Bitwa o Anglię

Agresja Niemiec na Wlk. Brytanię


Hitler wysunął wobec Anglii propozycję pokojową. Oferował gwarancję nienaruszalności Anglii w czasie wojny w zamian za uznanie statusu „quo” w Europie. Anglia odrzuciła tę propozycję, co stało się powodem bitwy o Anglię. Niemcy ułożyli plan operacji „Lew morski”, który zakładał zszokowanie Anglików siłą nalotów powietrznych i tym samym zmuszenie ich do podpisania warunków pokojowych. Bitwa ta miała być przygotowaniem do inwazji na Wyspy Brytyjskie.

Etapy bitwy o Anglię
- 8 - 19.VIII 1940 - Naloty wojsk niemieckich na pd wybrzeża Anglii, porty i lotniska
- 20.VIII – 5.IX - Bombardowanie dużych zakładów przemysłowych i miast
- 6.IX – 31.X - Bombardowanie obiektów cywilnych (domy, szpitale itp.)

12.IX nad Londyn nadleciało 500 samolotów niemieckich, które zbombardowały miasto.

Od 31.X Niemcy zrezygnowali z nalotów dziennych, co zmniejszyło ich intensywność. Oznaczało to jednocześnie fiasko operacji „Lew morski”.

Także Anglicy prowadzili działania na terenie Niemiec. Udało im się nawet dotrzeć do Berlina. Dowództwo angielskie (RAF) wyłoniło dywizjony bombowców polskich m.in. znany dywizjon 303 (dowodzący - porucznik Paszkowski).

Następną formą walki Hitlera z Anglią była próba odcięcia drogi morskiej łączącej Wlk. Brytanię z jej terytorium kolonialnym. W rezultacie rozpoczęła się tzw. bitwa o Atlantyk, trwająca do końca II wojny światowej. Niemcy wykorzystywały flotę nawodną jak również łodzie podwodne. Do 1943r brytyjczycy ponosili ogromne straty, ale ani przez moment Anglia nie została odcięta od świata. Wlk. Brytanii pomogło m.in. złamanie niemieckiego systemu kodowania „Enigma”, do czego przyczynili się w dużej mierze polscy matematycy, a także zaangażowanie Niemiec w walkę na froncie wschodnim.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Bitwa o Anglię.

Lato 1940 r. było w Europie pogodne i ciepłe. W walkach nastąpiła chwilowa przerwa, narody przygotowywały się do kolejnych ataków według priorytetów, starając się przewidzieć, jaki kolejny krok wykona strona przeciwna. We Francji 1 lipca...

Historia

Klęska Francji w 1940 roku. Bitwa o Anglię.

I. Klęska Francji w 1940 roku.

Jeszcze w czasie trwania kampanii norweskiej Niemcy uderzyli na Zachodzie. Dowództwo francuskie spodziewało się długich, wyczerpujących walk o przełamanie Linii Maginota. W razie naruszenia przez Niemcy...

Język polski

Bitwa o Anglię - kiedy się zaczęła? dlaczego Hitler wykorzystał lotnictwo do ataku na Anglię? Bitwa o Anglię a lotnictwo. podstawoe informacje o etapach bitwy. Pilne, z góry dziekuję za pomoc ;)

Bitwa o Anglię - kiedy się zaczęła? dlaczego Hitler wykorzystał lotnictwo do ataku na Anglię? Bitwa o Anglię a lotnictwo. podstawoe informacje o etapach bitwy. Pilne, z góry dziekuję za pomoc ;)...

Historia

Bitwa o Anglię.

W historii II wojny światowej Bitwa o Anglię zajmuje szczególne miejsce. Była to
batalia o tyle dramatyczna , co niezwykła i niespotykana w dziejach dotychczasowych
wojen. Z jednej strony stała armia najeźdźców niosących śmierć...

Język angielski

Bitwa pod Monte Cassino Bitwa o Anglię Bitwa pod Lenino Bitwa o Berlin Bitwa o Wał Pomorski Kto dowodził tymi bitwami nazwiska dowódcow ? Prosze to pilne i z gory dziękuje

Bitwa pod Monte Cassino Bitwa o Anglię Bitwa pod Lenino Bitwa o Berlin Bitwa o Wał Pomorski Kto dowodził tymi bitwami nazwiska dowódcow ? Prosze to pilne i z gory dziękuje...

Język angielski

Bitwa o Anglię. Prosze o krótką notatke na ten temat. (najważniejsze informacje). I odp na pytanie: Dlaczego Niemcy zaatakowali Anglię?  

Bitwa o Anglię. Prosze o krótką notatke na ten temat. (najważniejsze informacje). I odp na pytanie: Dlaczego Niemcy zaatakowali Anglię?  ...