W wierzchołkach kwadratu o boku a=25 cm znajduja się ładunki punktowe? W wierzchołkach kwadratu o boku a=25 cm znajduja się ładunki punktowe Qa=10 nC , Qb =-20 nC, Qc=-40 nC i Qo= 30 nC. Oblicz potencjał elektryczny pochodzący od wszystkich ładunków w p

W wierzchołkach kwadratu o boku a=25 cm znajduja się ładunki punktowe? W wierzchołkach kwadratu o boku a=25 cm znajduja się ładunki punktowe Qa=10 nC , Qb =-20 nC, Qc=-40 nC i Qo= 30 nC. Oblicz potencjał elektryczny pochodzący od wszystkich ładunków w punkcie O położonym w środku kwadratu.
Odpowiedź

[latex]Dane:[/latex] [latex]a = 25 cm = 0,25 m[/latex] [latex]Q_a = 10 nC = 10 cdot 10^{-9} C = 1 cdot 10^{-8} C[/latex] [latex]Q_b = -20 nC = -20 cdot 10^{-9} C = -2 cdot 10^{-8} C[/latex] [latex]Q_c = -40 nC = -40 cdot 10^{-9} C = -4 cdot 10^{-8} C[/latex] [latex]Q_o = 30 nC = 30 cdot 10^{-9} C = 3 cdot 10^{-8} C[/latex] [latex]k = 9 cdot 10^9 frac{Nm^2}{C^2}[/latex] [latex]Szukane:[/latex] [latex]V[/latex] (załącznik do zadania może pomóc w zrozumieniu odpowiedzi) Potencjał [latex]V[/latex] w punkcie [latex]O[/latex] jest sumą potencjału pochodzących od wszystkich czterech ładunków: [latex]V = V_{Q_a} + V_{Q_b} + V_{Q_c} + V_{Q_o}[/latex] Potencjał [latex]V[/latex] liczymy z następującego wzoru: [latex]V = kfrac{Q}{r}[/latex] [latex]Q[/latex] jest ładunkiem źródłowym, czyli takim, względem którego liczymy potencjał, natomiast [latex]r[/latex] jest odległością tego ładunku źródłowego od punktu, w którym liczymy potencjał. Z treści zadania wiemy, że ładunki są umieszczone w wierzchołkach kwadratu, a potencjał mamy obliczyć w środku tego kwadratu, to znaczy, że każdy z ładunków jest w takiej samej odległości od punktu [latex]O[/latex]. Odległość każdego z ładunków jest połową przekątnej kwadratu. Przekątna kwadratu jest równa [latex]a sqrt{2}[/latex], tak więc połowa z tego wynosi [latex]frac{asqrt{2}}{2}[/latex], zatem: [latex]r = frac{asqrt{2}}{2}[/latex] W potencjale [latex]V_{Q_a}[/latex] ładunkiem źródłowym jest ładunek [latex]Q_a[/latex] w potencjale [latex]V_{Q_b}[/latex] jest ładunek [latex]Q_b[/latex] i tak dalej, tak więc: [latex]V_{Q_a} = kfrac{Q_a}{r} = kfrac{Q_a}{frac{asqrt{2}}{2}} = kfrac{2Q_a}{asqrt{2}}[/latex] [latex]V_{Q_b} = kfrac{2Q_b}{asqrt{2}}[/latex] [latex]V_{Q_c} = kfrac{2Q_c}{asqrt{2}}[/latex] [latex]V_{Q_o} = kfrac{2Q_o}{asqrt{2}}[/latex] Możemy podstawić do wzoru: [latex]V = kfrac{2Q_a}{asqrt{2}} + kfrac{2Q_b}{asqrt{2}} + kfrac{2Q_c}{asqrt{2}} + kfrac{2Q_o}{asqrt{2}}[/latex] Wyciągamy przed nawias wszystko to, co się powtarza: [latex]V = kfrac{2}{asqrt{2}}(Q_a + Q_b + Q_c + Q_o)[/latex] Wystarczy podstawić dane i zadanie zrobione.

Dodaj swoją odpowiedź