Pielęgnacja domowa skóry oczu.

Jednym z najważniejszych elementów urody są oczy. Ich piękno zależy od tego czy są one zdrowe, błyszczące, nie zaczerwienione. Skóra wokół oczu powinna być dobrze napięta, elastyczna i pozbawiona widocznych zmarszczek. Aby taka była należy o nią odpowiednio dbać, (bo pierwsze, na co zwraca się uwagę to oczy). Niezwykle ważna jest ich codzienna pielęgnacja oraz właściwa higiena.
Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, cienka i wrażliwa. Jest niemalże pozbawiona gruczołów łojowych ( na skórze twarzy na 1 cm2 jest około 800 gruczołów łojowych, a na skórze wokół oczu na 1 cm2 zaledwie około 20 gruczołów łojowych). Grubość skóry powiek i okolic oczu wynosi jedynie około 0, 5 mm, gdzie średnia grubość skóry na twarzy wynosi około 2 mm. Okolica wokół oczu narażona jest na „ciężką pracę” tzn. mrużenie oczu, ciągły ruch gałek ocznych – rozciąganie skóry, niewłaściwą pielęgnacją, co powoduje szybsze starzenie się tej części twarzy. Wszystkie zabiegi wokół oczu należy wykonywać z niezwykłą ostrożnością i delikatnością. Skóra wokół oczu potrzebuje specjalnej troski. Charakteryzuje ją słaby system podporowy i prawie całkowity brak podściółki tłuszczowej, związanej z małym nagromadzeniem gruczołów łojowych. Skóra w tym obszarze ma słabsze krążenie krwi oraz limfy. Pojawia się tutaj natomiast duże nagromadzenie mastocytów – komórek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych. Wszystkie te elementy powodują, że skóra wokół oczu jest słabo nawilżona, bardziej wrażliwa i podatna na alergie niż w innych częściach ciała. Cechuje ją także duża skłonność do zastojów limfatycznych. Produkty przemiany materii nie przepływają do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w gąbczastej strukturze tkanki łącznej, tworząc tzw. worki pod oczami. Dodatkowy problem z funkcjonowaniem tego obszaru związany jest z naturalnym zmęczeniem oczu wynikającym z ciągłego ruchu powiek. Mięsień okrężny oka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów twarzy. Podczas mrugania czy też mrużenia oczu jest on praktycznie w ciągłym ruchu. Wszystko to przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych, czasami określanych mianem kurzych łapek, a niehigieniczny tryb życia i złe odżywianie sprawia, że odkładające się w skórze toksyny prześwietlają przez skórę w postaci zasinień i ciemnych podkówek. Także najszybciej widać tutaj oznaki starzenia, a naturalna mimika powoduje szybkie powstawanie załamań i zmarszczek. Powszechnym błędem pielęgnacyjnym występującym u kobiet jest niedokładny demakijaż oczu lub jego brak, dlatego też musimy zwracać na to uwagę. Podstawowa pielęgnacja powinna zacząć się, więc już we wczesnej młodości. Powinnyśmy popracować nad tym, aby demakijaż stał się nawykiem i nawet po całonocnej zabawie był priorytetem gdyż resztki nawet najlepszych kosmetyków wpływają negatywnie na kondycję delikatnych rzęs i skóry wokół oczu.

Demakijaż:

Demakijaż oczu należy wykonać przed zmyciem makijażu z reszty twarzy. Do wybory mamy mnóstwo popularnych produktów do demakijażu, jednak najczęściej używane i najlepsze są płatki kosmetyczne lub gotowe chusteczki. Płatek kosmetyczny należy zwilżyć, odsączyć, nałożyć na niego mleczko (śmietankę/żel zależy, kto co woli) kosmetyczne do demakijażu, przyłożyć do oczu i przycisnąć tak by dotykał rzęs, odczekać około minuty. Nie wolno rozciągać ani naciągać skóry! Najlepiej lub tez najwygodniej zmywać oczy do dołu pionowymi ruchami. Bardzo dobre są płyny do demakijażu, krócej rozpuszczają tusz na rzęsach. Należy zwrócić dużą uwagę na to czy na rzęsach lub w kącikach oczu nie zostały resztki tuszu. Dla wrażliwych oczu lub skóry pod nimi po demakijażu dla ukojenia zalecany jest okład na powieki. Kompresy z naparu herbaty (nie może to być herbata aromatyzowana), rumianku (trzeba uważać gdyż może rozjaśnić brwi i rzęsy), świetlika lekarskiego (usuwa zmęczenie, działa kojąco, nawilża, łagodzi podrażnienia) oraz bławatka. Taki kompres należy trzymać na powiekach około 15/20 minut.

