Budapeszt i Środkowa Kraina Naddunajska

Węgry swoją powieszchnią nie przekraczają 100 tys.km2 a i tak ukształtowanie i różnorodność powieszchni i krajobrazów sprawia, że możemy ten kraj podzielić na sześć regionów. Każdy z nich charakteryzują inne cechy. Dużą rolę w podziale kraju pełnią rzeki Dunaj i Cisa.
Węgry leżą na obszarze będącym pod wpływem klimatu kontynentalnego ciepłego. Statystycznie najzimniejszym miesiącem jest styczeń, gdy średnia temperatura powietrza wynosi -10C, a najcieplejszym - lipiec, ze średnią temperaturą 240C. Temperatury odczuwalne niewiele jednak mają wspólnego ze statystyką. W rzeczywistości należy więc się liczyć z dość chłodną zimą (śnieg na Węgrzech nie należy w tym okresie do rzadkości, szczególnie w wyżej położonych partiach kraju), natomiast latem często zdarzają się prawie 40-stopniowe upały, a życie w mieście staje się niemożliwością. Na terenie Węgier przeważają dni słoneczne, a dni z opadami należą do rzadkości (35 w roku) i występują głównie w okresie wiosennym i jesiennym. Graniczą z siedmioma państwami: Słowacją, Ukrainą, Rumunią Jugosławią, Chorwacją, Słowenią i Austrią.
Kraj położony jest w Kotlinie Karpackiej, w Europie Środkowej. Takie właśnie położenie kraju sprawiło, że oddziaływała na nie kultura Wschodu jak i Zachodu. Węgrzy zachowali jednak własny specyficzny folklor a sztuka węgierska wyrasta z rodzinnych tradycji. Charakteryzuje się rozpoznawalną natychmiast muzyką, tradycyjnymi tańcami, kuchnią i językiem. Język Węgrów jest całkiem odmienny od większości języków europejskich, pochodzi z daleka, bo aż zza Uralu. Kuchnia węgierska, jako jedna z niewielu obok kuchni francuskiej zyskała światową sławę. Podaje przeważnie potrawy ostro przyprawione papryką, dość tłuste, z dużą ilościa jarzyn i potraw mącznych. Oczywiście do potraw nie może zabraknąć wina węgierskiego. Kraj ten słynie z licznych gatunków tego trunku produkowanych w 22 regionach winiarskich, z pośród których najbardziej znane to Tokaj i Eger. Muzyka węgierska swoje korzenie posiada w muzyce Indii i Srodkowej Azji, a przynajmniej jest do niej bardzo zbliżona. Prócz tego, zyskała z czasów minionych charakterystyczne elementy cygańskie . Węgrzy bardzo dbają o swój folklor i tradycje, co przejawia się w licznych imprezach folklorystycznych odbywających się w ciągu całego roku.

Historia Węgier obfituje w wydarzenia niszczące naród i jego spuściznę (wojny, rewolucje, w tym ostatnia rewolucja węgierska w 1956 r.) a mimo to kraj ten posiada wiele wartości, które przyciągają ludzi z najdalszych zakątków świata.

Polacy odwiedzając Węgry mają okazję do odnalezienia wielu powiązań historycznych związanych z naszym krajem. Od niepamiętnych czasów Polska i Węgry były narodami, które mimo że graniczyły ze sobą przez stulecia miały ze sobą wiele wspólnego i nigdy nie były w stosunku do siebie wrogo nastawione.

Przeciwnie, zawsze narody wspierały się w przeszłości a dziś, w licznych miejscach tych dwóch krajów możemy znaleźć wspomnienia tej przyjaźni. Budapeszt sam w sobie kryje bardzo wiele nawiązań do polskiej historii, pielęgnując wydarzenia przeszłości. Prócz tego w tym barwnym regionie znalazło schronienie kilka mniejszości narodowych. Węgrzy, zgodnie z intencjami pierwszego króla św. Stefana (patrona i założyciela kraju), chętnie przyjęli do siebie Szwabów, Bawarczyków, Słowaków i Serbów, którzy przez całe wieki zachowywali swą kulturę. Tak więc podczas swych podróży gość z zagranicy, który za cel wybrał cudowną Środkową Krainę Naddunajską, może spotkać się tutaj także z fragmentem swej historii.



