantów.

Grafit: atomy węgla w krysztale grafitu tworzą płaskie , równoległe warstwy. W obrębie warstwy atomy węgla połączone są wiązaniami kowalencyjnymi, natomiast między warstwami działają tylko słabe siły, podobnie jak w kryształach molekularnych. Dlatego kryształy grafitu są miękkie, dają się łatwo łupać, aczkolwiek tylko w płaszczyznach równoległych do warstw (anizotropia mechaniczna). Grafit jest miękki i w odróżnieniu od diamentu przewodzi prąd elektryczny, dlatego stosuje się go do wyrobu elektrod.

Sadza : węgiel w postaci sadzy powstaje jako produkt niecałkowitego spalenia substancji organicznych. Cecha charakterystyczną sadzy jest duży stopień rozdrobnienia i w związku z tym znaczna powierzchnia w stosunku do masy próbki. Ziarna w jednym gramie sadzy mają łączną powierzchnię około 2 hektarów!!! Dlatego też sadza wykazuje silne własności adsorpcyjne. Węgiel, bez względu na odmianę alotropową, nie rozpuszcza się w żadnym pospolitym rozpuszczalniku. Jedynym rozpuszczalnikiem węgla jest ciekłe żelazo (t. topnienia 1536 C).

Alotropia Si, Ge, Sn, Pb : Krzem i german występują tylko w jednej odmianie krystalicznej , której odpowiada sieć przestrzenna typu diamentu. Znane są również odmiany bezpostaciowe - ciemne proszki. Ołów ma siec przestrzenną typową dla metali. Cyna tworzy trzy odmiany alotropowe. W zwykłych warunkach cyna występuje w postaci typowo metalicznej, beta. Podczas zginania pręta lub drutu z takiej cyny słychać charakterystyczny chrzęst ("krzyk cyny"), wywołany przez wzajemne tarcie o siebie kryształów. Gdy temperatura otoczenia spada poniżej 13 stopni, wówczas cyna przechodzi w odmianę alfa, rozsypuje się w szary proszek, ogarnia ją tzw. :"trąd cynowy", ale proces posuwa się bardzo powoli. Ta choroba jest jednak zaraźliwa. Jeżeli kawałkiem "chorej" cyny dotknie się zdrowej, ta zaczyna się także rozpadać (na skutek autokatalizy przemiany fazowej).

3.Otrzymywanie węglowców.
Czysty węgiel do celów laboratoryjnych otrzymuje się z cukru (sacharozy). w tym celu cukier praży się w żelaznym naczyniu mającym niewielki otwór umożliwiający odpływ pary wodnej, a nie dopuszczający tlenu atmosferycznego :
C12H22O11 = 12 C + 11 H2O
W przemyśle otrzymuje się węgiel w postaci tzw. Koksu z węgli kopalnianych, w postaci sadzy przez rozkład termiczny drewna, w postaci grafitu z sadzy lub węgla kopalnego, przez prażenie w wysokich temperaturach) i w postaci diamentu z grafitu [w temperaturze 4000 C pod ciśnieniem 20 Gpa = 200 000 atmosfer].

Krzem na skalę laboratoryjną można otrzymać z krzemionki, redukując ją magnezem
SiO2 + 2 Mg = Si + 2 MgO
Krzemionka stanowi również przemysłowe źródło krzemu, jednak redukcję przeprowadza się tańszymi od magnezu substancjami : węglem lub węglikiem wapnia.

Pozostałe węglowce otrzymuje się podobnie, z odpowiednich dwutlenków przez odtlenianie węglem. Ołów otrzymuje się z siarczku PbS elektrolitycznie.