Do przemywania oczy można także zastosować:
• Herbatkę z kopru włoskiego – rozjaśnia spojrzenie, ożywia zmęczone oczy,
• Herbatkę pietruszkową – ożywia i oczyszcza spojrzenie,
• Herbatkę z arniki – polecana przy stanach zapalnych,
• Herbatkę z bławatka – polecana przy stanach zapalnych,
Herbatka z lipy – ma działanie osłaniające, łagodzące, kojące, zwęża naczynia krwionośne, likwiduje zaczerwienienia i podrażnienia.
Kompresy są pomocne, gdy dokuczają nam cienie i obrzęki pod oczami. Sprawdzi się też żelowa maska schłodzona w lodówce bądź okład z plastrów ogórka.



Kompres ziołowy

Składniki:
Po ½ łyżeczki suszonego świetlika, kwiatu lipy, pietruszki, bławatka, kopru włoskiego, kwiatu rumianku, 125 ml wody destylowanej.

Wykonanie:
Zioła zalać wrzącą wodą i zostawić pod przykryciem aż do momentu wystygnięcia. Następnie dokładnie przefiltrować. Wacik namoczyć w letnim naparze i położyć na powiekach na około 10 minut.



Żel na powieki


Składniki:

Po ½ łyżeczki suszonego kopru włoskiego, liści bluszczu, kwiatu bławatka, 50ml wody destylowanej, 20ml wody różanej, szczypta proszku agar – agar.

Wykonanie:

Zioła zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około 2h. Następnie odfiltrować, podgrzać wodę różaną, rozprowadzić w niej agar – agar i zmieszać z odwarem. Przelać do buteleczki, odstawić do wystygnięcia.



Na zakończenie zabiegu zaleca się zastosowanie odpowiedniego kremu pod oczy lub serum. Nakładanie zawsze powinno rozpoczynać się od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oczu. Pod oczami występują skłonne do rozszerzenia naczynka włosowate. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, cienka i prawie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego też trzeba ją koniecznie nawilżać i odżywiać.

Do właściwej pielęgnacji i higieny oczu dołączyć musimy dbałość o ochronę przeciwsłoneczną. Powinnyśmy wybierać kremy (na dzień) pod oczy, które zawierają wysokie filtry przeciwsłoneczne. W słoneczne dni (nawet zimą) zalecane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Zapobiegnie to mrużeniu oczu oraz nadmiernemu naświetleniu oczu i skóry wokół nich przez promienie UV ( należy się oczywiście upewnić czy okulary posiadają filtry UV).


Podział zmarszczek:

• Zmarszczki dzielimy na mimiczne - powstają w wyniku wyrazistej mimiki twarzy, charakterystyczne dla okolic oczu i czoła.
• Grawitacyjne - są efektem wiotczejących mięśni, powstają w okolicach policzków, powiek i szyi.
• Związane z wiekiem i fotostarzeniem się skóry - ich przyczyną jest zwiotczenie włókien kolagenowych oraz zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny, szczególnie widoczne na policzkach, wokół oczu i ust.