Budapeszt i jego okolice są bez wątpienia najbardziej znanym zakątkiem Węgier. To tu właśnie przyjeżdża najwięcej turystów. Region ten nosi piękną nazwę – Krainy Naddunajskie.
„Perła Dunaju”, czyli Budapeszt właśnie ze względu na wspaniałą panoramę wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wiele pobliskich miejsc także wartych jest odwiedzenia. Na terenie tego regionu znajduje się jeden z większych parków Narodowych Węgier- Duna-Ipoly. Park ten rozciąga się między wzgórzami Wyszehradzkimi, doliną Dunaju i terenami zalewowymi rzeki Ipoly. Obejmuje nie tylko tereny górskie, pełne jaskiń i pojedynczych sterczących z podłoża skał o zadziwiających kształtach, lecz również tereny bagienne stanowiące siedlisko wielu chronionych gatunków ptaków, oraz drugi, Park Narodowy małej Kumanii jak i Parki Krajobrazowe, Ocsa i Vertes. Inne, po Budapeszcie, ważne miasta tego regionu to: Esztergom, Szentendre, Wyszehrad, Zsambek, Holloko, Godollo, Vac, Fot i Tata.

Region ten jest bardzo urozmaicony pod względem licznym atrakcji turystycznych. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie i swoich zainteresowań. Znajdziemy tu liczne ośrodki uzdrowiskowe, zabytki historyczne, oraz żywą kulturę, która wciąż jest tu kultywowana. Podziwiać możemy piękne krajobrazy przełomu Dunaju, poznać histroryczne części Węgier, które pamiętają czasy rzyskie.

To właśnie Węgry po Islandii mają największe na świecie zasoby powieszchniowych wód termalnych. Występują tu niemal wszystkie rodzaje wód mineralnych nadających się do kuracji pitnej jak i do kąpieli. Występują one w sposób naturalny, głównie u podnóży gór. Źródła naturalne występują głownie nad jeziorem Balaton, a wiele miejscowości na terenie całego kraju ma charakter miejscowości uzdrowiskowych. Budapeszt również jest wielkim kąpieliskiem i uzdrowiskiem. Ponad sto gorących źródeł dostarcza ciepłą i leczniczą wodę do dziewięciu wielkich publicznych kąpielisk. Leczy się w nich schorzenia reumatyczne , dróg oddechowych i systemu nerwowego. Prócz nich są też liczne pływalnie kryte i na wolnym powietrzu. Na zdjęciu obok Kąpielisko Gellerta, położone u stóp dolomitowej góry Gellberta, należące do najelegantszych w kraju. W jego skład wchodzą łaźnie termalne, baseny z wodą musującą, baseny ze sztucznymi falami i plaża. Wiele z kapielisk zostało założonych w starych łaźniach tureckich, które odbudowane zostały w początkach XIX wieku. (jak np. Kąpielisko Rac i najstarsze Kąpielisko Csaszar.)

Budapeszt istnieje oficjalnie od 1873r, gdy połączono ze sobą dwa oddzielne miasta: Budę i Peszt. Jednak początek osadnictwa na tych terenach datuje się już na drugie tysiąclecie p.n.e. Wpierw zamieszkiwani je Scytowie (z okolic Kaukazu) i Celtowie (z terenów obecnej Francji), później, około I wieku p.n.e., obszary te zostały włączone do ziem Cesarstwa Rzymskiego. Do dziś zachowały się pozostałości miasta garnizonowego, obozowiska, willi, łaźni i amfiteatru, ozdobione mozaikami wille i kamienne filary akweduktu wodnego, wszystko to znajduje się Na Starej Budzie Muzeum Aquincum. Można tam podziwiać fragmenty domów mieszkalnych, 3 świątynie boga Mitry, rzeźbione kamienie, malowidła ścienne oraz starożytne organy z 228 r.n.e.. Prawobrzeżna Buda położona jest na wzgórzach należących do masywu Gór Budańskich. Przy granicy miasta znajduje się wiele terenów zielonych. Ogólnie Budapeszt ma wiele parków a także ogrody botaniczne, gdzie turyści, jak i mieszkańcy miasta mogą wypoczywać. Najwyższe wzniesienie Budy to Góra Jana (526m), na którą można dostać się za pomocą wyciągu krzesełkowego, gdzie na szczycie stoi wieża obserwacyjna, z której wpogodne dni roztacza się przepiękna panorama na miasto i jego okolice.

