Streszczenie lektury Zemsta

- Cześnik Raptusiewicz miał plany matrymonialne względem wdowy Podstoliny. Przeszkadzała mu niestety wrodzona nieśmiałość. Wezwał więc na pomoc Papkina, którego uczynił swoim swatem i pośrednikiem między nim a skłóconym sąsiadem. Rejentem Milczkiem. Cześnik chciał przede wszystkim majątku wdowy, nie świadom, że ona również szuka męża, bo jej bogactwo to tylko pozory.

- Rejent w tymczasem rozkazał zbudować między posiadłościami mur graniczny.

- Potem przenosimy się na chwilkę do ogrodu, w którym Wacław i Klara składają sobie miłosne wyznania i obietnice.

- Po rozpędzeniu murarzy pojawia się Papkin i Wacław, dobrowolnie oddający się w niewolę, by być bliżej Klary. Próbuje się również wkupić w łaski Cześnika za pomocą Podstoliny. Niestety sytuacja nieco się komplikuje. Wdowa chce zerwać zaręczyny, ponieważ woli Wacława.

- Papkin wyznaje Klarze miłość. Ona na potwierdzenie żąda od niego półrocznego milczenia i krokodyla.

- Budowa muru zaostrza sąsiedzki konflikt. Doprowadza do planów pojedynku, w którym sekundantem ma zostać Papkin.

- Podstolina zrywa zaręczyny z Cześnikiem. Informuje go o tym w liście przyniesionym przez Papkina. Wdowa chce poślubić Wacława. Cześnik na wieść o tym postanawia zwabić do siebie młodzieńca. Dyktuje Dyndalskiemu komiczny list, który w założeniu miał być rzekomym dziełem Klary.

- Papkin wraca do Cześnika i uświadamia sobie, że mógł być poczęstowany zatrutym winem. Spisuje testament. Cały majątek chce zostawić Klarze, choć nie posiada go prawie wcale.

- Wacław w drodze do ukochanej zostaje złapany przez Cześnika. Przypadkiem okazuje się, że chce on ożenić go z Klarą. Kochankowie są zdezorientowani, ale szczęśliwi i pełni aprobaty dla tego pomysłu. Wszyscy spotykają się w kaplicy, gdzie czeka ksiądz.

- Do Cześnika przybywa Rejent, który czekał na rywala w miejscu pojedynku. Gdy dowiedział się o ślubie syna popadł we wściekłość. Uspokaja się dopiero na wieść o tym, że cały majątek został przepisany na Klarę.

- Końcowym akcentem utworu jest zawarcie sąsiedzkiej zgody.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mógłby mi ktoś napisać streszczenie lektury zemsta? Około z 20/do 30 zdań

Mógłby mi ktoś napisać streszczenie lektury zemsta? Około z 20/do 30 zdań...

Język polski

napisz krótkie streszczenie lektury ,,zemsta"

napisz krótkie streszczenie lektury ,,zemsta"...

Język polski

Potrzebuję szybko krótkie streszczenie lektury Zemsta , po prostu o czym jest ta książka i bohaterowie i jakieś najważniejsze akcje i jej czas , daje oczywiście naj ;)))

Potrzebuję szybko krótkie streszczenie lektury Zemsta , po prostu o czym jest ta książka i bohaterowie i jakieś najważniejsze akcje i jej czas , daje oczywiście naj ;)))...

Język polski

PILNE! Poproszę o szczegółowe streszczenie lektury "Zemsta" :) Ps. Miłego wieczoru:3

PILNE! Poproszę o szczegółowe streszczenie lektury "Zemsta" :) Ps. Miłego wieczoru:3...

Język polski

Streszczenie lektury "Zemsta".! Pliska

Streszczenie lektury "Zemsta".! Pliska...

Język polski

Streszczenie lektury Zemsta.       Z góry dzięki!

Streszczenie lektury Zemsta.       Z góry dzięki!...