Najczęstsze defekty kosmetyczne skóry wokół oczu:
• Pieczenie i zaczerwienienie, łzawienie:
-najczęściej spotykana dolegliwość. Przyczyną tego stanu może być przemęczenie oczu, brak snu, długotrwałe oglądanie telewizji, praca przy komputerze, przebywanie w zadymionych, zakurzonych pomieszczeniach, palenie papierosów, negatywne działanie słońca, wiatru, nadmierne opalanie w solarium (bez okularków), uczulenia, noszenie soczewek kontaktowych oraz choroby oczu. Jeśli przyczyną nie jest choroba można próbować pomóc sobie poprzez stosowanie kompresów, przemywań.
• Opuchlizna powiek:
Jej przyczyną jest gromadzenie się wody w tkankach, zwykle z powodu przemęczenia, nadmiaru soli w pożywieniu. Podpuchnięcia mogą być spowodowane źle dobranymi kosmetykami do pielęgnacji oczu. Jeśli powieki są często podpuchnięte należy zrobić badania, konieczna będzie konsultacja lekarska, ponieważ opuchnięcia mogą być spowodowane problemami z sercem, ciśnieniem krwi, pracą nerek, wątroby, a także alergią.
Doraźnie można sobie pomóc przez stosowanie zimnych kompresów, okładów (np.. kostka lodu owinięta w kilka warstw gazy, plaster ogórka lub awokado wyjęte z lodówki). Można również stosować kremy, Żele lub maseczki mające działanie drenujące (można schłodzić taki kosmetyk w lodówce, zimny działa jeszcze lepiej na opuchnięte powieki).
• Obwódki pod oczami:
ciemnoszare, brązowe lub nawet sine, czarne -to często spotykana dolegliwość, mogą być one wynikiem: nerwowości, brak snu, niewłaściwego odżywiania, wyczerpania organizmu, chorobą, braku Żelaza i witamin, złego krążenia krwi w skórze pod oczami, skłonność dziedziczna do sińców pod oczami (bardzo cienka skóra powiek i wokół oczu), naukowcy odkryli rodzaj grzybka pleśniowego, który powoduje spowolnienie krążenia krwi w naczyńkach wokół oczu - są osoby szczególnie wrażliwe na ten rodzaj grzybka i u tych osób sińce mogą być bardziej widoczne, na skutek alergii mogą również powstać pod oczami worki. Nieznana jest jeszcze niestety metoda walki z grzybkiem pleśniowym.
By zlikwidować sińce pod oczami zalecana jest odpowiednia ilość snu, wypoczynek, przebywanie na świeżym powietrzu, dieta bogata w witaminy. Można stosować kremy z zawartością arniki, miłorzębu, kasztanowca (te składniki działają obkurczająco na naczyńka), można stosować rano chłodne okłady ( krem pod oczy można przechowywać w lodówce, schłodzony będzie lepiej działała zwężająco na naczyńka). Do picia polecam sok z cytryny z miodem (rozrzedzony wodą). Na powieki można nakładać kompresy z czarnej herbaty (nie może być to herbata aromatyzowana gdyż może wywołać podrażnienie spojówek).Walka jest trudna, ale warto spróbować.
Do wykonywania makijażu można używać kosmetyków kamuflujących sińce nie należy przesadzać z ilością nakładanych kosmetyków.
• Opuchnięcie dolnej powieki:
Najczęściej spowodowane jest stanami wyczerpania nerwowego, zaburzeniami krążenia lub chorobą nerek. Powstaje na skutek zastojów limfatycznych lub dziedzicznej skłonności do odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej. Pierwszym krokiem w przypadku zauważenia opuchnięć powieki dolnej jest przeprowadzenie badań lekarskich, jeśli choroba jest wykluczona można stosować terapię polegającą na stosowaniu kosmetyków zawierających ziołowe wyciągi ( przywrotnik, bluszcz, skrzyp), można stosować kompresy z kwiatów lipy, świetlika lekarskiego.
• Zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu:
Tzw. kurze łapki to pierwsza widoczna oznaka starzenia się skóry, pierwsze cieniutkie linie pojawiają się zwykle ok. 25 roku życia (zdarza się, Że wcześniej - u palaczek, amatorek słońca i solarium). Do pielęgnacji okolic oczu należy stosować odpowiednie kosmetyki, kremy należy nakładać bardzo delikatnie, uważając, aby nie rozciągnąć skóry, można skórę wokół oczu delikatnie opukiwać.