Budapeszt jest jedyną stolicą na świecie, na terenie której znajduje się tak wiele jaskiń, których łączną długość liczy się w dziesiątkach kilometrów, gdzie w centrum można udać się na zwiedzanie podziemnych korytarzy jaskiń. W Budapeszcie pod wzgórzami znajduje się system połączonych ze sobą jaskiń i grot, skąd wytryskają wody lecznicze. Można zwiedzać trzy w obrębie miasta: Jaskinię Krasową Palvolgy, ze szlakiem udostępnionym dla zwiedzających ok. 500m, i Jaskinię Góry Szemlo, 300-ta metrową, która jest jednocześnie jaskinią uzdrowiskową, oraz Labirynt pod Wzgórzem Zamkowym, z malowidłami naściennymi- rekonstrukcją malowideł sprzed setek tysięcy lat (ponad 1800m).
Na Górze Zamkowej w Budzie znajduje się Zamek Królewski z XVI wieku będący przez 700 lat siedzibą węgierskich królów. Teraz mieści on najczęściej odwiedzane muzea i galerie budapesztańskie- Węgierską Galerię Narodową, Kryptę Palatynów Habsburskich, Muzeum Historyczne i Biblioteke Narodową. Także kościół budański Macieja o ażurowej kamiennej wieży, w przeszłości miejsce koronacji i ślubów królewskich.
Baszta Rybacka budowla neoromańska wzniesiona na średniowiecznych ruinach, z charakterystycznymi siedmioma wieżami, z której roztacza się chyba najładniejszy widok na całą panoramę miasta, z mostami na
Dunaju, wyspą Małgorzaty, i monumentalnym gmachem Parlamentu.
Parlament jest największym i najbardziej dekoracyjnym budynkiem w kraju. Tu przechowywane są insygnia koronacyjne.

Obok podniesiony do rangi basilica minor neorenesansowy kościół- Bazylika Św. Stefana, największy w stolicy a druga co do wielkości świątynia w kraju z największym dzwonem Węgier. W niej w Kaplicy św. Prawicy jest przyechowywana już prawie 1000-letnia relikwia św. Stefana, pierwszego króla Węgier, jego prawa dłoń.
Do Budapesztu pielgrzymują wyznawcy różnych religii. Na Węgrzech żyło niegdyś bardzo dużo Żydów, którzy przed i w czasie okupacji niemieckiej byli przesiedlani, wywożeni, bądź uciekali w inne zakątki Europy. Jednak pewne miejsca w Budapeszcie świadczą, że na stałe wpisali się w historię i oblicze miasta. W Budzie w średniowiecznej, odrestaurowanej synagodze mieści się Muzeum Żydowskie. Sama synagoga słynie ze wspaniałej akustyki, a zbiory muzealne są jednymi z najliczniejszych zbiorów judaistycznych w Europie Środkowiej, i cmentarz ofiar getta budapesztańskiego w pobliskim ogrodzie.
Z kolei Wzgórze Róż to miejsce pielgrzymek mahometan. Tu znajduje się Grobowiec Gul Baby- tureckiego derwisza zmarłego w czasiedziękczynnych modłów i mauzoleum.



