Obligacja

Obligacja- papier wartościowy, w którym emitent (spółka wypuszczająca akcje lub obligacje) stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Są to papiery wartościowe masowego obrotu, występują, więc w seriach. W przeciwieństwie do akcji, obligacje nie dają ich posiadaczowi żadnych uprawnień względem emitenta typu współwłasność, dywidenda czy też uczestnictwo w walnych zgromadzeniach. Obligacje mogą być emitowane przez skarb państwa bądź korporacje (są wtedy dopuszczane do obrotu giełdowego) lub np. gminy lub miasta (obligacje komunalne).
W przypadku obligacji występuje kilka rodzajów cen. Cena nominalna to wartość, od jakiej naliczane są należne mam odsetki i równocześnie jest to cena, po jakiej emitent wykupi od nas obligacje po upływie czasu ich zapadalności. Cena emisyjna to cena, po jakiej kupujemy obligacje bezpośrednio od emitenta. W zależności od tego jak ocenia on szanse powodzenia emisji, może być ona niższa lub wyższa od ceny nominalnej. Gdy emisja zostanie sprzedana obligacje zaczną być notowane na giełdzie. Wówczas ich cenę ustala już nie emitent, ale relacją miedzy popytem i podażą, czyli po prostu rynek. Mamy wówczas do czynienia z ceną rynkową. Jednak wbrew pozorom, nie jest to cena, którą zapłacimy w momencie kupna obligacji na giełdzie. Rzeczywista kwota, po jakiej dokonuje się transakcji musi być powiększona o już narosłe odsetki. Mówimy w związku z tym o cenie rozliczeniowej. Obligacje Skarbu Państwa, które można kupić na warszawskiej giełdzie, możemy podzielić według terminu do wykupu na jednoroczne, dwuletnie, trzyletnie, pięcioletnie i dziesięcioletnie. Oczywiście, to, że zdecydujemy się na kupno obligacji pięcioletniej nie oznacza, że musimy ją trzymać do czasu jej wykupu przez Skarb Państwa. Dzięki giełdzie możemy sprzedawać je w dowolnym momencie. W przypadku obligacji o oprocentowaniu zmiennym płatności odsetkowe mogą różnić się od siebie w różnych okresach odsetkowych. W przypadku obligacji rządowych o zmiennym oprocentowaniu wysokość odsetek wyliczana jest na podstawie inflacji lub rentowności bonów skarbowych.
Obligacje o stałym oprocentowaniu to takie, których oprocentowanie jest stałe przez cały czas ?życia? obligacji. Wadą takich obligacji jest to, że bez względu na to, jaką będzie inflacja (a co za tym idzie-oprocentowanie lokat bankowych), posiadacz obligacji będzie dostawał zawsze tą samą kwotę. Zaletą-to, że wiadomo, jaka to będzie kwota. Głównym ryzykiem inwestowania w obligacje jest słaba kondycja ekonomiczna emitenta, co może doprowadzić do niewypłacalności. Największe ryzyko jest w wypadku zakupu obligacji mniejszych przedsiębiorstw i o nie ustabilizowanej sytuacji gospodarczej.

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Papiery wartościowe. Definicje, rola, - akcja, a obligacja i inne.

PAPIERY WARTOŚCIOWE

Papier wartościowy- szczególny dokument stwierdzający istnienie określonego prawa majątkowego w taki sposób, że posiadanie dokumentu jest niezbędną przesłanką realizacji zawartego w nim prawa.

Rodzaj...

Podstawy przedsiębiorczości

1. roznice miedzy akcja a obligacja 2 miedzy rynkiem popierow wartosciowych pierwotnym a wtornym

1. roznice miedzy akcja a obligacja 2 miedzy rynkiem popierow wartosciowych pierwotnym a wtornym...

Matematyka

Zad. 7. Cena jednej obligacji jest równa 80 zł. Obligacja ta rocznie przynosi zysk równy 7,5% jej wartości. Ile obligacji trzeba kupić, aby po roku mieć zysk w wysokości 540 zł?   A. 75 B. 90 C. 125 D. 150

Zad. 7. Cena jednej obligacji jest równa 80 zł. Obligacja ta rocznie przynosi zysk równy 7,5% jej wartości. Ile obligacji trzeba kupić, aby po roku mieć zysk w wysokości 540 zł?   A. 75 B. 90 C. 125 D. 150...

Język angielski

cześć :) prosze o wyjaśnienie tych pojęć :) -spółka akcyjna -akcja -obligacja -gospodarka towarowa, pieniężna, towarowo-pieniężna -rewolucja cen i od razu skutki rewolucji cen -dualizm -rzemiosło z góry dziękuje :)

cześć :) prosze o wyjaśnienie tych pojęć :) -spółka akcyjna -akcja -obligacja -gospodarka towarowa, pieniężna, towarowo-pieniężna -rewolucja cen i od razu skutki rewolucji cen -dualizm -rzemiosło z góry dziękuje :)

Podstawy przedsiębiorczości

wyjaśnij pojęcia : -rynek pierwotny -rynek wtórny -akcja -obligacja -hossa -bessa

wyjaśnij pojęcia : -rynek pierwotny -rynek wtórny -akcja -obligacja -hossa -bessa...