4.Zastosowanie.
Węgiel w postaci koksu stosuje się na wielką skalę w przemyśle hutniczym do odtleniania rud metali. Część węgla przerabia się na tlenek CO - podstawowy substrat w wielu syntezach , a część wykorzystuje się do ogrzewania. Sadza znalazła zastosowanie w produkcji farb drukarskich, tuszu i pasty do butów oraz jako materiał adsorpcyjny. Grafit dobrze przewodzi prąd elektryczny i dlatego jest stosowany w przemyśle elektrotechnicznym oraz elektrochemicznym (anody grafitowe). Diamentu, ze względu na dużą twardość używa się do cięcia szkła, szlifowania wyrobów jubilerskich i do wyrobu świdrów górniczych.
Krzem i german o dużym stopniu czystości służą do wyrobu półprzewodników, ponadto krzemu używa się do odtleniania specjalnych gatunków stali i jako składnika wielu stopów.
Ołowiu wyrabia się rurociągi do kwasów :siarkowych (IV),(VI),fosforowego, oraz rury kanalizacyjne. Ołowiem wykłada się komory i wieże do produkcji kwasu siarkowego, celulozy i wapna bielącego. Ekrany ołowiowe zabezpieczające przed promieniowaniem gamma i rentgenowskim, stosowane są w lecznictwie i laboratoriach naukowych. Ołów stosuje się także do wyrobu płyt akumulatorowych, pokrywania kabli elektrycznych, wytwarzania stopu używanego w drukarstwie, do wyrobu rdzeni pocisków karabinowych , szkła ołowiowego i różnych związków ołowiu.

5.Właściwosci chemiczne.
Węglowce można uznać za pierwiastki najmniej reaktywne z wszystkich grup głównych, za wyjątkiem helowców.

*Reaktywność : choć znane są miliony związków węgla, sam węgiel w stanie wolnym jest pierwiastkiem o wyjątkowo małej reaktywności. W zwykłej temperaturze nie reaguje z żadnym pierwiastkiem; w wysokich temperaturach łączy się z fluorem, tlenem, siarką oraz metalami 1, 2, 13 grupy. Rozżarzony koks reaguje z para wodną dając mieszaninę tlenku węgla i wodoru (tzw. Gaz syntezowy):
C + H2O = CO + H2

Niewielka elektroujemność węglowców i 4 elektrony walencyjne minimalizują tendencję do tworzenia czterododanich lub czteroujemnych jonów. Metaliczne pierwiastki - ołów i cyna występują w roztworach i kryształach soli w postaci dwudodatnich kationów. Związki, w których węglowce występują na stopniu utlenienia +IV mają wiązana kowalencyjne. Węgiel prawie zawsze tworzy cztery wiązania. W tlenku węgla, CO, węgiel jest formalnie dwuwartościowy, ale oktet elektronów zapewnia mu utworzenie wiązania potrójnego.
Typowym st. Utl. Węglowców jest +IV. Ponadto węgiel w związkach z metalami (węglikach) i w metanie występuje na st. utl. -IV. St. Utl. +II (np. tlenku węgla)jest w przypadku węgla osobliwością, ale dla pierwiastków metalicznych, cyny i ołowiu staje się charakterystyczny.
Niemetale grupy 14 tworzą połączenia z metalami, tzw. węgliki i krzemiki o zróznicowanej strukturze i właściwościach. Wśród węglików znane są jonowe zawierające aniony, na przykład:

węglik glinu Al4C3,
węglik wapnia CaC2 (karbid)
i inne.


Otrzymuje się je przez ogrzewanie odpowiedniego metalu lub jego tlenku z węglem lub węglowodorami, na przykład:
CaO + 3C = CaC2 + CO
Węgliki reagują łatwo z wodą, tworząc różne węglowodory, na przykład:
CaC2 + 2 H2O = C2H2 + Ca(OH)2

