1. Zmieszano 200cm3 kwasu solnego o pH=1 i 300cm3 zasady sodowej o stężeniu molowym 0,2 mol/dm3. Objętość powstałego roztworu była sumą objętości roztworów wyjściowych. Oblicz wartość pH otrzymanego roztworu. 2. W roztworze wodnym pewnego słabego jedno
1. Zmieszano 200cm3 kwasu solnego o pH=1 i 300cm3 zasady sodowej o stężeniu molowym 0,2 mol/dm3. Objętość powstałego roztworu była sumą objętości roztworów wyjściowych. Oblicz wartość pH otrzymanego roztworu.
2. W roztworze wodnym pewnego słabego jednoprotonowego kwasu o stężeniu cm=0,25 mol/dm3 stopień dysocjacji tego kwasu wynosi 2%. Oblicz stałą dysocjacji tego kwasu oraz wartość pH roztworu.
3. W roztworze wodnym pewnej soli, o masie cząsteczkowej niższej od 100u, liczba anionów jest dwa razy wyższa od liczby kationów. Jony pochodzące z dysocjacji tej soli mają taką samą konfigurację elektronową. Wszystkie elektrony w tych jonach znajdują się na orbitalach typu s i p. Podaj wzór sumaryczny tej soli.
4. W labolatorium przeprowadzono aluminotermiczne otrzymywanie manganu. 10g rozdrobnionego piroluzytu z 10g opiłków glinu. Oblicz, jaką maksymalnie można otrzymać masę manganu w tej reakcji, jeżeli w wyniku wstępnych badań stwierdzono, że minerał ten zawiera 92% tlenku manganu(IV). Wynik podaj z dokładnością do części dziesiętnych grama.