Przeciw podkrążonym oczom

Z problemem tzw. podkrążonych oczu boryka się coraz więcej osób. Do ich powstawania w widoczny sposób przyczyniają się nieprzespane noce, zmęczenie, brak świeżego powietrza. Szkodzi im również zanieczyszczone środowisko i dym papierosowy, które dodatkowo podrażniają delikatną skórę. Dość często cieniom pod oczami towarzyszą obrzęki, które w wyraźny sposób postarzają. Niezależnie zatem od tego, czy pojawiają się one okazjonalnie, czy też są cechą dziedziczną, warto podjąć starania mające na celu ich likwidację. Podstawowym zabiegiem związanym z pielęgnacją oczu jest ich prawidłowy demakijaż, gdyż nieprawidłowy może prowadzić do zapalenia spojówek.


Przyczyny obrzęków:
Obrzęki po nocnym odpoczynku powstają na skutek utrudnionego przepływu limfy w czasie snu – mruganie pobudza jej cyrkulację, dlatego też opuchnięcia najczęściej znikają w ciągu dnia. Przyczyna powstawania „worków” pod oczami może również tkwić w niewłaściwej diecie – zbyt duża ilość soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie – siedzącym trybie życia, dużej ilości godzin spędzanych przed komputerem bądź w chorobach, takich jak zaburzenia pracy nerek, tarczycy czy układu krążenia. Nieestetyczne opuchnięcia mogą być również wynikiem gromadzenia się tkanki tłuszczowej pod powieką, co nasila się wraz z upływem lat. „Worki” pod oczami możemy także otrzymać w genetycznym spadku.
Likwidacja „worków” pod oczami
Sposób likwidacji obrzęków pod oczami uzależniony jest od przyczyny, jaka spowodowała ich powstanie. Przy utrudnionej cyrkulacji limfy skuteczne będą:
• „Żelowe okulary”, które po ochłodzeniu w lodówce likwidują opuchnięcia
• Kompresy z maślanki – waciki namoczone w chłodnej maślance umieszczamy na powiekach
• Kompresy z chłodnej esencji herbacianej
• Kompresy z plastrów ogórka
• Kosmetyki pod oczy – najlepiej w postaci lekkiego żelu, schłodzone w lodówce, zawierające np. kofeinę, miłorząb japoński
• Przykładanie do powiek schłodzonych w lodówce łyżeczek
• Masaż – po nałożeniu kremu pod oczy delikatnie masujemy skórę, wykonując niewielkie kółka i przesuwając się od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka
• .Należy również ograniczyć ilość soli w posiłkach, a w trakcie pracy przy komputerze wykonywać krótkie przerwy i pamiętać o częstym mruganiu. Jeśli obrzęki spowodowane są gromadzeniem się tkanki tłuszczowej pod powieką, wówczas mamy do dyspozycji bardziej inwazyjne zabiegi chirurgiczne, do których należą:
o Blepharoplastyka – pod linią dolnych rzęs wykonywane jest nacięcie, usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej
o Lipoliza laserowa bądź iniekcyjna – tkanka tłuszczowa nagromadzona pod powiekami jest rozpuszczana przy użyciu promieni lasera bądź zastrzyków z fosfatydylocholiny (substancja uzyskiwana z soi)
o Thermage – emitowane fale radiowe pobudzają produkcję kolagenu oraz przyspieszają przemianę materii, co przyczynia się do zmniejszenia opuchnięć pod oczami
o Thermwhitelift – redukcja tkanki tłuszczowej następuje na drodze wykorzystania fal ultradźwiękowych, które pobudzają mikrocyrkulację i przemianę materii
o Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji.



Ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, cienka i prawie pozbawiona gruczołów trzeba ją nawilżać i odżywiać. Do pielęgnacji okolic oczu przeznaczone są specjalne kosmetyki:
• Krem np.: kremy witaminowe, z liposomami, z wyciągami roślinnymi, z kolagenem, z fitohormonami. Kremy pod oczy zawierają biologiczne czynne składniki, łatwo przyswajalne przez skórę: proteiny, fosfolipidy, fitosterole, ceramidy, lipidy, liposomy, wyciągi ziołowe. Składniki takie wykazują dużą skuteczność działania pielęgnacji skóry wokół oczu. Kremy maja zwykle cięższą konsystencje niż żele i emulsje, zawierają więcej składników regenerujących, lepiej natłuszczają skórę.
• Żele pod oczy: polecane szczególnie dla młodej skóry i osób, które nie tolerują cięższej konsystencji kremu, zawierają podobne składniki czynne jak kremy, szybciej się jednak wchłaniają, wiele żeli ma właściwości napinające skórę.
• Serum pod oczy: to kosmetyki przeznaczone dla skóry dojrzałej, w skład preparatu wchodzą kompleksy biologicznie czynne o dużo większym stężeniu niż w kremach, serum ma także inną konsystencję. Kosmetyki tego typu są szybko wchłaniane w skórę. Dla zniszczonej skóry (dojrzałej, mało elastycznej, z większą ilością zmarszczek zaleca się stosowanie serum codziennie wieczorem. Dla skóry młodszej można stosować serum, jako okresową kurację.
• Maseczki pod oczy: preparaty rzadko stosowane w pielęgnacji domowej, zaniedbywane również przez firmy kosmetyczne, niewiele firm ma maseczki tego typu w swojej ofercie, maseczki stosowane są raczej w wersjach profesjonalnych w gabinetach kosmetycznych.
• Płatki kolagenowe pod oczy: to bardzo ciekawa forma nawilżania i odżywiania skóry pod oczami. Płatki można stosować regularnie np. raz w tygodniu.


Kremy
Codziennie rano i wieczorem należy nałożyć krem, który nawilży i odżywi skórę wokół oczu, a także wygładzi płytkie zmarszczki (z głębokimi poradzi sobie niestety tylko botoks bądź laser). Do pielęgnacji skóry wokół oczu wykorzystać można także kosmetyk do twarzy, jeśli jest on odpowiedniej jakości i nie wywołuje uczulenia.
Składniki kremów pod oczy
• Czynniki łagodzące podrażnienia, typowe w kremach pod oczy: np. bisabolol, allantoina, ekstrakt z aloesu, rumianku, zielonej herbaty, świetlika, chabru, malwy, nagietka, prowitamina B5 czyli panthenol,
• Substancje o działaniu nawilżającym i zatrzymującym wilgoć w naskórku: np. glikozaminoglikany, kwas hialuronowy, hialuronian sodu, gliceryna, ceramidy, kolagen, elastyna, aminokwasy, proteiny, polisacharydy, wyciąg z ogórecznika, ekstrakt z alg, skwalen, ekstrakt z drożdży
• Składniki natłuszczające: np. masło Shea, oleje roślinne jak: kukurydziany, sojowy, słonecznikowy, canola, olej z pestek moreli, olejek brzoskwiniowy, cholesterol, lecytyna, olej mineralny, wosk pszczeli, olej z pestek winogron, olej z wiesiołka, z kiełków pszenicy, olej jojoba
• Antyutleniacze walczące z wolnymi rodnikami: witaminy E, C, A, koenzym Q10, czyli ubichinon, ekstrakt z zielonej herbaty, wyciąg z otrąb ryżowych, ekstrakt z pomidora(likopen), wyciąg z miłorzębu japońskiego, ekstrakt z miąższu winogron
• Czynniki usprawniające krążenie limfy i krwi w naczynkach włosowatych, wspomagające walkę z sińcami i opuchlizną, są to składniki typowe dla kremów pod oczy: np. kofeina, escyna, teofilina, ekstrakt z ogórka, herbaty, witamina C, wyciąg z arniki, witamina K, ekstrakt z bzu czarnego
Pozostały jeszcze składniki typu: retinol, fitoestrogeny, witamina C, ubichinon czyli koenzym Q10,