Spalanie węgla w powietrzu lub w tlenie prowadzi do dwutlenku węgla lub- przy niedostatecznej ilości tlenu - do tlenku węgla CO. Tlenek węgla jest palnym gazem i w temperaturze 700 C spala się niebieskim płomieniem do dwutlenku węgla.
Dwutlenek węgla ma charakter kwasowy, a tlenek węgla jest tradycyjnie zaliczany do obojętnych, aczkolwiek w podwyższonej temperaturze reaguje z wodorotlenkiem sodu.
Wszystkie węglowce tworzą lenki analogiczne (pod względem składu) do CO i CO2. Nietrwały tlenek SiO należy do tlenków obojętnych, dwutlenek krzemu nie reaguje z wodą, jest jednak bezwodnikiem wielu kwasów krzemowych, w tym najbardziej typowego - metakrzemowego (zwanego potocznie krzemowym) H2SiO3, który powstaje w postaci trudno rozpuszczalnej, białej zawiesiny w reakcjach kwasów z rozpuszczalnymi krzemianami, np. z wodnym roztworem krzemianu (tzw. szkłem wodnym):
Na2SiO3(aq)+ 4 HCl(aq) = 2 NaCl(aq) + H2SiO3
W podobny sposób przebiega reakcja z dwutlenkiem węgla:
Na2SiO3(aq) + CO2(g) + H2O = Na2Co3(aq) +H2SiO3
Która dowodzi, że kwas krzemowy jest słabszym elektrolitem od kwasu węglowego.
Kwas krzemowy jest związkiem nietrwałym. Ogrzewanie zawartości naczynia, w którym wytworzyła się zawiesina kwasu krzemowego, prowadzi do otrzymania białego, galaretowatego osadu krzemionki : H2SiO3 = SiO2 + H2O
Świeżo strącony kwas krzemowy łatwo można przeprowadzić z powrotem w krzemian sodu przez dodanie mocnej zasady :
H2SiO3(s)+2 NaOH(aq) = Na2SiO3(aq)+2 H2O
Dwutlenek krzemu jest odporny na działanie czynników chemicznych ; nie reaguje z żadnym kwasem prócz fluorowodorowego. Reakcja ta znajduje zastosowanie w trawieniu napisów na szkle. Stapianie krzemionki z węglem w temperaturze 2000 C daje węglik krzemu SiC(karborund), odznaczający się wyjątkową trwałością - stad jego zastosowanie w charakterze materiału szlifierskiego. Podczas stapiania krzemionki z wodorotlenkiem lub węglanem litowca powstają rozpuszczalne krzemiany:
SiO2(s)+2 NaOH(s) = Na2SiO3(s)+H2O
SiO2(s)+Na2CO3 = Na2SiO3(s)+CO2

Krzemiany metali ciężkich są barwne i mało rozpuszczalne w wodzie. Można je strącić z wodnego roztworu krzemianu sodu, dodając roztworu odpowiedniego azotanu.
W przyrodzie występuje wiele krzemianów zawierających aniony inne niż SiO32-. Nie udało się jednak wyodrębnić odpowiadających im kwasów, ulegają one bowiem natychmiastowemu rozkładowi na dwutlenek krzemu i wodę. Najczęściej spotyka się sole kwasów :
H4SiO4 ortokrzemowego
H6Si2O7 ortodwukrzemowego
H2SiO3 metakrzemowego
H2Si2O5 metadwukrzemowego
Kwasy o wzorze ogólnym nSiO2 . mH2O noszą nazwę kwasów polikrzemowych. Symbol n oznacza liczbę moli SiO2 hydratowanych przez m moli wody.

W szeregu tlenków GeO, SnO i PbO maleje ich kwasowość. SnO i PbO są amfoteryczne, dają sole cyny i ołowiu, cyniany oraz ołowiany. Tlenki na st. Utl. +IV są bardziej kwasowe niż ich analogi na stopniu +II. Właściwości kwasowe maleją również w szeregu
GeO2SnO2>PbO2. Dwutlenki germanu, cyny i ołowiu są amfoteryczne; w reakcji z mocnymi zasadami dają (w fazie stałej) odpowiednie meta i orto germaniany, cyniany i ołowiany. W roztworach zasadowych powstają aniony [E(OH)6]2-. Pod działaniem mocnych kwasów tlenki EO2 przechodzą w sole germanu (IV), cyny (IV) i ołowiu (IV), wszystkie łatwo hydrolizujące. Wszystkie węglowce tworzą kowalencyjne wodorki EH4. Ponadto węgiel daje ogromną liczbę łańcuchowych i pierścieniowych węglowodorów stanowiących przedmiot chemii organicznej. Istnieją również liczne krzemowodory, tzw. Silany , i germanowodory - analogi łańcuchowych węglowodorów. Natomiast cynowodór i ołowiowodór są jedynymi znanymi wodorkami tych pierwiastków. Metan CH4 różni się właściwościami od wodorków typu EH4 pozostałych węglowców. Odmienne cechy wynikają z różnic w elektroujemności między wodorem i węglowcami. Wodór jest mniej elektroujemny od węgla, a bardziej elektroujemny od krzemu i pozostałych węglowców. Wiązanie C-H jest słabo spolaryzowane. Stopień utlenienia krzemu i innych węglowców w wodorkach EH4 należy przyjmować za +IV. Metan zachowuje się obojętnie względem wody, podczas gdy SiH4 reaguje energicznie z uwolnieniem wodoru, pod warunkiem, że woda zawiera niewielkie ilości zasady, pełniącej funkcje katalizatora. Podobnie zachowuje się GeH4 i nietrwale SnH4, PbH4. Znane są związki węglowców z wieloma niemetalami, np z fluorowcami.
Do najważniejszych związków węgla należą : węglan sodu, węglan wapnia, metan, tlenki węgla, krzemionka i liczne minerały zawierające krzem.