Budapeszt to też liczne parki, jak chociażby ciekawy Park Pomników. Budapeszteńczycy, wraz z nadchodzącym nowym ustrojem, pozbywali się z ulic pomników upamiętniających przeszłość. Jednak, w przeciwieństwie do Polaków, nie niszczyli ich, lecz zgromadzili w jednym wydzielonym pod miastem miejscu. W ten sposób stworzyli swoiste muzeum minionej epoki, które dziś niezwykle chętnie odwiedzane jest przez krajowych i zagranicznych turystów. A także Park Miejski – najważniejszy w mieście, z milenijnym pomnikiem wznoszącym się na Placu Bohaterów.
Za pomnikiem znajduje się zamek Vajdahunyad, wierna kopia zamku węgierskiego, obecnie znajdującego się na terytorium Rumunii.
Na rzece Dunaj położona jest Wyspa Małgorzaty. W czasach średniowiecznych powstało tu kilka klasztorów, dziś 700-letnie zabytkowe ruiny. Założono tutaj też park, najcenniejszy w mieście. Kolejny zielony obszar miasta.
Warto też zwrócić uwagę na mosty budapesztańskie. Najbardziej znany jest Most Łańcuchowy, najpiękniejszy na Dunaju. Inne warte zauważenia to Most Wolności i Most Elżbiety



Na dowód że Węgrzy przywiązują dużą wagę do swojego folkloru i tradycji kulturalnych w samym Budapeszcie mają miejsce przez cały rok różne imprezy cykliczne. Są one nie lada gradką dla turystów odwiedzających to miasto. Jest to okazja do poznania muzyki, sztuki i folkloru. Ale nie tylko W Budapeszcie odbywają się także imprezy współczesne. Oto niektóre z festiwali:
· 1 styczeń- Noworoczny Koncert Galowy- krajowe spotkania Domów Tańca czyli przegląd ludowej muzyki i tańca folklorystycznego oraz przedmiotów rękodzieła artystycznego z różnych regoinów Węgier.
· czerwiec- Święto Mostu- Wodny Karnawał Dunaju.
· czerwiec- Święto Jeździeckie- największa impreza konna.
· lipiec/sierpień- Szigel Festival- multikulturalny festiwal na wyspie Obuda- przez kilka dni trwania festiwalu powstaje miasto w mieście. Dla fanów różnego rodzaju muzyki, kilkadziesiąt estrad.
· sierpień- letni Festiwal Opery i Baletu „Budafest”
· sierpień- Święto Mistrzów Rzemiosła- pochody rzemieślników, węgierscy artyści pokazują tajniki remiosła, uroczyste poświęcenie chleba ku czci św. Stefana.
· sierpień- Budapesztańsa Parada, na wzór parady Miłości w Berlinie
· wrzesień- Budapesztański Festiwal wina i szampana.

Myślę że warte wspomnienia jest jeszcze to iż Budapeszt jest idealny dla miłośników kultury. Prócz wspaniałych zabytków posiada ponad 200 muzeówi galerii, 35 teatrów, 90 kin, 2 opery i 12 sal koncertowych i koło 200 lokali rozrywkowych.
Oto jeszcze parę przykładów muzeów, których turysta w Budapeszcie nie powinien omijać. Prócz wspomnianych wczesniej są to:
· Muzeum Etnograficzne- Obejmuje nie tylko zbiory charakterystyczne dla terenu Węgier (na zdjęciu ozdobna butla węgierska), lecz również kolekcję przedziwnych skór i kajaków, instrumentów i tkanin afrykańskich, oraz prawdziwy ewenement: zbiór rzeźbionych masek melanezyjskich.
· Muzeum Sztuki Azji Wschodniej- Można w nim podziwiać japońskie i hinduskie jedwabie, porcelanowe lalki i wyroby z kości słoniowej, przwiezione na Węgry z Azji Wschodniej. Ekspozycja liczy ponad 20.000 przedmiotów, zawiera również zbiór eksponatów związanych z buddyzmem, w tym liczne malunki i rzeźby.
Dla Polaków Budapeszt to także ciekawe miejsce pod względem licznych obiektów historycznych związanych z naszym krajem. Na ulicach i placach budapesztańskich znajdziemy liczne pomniki, tablice pamiątkowe, jak choćby Pomnik Polskich Legionistów w parku Ludowym, pomnik Stefana Batorego, pomnik Józefa Bema; tablica pamiątkowa ku czci generała Henryka Dembińskiego, jednego z bohaterów Wiosny Ludów, oraz popiersia sławnych kompozytorów- Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Opuszczając Budapeszt kierujemy się wpierw na północ kraju, zdłóz Dunaju. Wspomniany już wcześniej Park Narodowy Duna- Ipoly połozony jest na wzgórzach Borzsony. Wzgórza te nazywane są wzgórzami wód- znajduje się tutaj ponad 335 źródeł i wartkich potoków. Ma bardzo ciekawy krajobraz- zastygnięte stożki wulkaniczne, urwiste doliny, wąwozy. Z niktórych z nich można podziwiać piękną panoramę okolicy, z pośród których najpiękniejszym widokiem z pewnościa może być panorama na Zakole Dunaju. Tutaj rzeka ścisnięta przez między górami skręca w kierunku południowym tworząc zaliczany do najpiękniejszych w kraju krajobraz. Na wzgórzach Borzsony istnieje też brdzo ciekawe muzeum archeologiczne i etnograficzne. Na prawym brzegu Dunaju połozone są bardzo atrakcyjne miejscowości.

