Włókna - podział i zastosowanie

Włókno - podstawowa jednostka struktury wielu materiałów, która charakteryzuje się znaczną długością i niewielkim przekrojem. Zwykle przyjmuje się, że włóknem jest struktura, której długość jest minimum 100 razy większa od jej przekroju. Włókna występują zarówno w materiałach naturalnych jak i produkowanych przez człowiekia. Niektóre materiały są wykonane prawie wyłącznie z włókien, podczas gdy w innych włókna stanowią tylko jeden z elementów wzmacniających ich strukturę.Podstawowym składnikiem włókien roślinnych jest celuloza zaś zwierzęcych białka.

PODZIAŁ WŁÓKIEN

WŁÓKNA NATURALNE

WŁÓKNA ROŚLINNE
Włókna roślinne otrzymuje się z roślin włóknistych i roślin włóknodajnych - rośliny, które dostarczają naturalnych włókien do wyrobu tkanin, dywanów, mat, szczotek, papieru, pilśni, filcu. Większość włóknistych roślin dostarcza także innych cennych produktów, np. tłuszczów, saponin. Obejmują ok. 2 tysięcy gatunków, z których wykorzystuje się ok. 1 tysiąca.
Włókna otrzymuje się z:
- włosków na owocach i nasionach (bawełna, palma kokosowa).
- liści (agawa, len nowozelandzki, juka włóknista).
- łodyg (len, konopie, juta biała, juta kolorowa, szczmiel biały).

Do roślin włóknistych zalicza się:
- banan manilski
- bawełna
- juka włóknista
- juta biała
- juta kolorowa
- konopie
- len
- len nowozelandzki
- palma kokosowa
- piasawa
- rafia
- serecznik
- szczmiel biały (rami, ramia)

WŁÓKNA ZWIERZĘCE
Włókna uzyskiwane ze zwierząt. Przykładami włókien zwierzecych są:
Wełna - okrywa włosowa owiec, kóz, wielbłądów, lam i in., zawiera włókna (włosy) nadające się do przerobu.
Jedwab naturalny-tkanina z naturalnego włókna uzyskiwanego z kokonu jedwabnika morwowego (Bombyx mori - gatunek nocnego motyla z rodziny jedwabnikowatych. Ciało duże, owłosione, kolor białawy. Odżywia się liścmi morwy. Kokony jedwabnika zbudowane są z niezwykle długich nici ,do 3 km z pojedynczego oprzędu, o szczególnych właściwościach fizycznych i wielkiej wytrzymałości.)

WŁÓKNA CHEMICZNE
Włókna otrzymywane z org. polimerów syntet. lub naturalnych oraz substancji nieorg.; cząsteczki polimerów włóknotwórczych są liniowe, ich długość jest kilka lub kilkanaście tysięcy razy większa od średnicy; włókna chemiczne dzieli się na: włókna sztuczne, wytwarzane z naturalnych surowców org. (celuloza, białka, kauczuk) lub z surowców nieorg., np. ze szkła, metali, tlenków, węglików, oraz włókna syntetyczne, otrzymywane w wyniku polimeryzacji (polikondensacji i poliaddycji).

WŁÓKNA SZTUCZNE
Wytwarzane z naturalnych surowców org.:
- celuloza- jest to nierozgałęziony biopolimer o cząsteczkach złożonych z kilkuset do kilkunastu tysięcy jednostek glukozy połączonych wiązaniami β-1,4-glikozydowymi.
- białko- jest to naturalny polipeptyd czyli polimer aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi.
- jedwab sztuczny (wiskoza)- sztuczne włókno ciągłe, z którego wyroby są podobne do wyrobów z jedwabiu naturalnego. Jedwab sztuczny wiskozowy, otrzymywany podobnie jak inne włókna wiskozowe jest odporny na działanie alkaliów, kwasów i bardziej wytrzymały na zerwanie niż cięte włókna wiskozowe wytwarzane z surowców nieorganicznych:
- włókno szklane - włókna chemiczne otrzymywane ze szkła wodnego i czasami też ze stopionego szkła.