W kosmetykach do pielęgnacji okolic oczu znajdziemy między innymi:
• Wyciąg z aloesu – nawilża, wygładza, łagodzi podrażnienia
• Kofeinę – pobudzając mikrokrążenie, rozjaśnia cienie pod oczami
• D-pantenol – łagodzi podrażnienia i nawilża
• Wyciąg z kasztanowca – wzmacniając naczynia krwionośne, likwiduje cienie pod oczami
• Ekstrakt z bławatka – łagodzi podrażnienia, polecany przy skórze szczególnie wrażliwej
• Witaminę C – rozjaśnia cienie pod oczami
• Koenzym Q10 – ma działanie przeciwutleniające, uelastycznia i regeneruje skórę
• Pseudobotulinę – wygładza zmarszczki mimiczne
• Proteiny pszenicy – mają działanie liftingujące
• Kosmetyk należy oczywiście dopasować do wieku – kobiety do 25 roku życia powinny stosować przede wszystkim kremy nawilżające i pobudzające mikrokrążenie, kobiety w wieku dojrzałym natomiast powinny zaopatrzyć się w kosmetyk dodający elastyczności, regenerujący i wygładzający zmarszczki. Kobietom w wieku dojrzałym szczególnie zalecane jest serum z silnie skoncentrowanymi substancjami aktywnymi. Krem pod oczy delikatnie wklepujemy w skórę (nie wcieramy!), kierując się od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz.

Składniki dobrego preparatu

Istotnym elementem działania preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych do skóry wokół oczu jest skład preparatów.
W ich recepturach chętnie wykorzystywane są właściwości witamin. I tak witamina F reguluje gospodarkę wodno-tłuszczową, zapewniając odpowiednie i długotrwałe nawilżanie, folacyna stymuluje wzrost komórek skóry, witamina E chroni przed wolnymi rodnikami, zaś witamina C rozjaśnia cienie pod oczami, stymuluje syntezę kolagenu, wygładza drobne zmarszczki.
Spośród surowców tego segmentu na szczególną uwagę zasługuje D-pantenol. Jest to prowitamina witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego, należącego do grupy witamin B, bez których nie mógłby prawidłowo przebiegać cykl przemian metabolicznych komórek. Związek ten łatwo penetruje warstwę rogową. Działa przeciwzapalnie, przyspieszając gojenie i łagodząc podrażnienia skóry. Aktywizuje podziały komórek naskórka, podwyższa wilgotność skóry, uelastycznia ją. D-pantenol chroni skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV, zmniejsza rumień oraz łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Stosowany w połączeniu z witaminą C rozjaśnia skórę.
Do częstych składników preparatów do oczu należy także alantoina. Jest to pochodna mocznika, działająca regenerująco, przyspieszająca odnowę i ułatwiająca gojenie uszkodzonego naskórka. Wykazuje ona silne właściwości łagodzące i kojące. Zmniejsza pieczenie i zaczerwienienie skóry wrażliwej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wykazuje działanie nawilżające, powoduje wygładzenie i zmiękczanie skóry. Preparaty z alantoiną polecane są do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do uczuleń i podrażnień.
Bardzo chętnie wykorzystywane są także różnorodne ekstrakty roślinne. Ważnymi układami tego segmentu są działające łagodząco i nawilżająco wyciągi z rumianku, aloesu czy nagietka. Układy pozyskiwane z kasztanowca, lipy, cyprysa, kokoryczki uelastyczniają naczynia krwionośne, zapobiegają ich kruchości i pękaniu, redukują obrzęki. Do cenionych surowców należą ekstrakty ze świetlika, szałwii, pietruszki czy arniki, które także zapobiegają powstawaniu obrzęków, ale również wyraźnie rozjaśniają cienie pod oczami.
Na szczególną uwagę zasługuje ekstrakt z bławatka, stanowiący bogate źródło flawonoidów, soli mineralnych, kwasów organicznych i witaminy C. Surowiec ten działa kojąco, przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia. Polecany jest do skóry wrażliwej, szczególnie właśnie okolic oczu. Ważnym składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wokół oczu jest także ekstrakt bluszczu, który w wyraźny sposób poprawia mikrokrążenie, przyspiesza metabolizm komórkowy, wygładza skórę, chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pojawia się w nich również łagodzący i zmniejszający podrażnienie oka wyciąg z siemienia lnianego czy też ekstrakt z ryżu, które ujędrniają, działają przeciwzmarszczkowo, poprawiają napięcie skóry okolic oczu.

