Wielocukry

Wielocukry.

wielocukrowce, polisacharydy, glikany. Związki organiczne, które hydrolizowane wobec kwasów lub enzymów rozpadają się na wiele cząsteczek cukrów prostych (pentoz lub heksoz). Najważniejszymi polisacharydami są skrobia i celuloza. Wielocukry to sacharydy zbudowane z dużej liczby monosacharydów połączonych wiązaniami glikozydowymi. Należą do biopolimerów i charakteryzują się różną masą cząsteczkową. Dzielą się na:


- homopolisacharydy (np. skrobia, celuloza) , zbudowane z cząsteczek tego samego monosacharydu .

- heteropolisacharydy (np. kwas hialuronowy) zbudowane z cząsteczek różnych monosacharydów. Ważnymi heteropolisacharydami są mukopolisacharydy zbudowane zawsze z kwasu uronowego i aminocukru (np. heparyna).


DO WIELOCUKRÓW NALEŻĄ:

-skrobia roślinna

-skrobia zwierzęca, czyli glikogen

-dekstryna

-błonnik, czyli celuloza

-nulina

-hemiceluloza

-pektyna

Na szczególną uwagę zasługuje glikogen. Jest to substancja zapasowa, zmagazynowana zwłaszcza w wątrobie i w mięśniach. Wielocukier ten składa się z olbrzymiej ilości cząsteczek glikozy. Przy użytkowaniu do produkcji energii zostaje on rozłożony przez adrenalinę na cząsteczki glikozy, które w czasie utleniania dają energię potrzebną do skurczu włókien mięśniowych. Nadmiar glikozy może być jednak z powrotem zamieniany przez insulinę na glikogen.
Skrobia roślinna magazynowana jest w bulwach, kłączach, cebulach i nasionach i służy jako substancja pokarmowa dla rozwijającej się rośliny.

Wielocukry, czyli polisacharydy, to węglowodany złożone z wielu reszt cukrów prostych. Mają przybliżony wzór sumaryczny (C6H10O5)n, gdzie n oznacza liczbę reszt cukrowych. Liczba reszt cukrowych waha się od kilku do kilku tysięcy. Są to związki wielkocząsteczkowe pochodzenia naturalnego. W odróżnieniu od monosacharydów i disacharydów są nierozpuszczalne w wodzie i nie mają słodkiego smaku.

Są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie. Stanowią materiał zapasowy (skrobia) lub budulcowy (celuloza) niektórych roślin.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Skrobia i celuloza jako wielocukry.

Cukry (węglowodany, sacharydy) są to związki organiczne węgla (C), wodoru (H) i tlenu (O), zawierające dwie z trzech rodzajów grup funkcyjnych: hydroksylowa, ketonowa, aldehydowa. Dzielą się na:
1) monosacharydy ( cukry proste )
2) d...

Chemia

Cukry proste, dwucukry i wielocukry.

Cukry, skrobia i celuloza należą do grupy związków chemicznych zwanych węglowodanami.
Ich cząsteczki zbudowane są z atomów węgla, wodoru i tlenu występujących w przybliżonym stosunku ilościowym: jeden atom węgla : dwa atomy wodoru ...

Chemia

Wielocukry i dwucukry



Związki: glukoza, sacharoza, celuloza i skrobia zależą do jednej grupy związków, zwanych cukrami albo sacharydami.
W skład tych związków wchodzą 3 pierwiastki: węgiel, wodór i tlen, przy czym na ogół stosunek wodoru do tl...

Biologia

POMOCY! DAM NAJ ! 1. Wielocukry zbudowane są z : a) monosacharydów b) disacharydów c) aminokwasów d) kwasów karboksylowych 2. Które z wymienionych witamin NIE SĄ rozpuszczalne w tłuszczach ? a) A,D,E,K b)A,K,D,C c) B_{12} ,C,PP, B_{6} d)H,E,C,

POMOCY! DAM NAJ ! 1. Wielocukry zbudowane są z : a) monosacharydów b) disacharydów c) aminokwasów d) kwasów karboksylowych 2. Które z wymienionych witamin NIE SĄ rozpuszczalne w tłuszczach ? a) A,D,E,K b)A,K,D,C c) B_{12} ,C,PP, B...

Biologia

wypisz po 2 wielocukry dwucukry cukry proste daje naj

wypisz po 2 wielocukry dwucukry cukry proste daje naj...