Czy możliwe jest wprowadzenie modelu marksistowskiego w życie

W wielu krajach starano się wprowadzić marksistowski model społeczeństwa i państwa w życie, czego efektem był komunizm. Do tych państw należały m.in. Polska, Węgry , Bułgaria, Rumunia, Jugosławia, Albania, Rosja(ZSRR) czy Czechosłowacja. W każdym z przypadków zakończyło się to niepowodzeniem. Najlepszym potwierdzeniem tej opinii będzie opisanie sytuacji w Polsce w okresie komunistycznym.
Jedną z największych wad komunizmu był brak prywatnej własności. Nikt nie mógł posiadać własnego przedsiębiorstwa, gdyż wszystko należało do państwa. Władze komunistyczne nie potrafiły odpowiednio zarządzać gospodarką. Było to jedną z przyczyn wielu kryzysów gospodarczych, nękających państwa komunistyczne.
Poza tym marksizm jest sprzeczny z dzisiejszym pojęciem demokracji. Komunizm znacznie ograniczył wolność pisma i słowa, wprowadzając cenzurę. Aby państwo faktycznie było demokratyczne każdy obywatel bez jednego sprzeciwu musiałby zgodzić się na takie, a nie inne gospodarowanie jego własnymi pieniędzmi. Jeśli tak nie jest, jakaś część społeczeństwa musi poddać się reszcie, a jest to jednoznaczne z ubezwłasnowolnieniem i terrorem.
W państwie, gdzie jeszcze do dzisiaj funkcjonuje socjalizm (Korea Płn.) istnieje głód, zacofanie gospodarcze oraz głęboka cenzura czy też zakaz wyjazdów obywateli poza granice państwa.
Próby urzeczywistniania założeń marksizmu w praktyce dowiodły słuszności tych zarzutów. ZSRR, Chiny, Korea Północna czy kraje Europy Wschodniej po II wojnie światowej stały się krajami niespotykanego terroru, zniewolenia, a często i ludobójstwa.
Porównując gospodarkę dawnych państw komunistycznych takich jak Rumunia, Bułgaria czy Polska z krajami takimi jak Francja czy Irlandia, można dostrzec dość duże różnice. Większość krajów nieobjętych komunizmem ma lepiej rozwinięty przemysł i gospodarkę. Ludzie w tych państwach rzadziej narzekają na brak pracy, niskie zarobki czy zbyt wysokie ceny. W Polsce zaś do dziś można odczuć piętno komunizmu, na szczęście zdarza się to coraz rzadziej, ale naszej ojczyźnie zabrało wiele czasu zatarcie reszty form ustroju komunistycznego, który mam nadzieję już nigdy nie wróci, gdyż w zasadzie nigdzie się nie sprawdził.

PS. Nieźle napracowałam się, tworząc tą pracę, więc mam nadzieję, że to docenisz ;) pozdrawiam

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Historia mysli Ekonomicznej -odp. na pytania z egzaminu I rok

1.Metodologia nauki mówi o dwóch tradycjach euklidesowo-kartezjańskiej i babilońskiej (stoickiej). Czym one różnią się i jakie ma to znaczenie dla nauki ekonomicznej? Tradycja euklidesowo-kartezjańska (aksjomatyczno-dedukcyjna) – w tej tr...