Ochrona przez natłuszczanie

Do ważnych składników preparatów przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu zaliczyć można również oleje roślinne, które zabezpieczają i natłuszczają skórę. Często w recepturach tego typu preparatów pojawia się olej z ogórecznika lekarskiego. Dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych
z grupy NNKT, a szczególnie kwasu gamma-linolenowego, uelastycznia i wzmacnia on skórę oraz redukuje transepidermalną utratę wody, obniżając tzw. współczynnik TEWL.
Bardzo często w recepturach tego typu kosmetyków pojawia się masło Shea – otrzymywane z nasion drzewa masłowego (Vittelaria paradoxa), znane również jako masło karite lub olej z masłosza. Jest to cenny tłuszcz, w którego skład wchodzą witaminy E, F oraz substancje, które chronią skórę przed promieniami UVB. Tłuszcz ten, charakteryzujący się dużym powinowactwem z warstwami lipidowymi naskórka, wspomaga ich ochronne działanie. Wykazuje wyraźne działanie pielęgnacyjne, nie pozostawiając przy tym uczucia tłustości. Masło Shea zaliczane jest do naturalnych filtrów promieniochronnych, zabezpieczających skórę przed działaniem promieni słonecznych. Zalecane jest ono szczególnie do cery suchej i zniszczonej, jako środek pomocny w łagodzeniu podrażnień skóry.
Innym tłuszczem chętnie wykorzystywanym w produktach do pielęgnacji skóry oczu jest masło kakaowe, tłuszcz o przyjemnym zapachu kakao pozyskiwany w procesie tłoczenia nasion kakaowca właściwego. Pomimo stałej konsystencji łatwo się ono rozprowadza, gdyż topi się w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała ludzkiego. Tłuszcz ten efektywnie natłuszcza i uelastycznia skórę. Szczególnie korzystne działanie wykazuje w stosunku do cery suchej, w stanach zapalnych i oparzeniach słonecznych.
Dla osób, u których pojawiają się cienie pod oczami, najlepsze są kremy o właściwościach rozjaśniających. W przypadku obrzęków pod oczami warto stosować preparaty dające efekt chłodzenia, jak również wyroby bogate w składniki poprawiające krążenie oraz ułatwiające odprowadzanie zalegających w tkankach płynów. W ofercie handlowej coraz częściej można spotkać także preparaty działające wielokierunkowo, które zmniejszają cienie i opuchnięcia powiek, wygładzają drobne zmarszczki, poprawiają jędrność skóry.
Bardzo często oferowane są linie kosmetyków do pielęgnacji skóry wokół oczu zawierające płyn do demakijażu, preparaty do pielęgnacji na dzień, jak i na noc.
W przypadku potrzeby szybkiej regeneracji skóry wokół oczu, można sięgnąć po różnorodne maseczki przygotowane specjalnie z takim przeznaczeniem. Bardzo często są one oferowane w postaci płatków wykonanych między innymi z liofilizowanego kolagenu i uzupełnione o odpowiednio dobrane płyny aktywujące układ, np. wyciąg z kawioru. Pojawiają się również maski z mikronizowanych alg, które uaktywniają przemianę materii oraz efektywnie przyspieszają wydalanie toksyn.
Bardzo często na opakowaniach pojawia się informacja istotna szczególnie dla klientów mających bardzo wrażliwą skórę: – „nie zawiera kompozycji zapachowej i barwników”, lub „nie powodują podrażnień, mogą być stosowane przez osoby noszące szkła kontaktowe”. Warto zatem, kupując preparat do pielęgnacji skóry oczu, zwracać uwagę na informacje pojawiające się na opakowaniu


