Różnica między subsydiami a cłem w ochronie handlowej
Różnica między subsydiami, a cłem w ochronie handlowej
SUBSYDIA państwowe udzielane są w różnych formach producentom krajowym w celu obniżenia ich kosztów produkcji i zwiększania konkurencyjności wytworzonych przez nich produktów w stosunku do produktów pochodzenia analogicznego.
CŁO należy do rynkowych instrumentów regulowania obrotów handlowych z zagranicą. Jedną z najważniejszych jego funkcji jest tworzenie bariery wartościowej importu, powiększając cenę towaru i tym samym ograniczając jego konkurencyjność na rynku wewnętrznym.
Różnica między cłem a subsydiami jest następująca:
- Cło (taryfa celna) powiększa cenę towaru pochodzenia zagranicznego w stosunku do ceny produkcji krajowej i tym samym obniża zdolność konkurencyjną towaru zagranicznego.
- Subsydium daje możliwość producentowi krajowemu obniżenia ceny towaru krajowego i podwyższenie jego zdolności konkurencyjnej.
Można powiedzieć, że nie ma istotnej różnicy między cłami, a subsydiami w dziedzinie walki konkurencyjnej. Jednakże tak nie jest, ponieważ subsydiowanie krajowej produkcji: surowców, żywności, półfabrykatów i innych towarów nie tylko chroni krajowych producentów tych towarów , ale pozwala innym przedsiębiorcom tego kraju na kupno tych towarów, zmniejszenie swoich kosztów produkcji powiększenia zysków. W tym tkwi jedna z głównych przyczyn stosowania subsydiowania w charakterze środka ochronnego.
W odróżnieniu od barier celnych mających stosunkowo otwarty charakter i wchodzących w zakres działania umów i porozumień handlowych, subsydia realizowane są za pomocą środków wewnętrznej polityki ekonomicznej, a powstające w wyniku ich działania bariery protekcjonistyczne w większości przypadków znajdują się poza granicami działania umów międzynarodowych.