CO2 - dwutlenek węgla, gaz bezbarwny, bez zapachu, cięższy od powietrza, nietoksyczny, niepalny, umiarkowanie rozpuszczalny w wodzie. Niewielka część rozpuszczonego w wodzie reaguje z wodą i tworzy kwas węglowy. Otrzymany roztwór znany jest jako napój - woda sodowa (z bąbelkami). Tylko nieznaczna część rozpuszczonego CO2 przechodzi w H2CO3. Kwas węglowy jest słabym elektrolitem, daje 2 typy soli: węglany i wodorowęglany. Kwas węglowy jest nietrwały. Podczas ogrzewania roztworu, gdy jego stężenie zaczyna przekraczać 0,002%, następuje rozkład :
H2CO3 = H2O + CO2
Dwutlenek węgla występuje w powietrzu w stężeniu 0.03% i niektórych wodach podziemnych (1,6%). Dwutlenek węgla jest sprzedawany w metalowych butlach (pomalowanych na czarno), z których po odkręceniu zaworu wydobywa się w postaci gazu. Inną postacią handlową jest tzw. Suchy lód, stała substancja o temperaturze -78 C. Dwutlenek węgla w wysokich temperaturach reaguje z metalami. Bierze udział w fotosyntezie. Jest produktem całkowitego spalania paliw organicznych. Służy do sporządzania napojów gazowanych oraz do chłodzenia. W laboratorium można otrzymać CO2 działając kwasem solnym lub siarkowym na dowolny węglan. W przemyśle otrzymuje się CO2 jako produkt termicznego rozkładu wapnia: CaCO3 = CaO + CO2 CO, tlenek węgla = czad, gaz bezbarwny, bezwonny, lżejszy nieco od powietrza, trujący, palny, bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie. Stanowi szkodliwe zanieczyszczenie atmosfery, powstaje na skutek niecałkowitego spalenia paliw organicznych. W reakcji z tlenkami metali wykazuje silne właściwości redukujące, np. :
FeO + CO2 = Fe + CO2
W laboratorium CO można otrzymać przez rozkład kwasu mrówkowego, w wyniku ogrzewania go ze stężonym kwasem siarkowym:
HCOOH = CO + H2O
W przemyśle CO stanowi półprodukt do otrzymywania wielu związków organicznych. Wytwarza się go łącznie z wodorem w postaci tzw. Gazu syntezowego różnorodnych procesach przerobu metanu (półspalanie metanu:
2 CH4 + O2 = 2 CO + 4 H2
konwersja metanu:
CH4 + H2O = CO + 3 H2,
zagazowanie węgla:
C + H2O = CO + H

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Węglowce

Pierwiastki grupy IV A w układzie okresowym: węgiel C, krzem Si, german Ge, cyna Sn, ołów Pb.

Występowanie w przyrodzie


Węgiel tworzy złoża węgli kopalnych (mieszaniny węgla i związków węgla): antracyt (do 95% węgla), ...

Chemia

Litowce, berylowce,borowce, węglowce

LITOWCE
metoda solvaya :NH3 NaCl H2O CO2-->NaHCo3 NH4Cl

proces kalcynacji:2NaHCO3-->Na2Co3 CO2 H2O

otrzymywanie potażu:2KOH CO2->K2CO3 H2O

klaustyfikacja sody:Na2CO3 Ca)OH)2-->CaCO3 2NaOH

amidki:...

Chemia

Które to węglowce w układzie okresowym?

Które to węglowce w układzie okresowym?...

Chemia

co to są litowce , węglowce i azotowce proszę pomocy potrzebuję na teraz

co to są litowce , węglowce i azotowce proszę pomocy potrzebuję na teraz...

Chemia

Przyporządkuj : Li Pb P Cs Ge Sn Na Ci C As K Bi Sb Rb Fr N a.)Litowce b.)Węglowce c.) Azotowce

Przyporządkuj : Li Pb P Cs Ge Sn Na Ci C As K Bi Sb Rb Fr N a.)Litowce b.)Węglowce c.) Azotowce...