Powrót Syna Marnotrwanego - interpretacja

Rembrandt był holenderskim malarzem i grafikiem. Żył i tworzył w XVII wieku. Jego najsłynniejszym płótnem, które namalował pod koniec życia jest ?powrót syna marnotrawnego?.
Tworząc ten obraz artysta inspirował się ewangelią św. Łukasza. Przedstawia one ojca, który wita syna. Oprócz nich na płótnie jest także starszy syn i troje służących. Ojciec witający syna przed domem jest ubrany w purpurowy płaszcz ? symbol władzy podobnie jak jego brat. Bohater ma na sobie podartą suknię, a łapcie odpadają z jego nóg. Jest ubrany gorzej od służby.
Starszy syn jest wyraźnie zły i zgorszony, a ojciec smuci się, że jego młodszy syn roztrwonił majątek, a starszy tak się zachowuje i robi mu wyrzuty. Bohater jest skruszony ? prosi ojca o wybaczenie W centrum nie ma żadnej postaci, bo ojciec z młodszym synem oponują z jego bratem.
Na obrazie dominują ciemne kolory. Żywsze są tylko stroje ojca i synów oraz dwa purpurowe płaszcze.
Tą przypowieść zilustrowaną na tym obrazie możemy odczytać tak, że większa radość z jednego grzesznika, który się nawraca niż z 99 sprawiedliwych.

Dodaj swoją odpowiedź