Esztergom położony w meandrze Dunaju, powstał już w okresie rzymskim. W 1000r. Stefan przyjął w skonstruowanej specjalnie na ten cel pierwszej na Węgrzech katedrze chrzest swych poddanych i od tego czasu Esztergom stał się najważniejszym centrum katolicyzmu w kraju. Na miejscu zburzonej później świątyni zbudowano bazylikę, która do dziś góruje nad całym miastem i jest bardzo chętnie odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata. Bazylika jest symblolem miasta. Znajduje się w niej największy na świecie , namalowany na jednym kawałku płótna obraz w głównym ołtarzu. Nad miastem wznosi się wzgórze św. Tomasza z białą kaplicą i trzema krzyżami przed kościołem, upamiętniającymi śmierć angielskiego męczennika Thomasa Becketta.
Inny ważny punkt miasta to pałac Arpada. W zamku tym odsłonięto również najstarszą na Węgrzech salę piwniczną przeznaczoną do zamieszkania, w której, jak głosi popularna legenda, urodził się sam św. Stefan. Ponieważ miasto Esztergom uważane jest za węgierskom stolice chrześcijaństwa, tutaj też mieści się główne i najbogatsze muzeum Chrześcijaństwa.
W czerwcu odbywają się tutaj Letnie Spektakle Teatralne na zamku.



Szentendre jest chyba najchętniej odwiedzanym miasteczkiem w okolicy Budapesztu. W przeszłości zamieszkiwali je głównie Serbowie. Jednak mimo prawie dwóch wieków kreowania własnej małej społeczności dziś już niewiele rodzin kultywuje dawne zwyczaje, większość całkowicie zasymilowała się z rdzennymi Węgrami lub zdecydowała na powrót do ojczyzny przodków. Miasteczko jest naprawdę piękne, przypomina polski Kazimierz nad Wisłą. Wąskie i kręte uliczki, piękne kościółki, małe i nastrojowe kafejki oraz piękny pasaż wzdłuż brzegu Dunaju nadają mu niepowtarzalny charakter. W centrum miasta znajduje się barokowy rynek, który latem dosłownie tonie w kwiatach. Na jego środku wznosi się krzyż morowy, ufundowany przez trzech kupców po wygaśnięciu epidemii dżumy w wiekach średnich. Z rynku prowadzą wąskie schodki, które wspinają się na wzgórze Kościelne - na jego szczycie podziwiać można XIII wieczną świątynię i piękną panoramę miasta. Dodatkowo warto również odwiedzić Muzeum Margit Kóvacs, gdzie zgromadzono piękny zbiór ceramiki, oraz skansen, w którym zobaczyć można przykłady architektury i sztuki typowe dla różnych regionów Węgier.