WŁÓKNA SYNTETYCZNE
Otrzymywane w wyniku polimeryzacji (polikondensacji i poliaddycji)
Przykłady włókien syntetycznych:
- nylon-syntetyczny polimer, rodzaj poliamidu służący do wytwarzania włókna o bardzo dużej wytrzymałości na rozciąganie i łatwo dający się barwić. Stosowany przede wszystkim do produkcji dzianin i tkanin.
- włókna akrylowe- włókna syntet., których gł. składnikiem jest akrylonitryl; gdy zawierają co najmniej 85% masowych akrylonitrylu noszą nazwę poliakrylonitrylowych, gdy zawartość akrylonitrylu jest mniejsza, mówi się o włóknach kopoliakrylonitrylowych lub modakrylowych (włókna te otrzymuje się w wyniku kopolimeryzacji akrylonitrylu, najczęściej z chlorkiem winylu lub chlorkiem winylidenu).

ZASTOSOWANIE WŁÓKIEN

Włókien produkuje się m.in:
- tkaniny - stosowane w ubraniach, okładzinach tapicerskich i wielu innych zastosowaniach
Tkaniny wytwarza się z surowców naturalnych (wełna, bawełna, len, jedwab) lub z włókien sztucznych.
- liny- Liny mogą być wykonane z różnych materiałów i najczęściej to są:
- liny włókienne z materiałów pochodzenia roślinnego - surowcem zazwyczaj są włókna pochodzące z rośliny włóknistych takich jak - len, konopie, juta, sizal i inne;
- liny włókienne z tworzyw sztucznych - skręcane lub plecione - zwykle poliamidowe, poliestrowe, nylonowe lub z innego tworzywa;
- nici- wyrób włók. o znacznej długości i małej w stosunku do niej grubości; nitka jest utworzona z włókien pszennych zespolonych siłami tarcia przez ich wzajemne skręcenie; rozróżnia się 2 rodzaje nitek: przędza wytworzona z włókien odcinkowych i jedwab — z włókien ciągłych; nitki bywają pojedyncze lub wielokrotne (uzyskane przez wzajemne skręcanie,głównie nitki wyrabia się z bawełny i wełny.
- laminaty - tworzywa kompozytowe, w których włókna występują luzem lub w formie warstw tkaninowych

tworzywa zbrojone - w których włókno wymieszane ze stopami polimerów tworzy materiały konstrukcyjne o bardzo dużej wytrzymałości (np: karbon)

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Włókna – podział i zastosowanie

Włókno – podstawowa jednostka struktury wielu materiałów, która charakteryzuje się znaczną długością i niewielkim przekrojem. Zwykle przyjmuje się, że włóknem jest struktura, której długość jest minimum 100 razy większa od jej p...

Chemia

Polimery-rodzaje zastosowanie itd

REAKCJE POLIMERYZACJI
Polimeryzacja jest reakcją następującego po sobie łączenia się jednakowych cząsteczek w większe cząsteczki. Jest ona szczególnie charakterystyczna dla związków nienasyconych. Z etylenu na przykład powstaje subs...

Chemia

Tworzywa sztuczne - właściwości, zastosowanie

Co to są tworzywa sztuczne?
Tworzywa sztuczne to ogólnie i powszechnie przyjęta nazwa materiałów, których podstawowym (a nieraz wyłącznym) składnikiem są substancje wielkocząsteczkowe. Ich dawną nazwą jest masa plastyczna.
Mate...

Materiałoznawstwo

Tworzywa sztuczne - jakośc, zastosowanie i regulacje prawne

1. Historia produkcji tworzyw sztucznych w Polsce i na świecie:
Tworzywa sztuczne odgrywają coraz ważniejszą rolę w przemyśle i życiu codziennym. Stosowanie ich staje się coraz bardziej powszechne i przestano już uważać tworzywa za m...

Informatyka

Sieci komputerowe. podstawowa charakterystyka, zastosowanie

Sieci komputerowe


Przez sieć komputerową rozumiemy wszystko to, co umożliwia komputerom lub innym elektronicznym urządzeniom komunikowanie się ze sobą oraz współdzielenie zasobów (np. dysków, drukarek).

Będziemy ro...