Recenzja Książki "Groby Cheronei" A.Krawczuka
Aleksander Krawczuk ,,Groby Cheronei?
Książka ,,Groby Cheronei? jest dziełem wybitnego polskiego historyka Aleksandra Krawczuka. W swoich książkach próbuje on ukazać nam świat starożytny. Z pod jego pióra wyszły między innymi: Poczet cesarzów Rzymskich, Cesarz August, Neron, Konstantyn Wielki i wiele innych ciekawych pozycji.
,,Groby Cheronei?, to lektura nie tylko dla historyków. To prawda, że ukazuje ona konkretny zarys wydarzeń historycznych tamtych czasów, ale jest pisana bardzo przystępnym i łatwym do zrozumienia językiem. Uważam, więc za każdy, kto jest w jakikolwiek sposób zainteresowany historią, a tym bardziej starożytnością powinien sięgnąć właśnie po tą lekturę.
Książka ,,Groby Cheronei? jak sama nazwa wskazuje opowiada o bitwie pod Cheroneą, która miała miejsce 2 sierpnia 338roku p.n.e. podczas drugiej wojny Greków z Macedończykami. Bitwa ta zakończyła się tragiczną oraz niespodziewaną klęską dla Grecji.
Książka ,, Groby Cheronei? bardzo dobrze pokazuje nam politykę, kulturę i społeczeństwo greckie zarówno, przed jaki i po bitwie Cheronejskiej. Wspaniale opisuje, poglądy tamtejszych polityków, np. bardzo dobrze opisana jest postać Demadesa. Na początku autor pokazuje nam codzienne zachowanie postaci, a później w kolejnych etapach książki dowiadujemy się coraz więcej szczegółów z jego życia, oraz dokładnie śledzimy losy owego bohatera. Poznajemy jego stosunek, do innych polityków, między innymi do Demostenesa, czy króla Macedonii Filipa. Dowiadujemy się, jaki był jego stosunek do obecnej polityki, jakie były jego przekonania.
Uważam, że naprawdę dobrze pokazane są postacie nie tylko związane konkretnie z polityką, ale także z nauką, filozofią, sztuką, a nawet zwykłymi codziennymi czynnościami. To sprawia, ze każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie, jeśli interesuje się filozofią, może poczytać o Izokratesie, jeśli zaś kogoś fascynuje sztuka , to z tej lektury może bardzo dużo dowiedzieć się o rzeźbie, o sposobie ukazywania w tamtych czasach ciała człowieka w sztuce, lub o samej osobie Praksytelesa. Co do zwykłych codziennych czynności i zwyczajów dowiadujemy się jak wyglądały np. procesy sądowe czy o roli heter.
Warto przeczytać tę pozycję, ponieważ dzięki niej o wiele łatwiej wyobrazić nam sobie tamte wydarzenia. Całe zdarzenie jest ukazane bardzo prosto, nie ma tutaj wielu dat, jakichś mało istotnych liczb, czy suchych faktów. Dzięki temu łatwo nam jest zapamiętać dużo więcej informacji zawartych w tekście.
Moją uwagę specjalnie przykuła ilość wplątanych w tekst anegdot, przypowieści, fragmentów tekstów innych autorów i odniesień do ich pozycji, oraz innych tekstów źródłowych. Myślę, że to sprawia, że książka jest czytana z jeszcze większym zainteresowaniem, ponieważ nie jest monotonna i jednolita, ale barwna i naprawdę ciekawa. Bardzo dobrze, ze autor opiera się na innych źródłach, a nie tylko na swoich wiadomościach.
Dostrzegłam również pewną wadę. Jeśli ktoś nie zna początkowo chociaż najmniejszego zarysu tych wydarzeń historycznych, może na początku czuć się trochę zagubiony, ponieważ fakty się szybko zmieniają i jeśli czytelnik nie jest skoncentrowany łatwo może stracić wątek. Więc, co do tego to naprawdę polecam dokładne przemyślenie i zadanie sobie pytania po każdym rozdziale czy nadal rozumiemy bieg wydarzeń, a jeśli tak nie jest powrócenie do fragmentu, do którego mamy wątpliwości. Ale tą uwagę głównie kieruje do osób, które nie szczególnie interesują się historią.
Naprawdę szczerze polecam te książkę, ponieważ nie jest ona kolejną nudną lekturą, a wręcz przeciwnie, bardzo wciągającą i świetnie napisaną pozycja.