Substancjami chętnie wykorzystywanymi w recepturach preparatów do pielęgnacji oczu są ekstrakty pozyskiwane z herbaty i kawy. Obfitują one w alkaloidy purynowe, oraz polifenole, które zapewniają im silne działanie antyoksydacyjne. Surowce te wzmacniają system odpornościowy oraz chronią komórki skóry przed wolnymi rodnikami powstającymi w wyniku działania promieni słonecznych oraz szkodliwych czynników środowiskowych.
Ostatnio wprowadza się do receptur także wyciąg z kakao, które zawiera witaminy A, E, F, magnez oraz kompleks substancji pobudzających w skórze produkcję beta-endorfin, poprawiających samopoczucie skóry.
Do ważnych składników preparatów do pielęgnacji oczu zaliczana jest wydzielana z surowców roślinnych, między innymi z ziaren kawy czy guarany, kofeina. Jest to związek z grupy alkaloidów purynowych, który stymuluje przemianę materii, a także przyspiesza efekt drenażu tkanek. Poprawia on mikrokrążenie krwi w tkankach skóry, zwiększa jej sprężystość. Kofeina wykazuje działanie detoksykujące, antystresowe, rozjaśniające skórę. Często pojawia się w składzie preparatów do pielęgnacji oczu, które zmniejszają obrzęki oraz rozjaśniają pojawiające się w tych miejscach cienie. Działa ona ponadto przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Kolejnym bardzo cenionym związkiem pozyskiwanym ze świata roślinnego jest występujący w rumianku alfa-bisabolol, który nie tylko pielęgnuje skórę, ale także wykazuje w stosunku do niej efekt ochronny. Działa on kojąco, przeciwzapalnie, przyspiesza proces regeneracji naskórka, nie niszcząc jednocześnie jego bariery ochronnej. Z tego też powodu stosuje się go w preparatach kosmetycznych przeznaczonych dla skóry alergicznej, podrażnionej, w tym również delikatnej skóry okolic oczu.

Czym wiek bardziej zaawansowany, tym skóra powiek bardziej wymagająca. Nigdy nie należy zapominać o odpowiednim ich nawilżeniu i natłuszczeniu przed snem. Warto zwrócić uwagę, że preparaty pod oczy różnią się zawartością substancji aktywnych, konserwantów i środków zapachowych (w celu uniknięcia podrażnień jest ich mniej) od innych kosmetyków do twarzy. Nie należy więc zapominać o zaopatrzeniu się w ten niezbędny kosmetyk. Przy aplikacji nawet tych delikatnych preparatów staramy się zwracać uwagę, aby nie stosować ich zbyt blisko nasady rzęs, gdyż po dostaniu się do mieszków włosowych mogą podrażnić spojówki. Nawet jednorazowe silne opuchnięcie powiek może spowodować trudno odwracalne rozciągnięcie włókien elastycznych i kolagenowych w tej bardzo cienkiej skórze, a w konsekwencji - jej nadmiar i opadanie. Kosmetyki do tych okolic dobieramy więc szczególnie ostrożnie, bo później pozostanie już tylko zaprzyjaźnić się z ...chirurgiem plastykiem.

Pamiętajmy jednak, że oczy to przede wszystkim zwierciadło duszy, a jej i tak nie da się zoperować...





Bibliografia:
1. Artykuł : mgr Barbara Kwiatkowska (biotechnolog)
2. Joanna Dylewska – Grzelakowska „kosmetyka stosowana”
3. Berg Rona „ Jak być piękną. 1000 szybkich sposobów
4. E. Fink „ Bądź zawsze młoda i piękna”
5. Internet

Dodaj swoją odpowiedź
Kosmetologia

Domowa pielęgnacja wszystkich cer

Jak wiadomo każdy z nas ma inną cerę i każdą z nich należy w odpowiedni sposób pielęgnować. W gabinecie kosmetycznym kosmetyczka odpowiednio dobierze nam zabiegi i preparaty odpowiednio do naszej cery lecz o naszą skórę możemy również...

Kosmetologia

Zabieg normalizująco - matujący twarzy skóry mieszanej z licznie rozszerzonymi porami u osoby w średnim wieku

ZABIEG NORMALIZUJĄCO - MATUJĄCY TWARZY SKÓRY MIESZANEJ Z LICZNIE ROZSZERZONYMI PORAMI U OSOBY W ŚREDNIM WIEKU.

ZAŁOŻENIA

Zalecany zabieg w gabinecie kosmetycznym - zabieg normalizująco ? matujący.
Klientka Ela Kowalska ...