Rozwiń w formie wypracowania słowa Pana: "Póty błądzi, póty dąży człowiek". Wykorzystaj przykłady z własnych obserwacji, lektur i obejrzanych filmów. Czy szlechetne dążenie zawsze usprawiedliwia popełniane po drodze błędy?
BARWY EPOK kl.II rozszerzony str. 68 ćw. 3 :]
"Faust" J.W.Goethego, Prolog w niebie - Pan w rozmowie z Mefistofelesem spiera się o tytułowego Fausta. Diabeł twierdzi, że z łatwością zdoła sprowadzić go na złą drogę. Bóg odpowiada mu, że nie ma nic przeciwko ponieważ "póty błądzi, póki dąży człowiek". Wnioskować można z tego stwierdzenia, iż błądzić jest rzeczą ludzką. Nikt nie jest idealny i każdemu zdarza się popełnić jakąś gafę, zejść na złą ścieżkę.
Nic nie uczy tak dobrze jak solidna nauczka - to życie jest najlepszym nauczycielem. Jeśli zagłębimy się bardziej w Pański tok myślenia, powiedzieć możemy, że bardzo dobrze popełniać jest błędy, gdyż mogą dać dobre efekty. Dobrze pasuje w tym miejscu znane stwierdzenie, że "co cię nie zabije to cię wzmocni". Jeśli konsekwencje, któregoś z naszych ruchów są złe, to zapamiętujemy, że nie naleleży robić tego po raz kolejny. Tylko głupiec nie wyciąga nauki i po raz enty popełnia ten sam błąd.
Nie trzeba wymieniać przykładów - każdy zna takie sytuacje z obserwacji życia i własnych doświadczeń. Chyba wszyscy z nas nie jeden raz dostał od życia nauczke.
Czy szlachetne dążenie zawsze usprawiedliwia popełniane po drodze błędy? Według mnie błędów nie trzeba usprawiedliwiać, gdyż nie są one działaniem celowym, zamierzonym,powstają z przypadku lub niewiedzy, zdarzają sie każdemu człowiekowi i każdy człowiek powinien tolerować moment, w którym popełnia je ktoś inny. Nikt nie jest z siebie zadowolony jeśli coś mu nie wyjdzie czy zrobi coś czego tak naprawdę nie chciał zrobić. Jeśli działamy z premedytacją to jest to zwykłe zło i to właśnie po czymś takim trzeba sie usprawiedliwiać.
Jak inaczej niż metodą prób i błędów można by odkryć coś nowego. Wielu naukowców w trakcie badań nad czymś naprawdę dobrym i przydatnym dla ludzkosci popełnia mnóstwo błędów, ale dzięki temu może doprowadzić to coś do perfekcji. Wynika to z niewiedzy. Nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć konsekwencji swoich czynów, gdy stykamy się z czymś nieznanym.
Z błędów należy wyciągać wnioski na przyszłosć, a nie szukać dla nich usprawiedliwienia.