Miejscowość jest najchętniej odwiedzaną w całym Zakolu Dunaju. Przez to nastawiona jest głównie na turystów, co oznacza że nie jest zbyt tanie, jednak nikt nie może pominąć go przyjeżdżając w te okolice. Miasto pełne jest muzeów. Od muzeów regionalnych, poświęconych licznym artystom, którzy natchnienia i weny twórczej szukali przechadzając się po tych pieknych uliczkach szukając odpowiedniego nastroju. Znajdują się tu także muzea poświęcone cukiernictwu, jak choćby Muzeum Maarcepanu czy muzeum Cukiernictwa Dobos, gdzie prawie w każdym można spróbować i zakupić niesamowicie pyszne wyroby. Tutaj miesci się także Muzeum Narodowe Win, gdzie sprowadzone i prezentowane są wina z każdego zakątka Węgier.

Najważniejszym jednak w tym mieście muzeum jest Skansen z ponad 300 starymi zabudowaniami wiejskimi, który prezentuje charakterystyczne style i rodzaje chat z wszystkich regionów Węgier. W weekendy odbywaja się tutaj festyny i pokazy sztuki ludowej a święta obchodzone są zgodnie z węgierskimi ludowymi zwyczajami.
Tutaj także, w miesiącach wakacyjnych odbywa się festiwal „Teatrum” . Impreza ta niezwykle sielnie przyciąga turystów. W ciągu trzech miesięcy odbywają się pokazy teatralne, muzyczne i taneczne, koncerty organowe, wieczory jazzowe i folklorystyczne. Festiwal określany jest słowami „szum wirujących sukien i odgłos przytupujących nóg”.

Wyszehrad
Okolica Wyszehradu należy do tych, o których turysta po odwiedzeniu ich nigdy nie zapomni. W tym miejscu zakole Dunaju ukazuje przed turystą całe swoje piękno. Oznaczała w języku słowiańskim "Wysoki Zamek". I rzeczywiście znajduje się tutaj piękny zamek w murach którego królowie Czech, Poski, i Węgier podpisali ważną umowę gospodarczą. Zamek ze zwracającym uwagę zwiedzającego dziedzińcem, oraz Lwia Studia. (na zdj.)
Na szczycie góry znajduje się Cytadela.Jest chętnie odwiedzana przez turystów, głównie ze względu na wyjątkowy widok rozciągający się z jej tarasów. W kamiennych komnatach urządzono ekspozycję figur woskowych rekonstruującą życie średniowiecznych myśliwych i rybaków, odwiedzający obejrzeć mogą również salę tortur i wystawę narzędzi używanych przez katów.
Wspomnieć należy także o kanciastej wieży Salomona, w której znajdują się zbiory przedmiotów z okresu świetności zamku.
Latem w czasie kiedy tutrystów jest najwięcej, organizowane są Międzynarodowe Turnieje Zamkowe, odbywają się pochody orszaku królewskiego ulicami miasta i pojedynki rycerzy konnych i pieszych.

Na zachód od Budapesztu, w kotlinie powstałej za Górami Budańskimi leży mała wioska Zsambek. W miejscu tym znajduje się najważniejszy zabytek węgierskiej architektury romańskiej - ruiny klasztoru paulinów z XIII wieku.
Niestety w 1763r. okolice Budapesztu nawiedziło silne trzęsienie ziemi, w czasie którego duża część kościoła uległa zniszczeniu. Kataklizmowi oparły się obie wieże i jedna ze ścian, które dziś można podziwiać i zwiedzać. A trzeba przyznać, że nawet te ruiny czynią na turystach piorunujące wrażenie. Latem przy ruinach organizowane są przedstawienia teatralne i koncerty na wolnym powietrzu. Kuriozum miasta stanowi Turecka Studnia i jedyne w kraju Muzeum Lamp.

Vac jest największym miastem w pobliżu Budapesztu leżącym na lewym brzegu Dunaju. Od stolicy Węgier oddalone jest zaledwie o 35km, ale senna atmosfera miejsca przypomina raczej nastrój panujący w jakimś prowincjonalnym miasteczku na obrzeżach kraju. Za swego panowania król Stefan ustanowił tu siedzibę biskupstwa i w XI wieku powstała tu niewielka forteca otaczająca kościół. Wszystkie zostały kompletnie zniszczone w czasie trwającej 140 lat okupacji tureckiej, po której w miasteczku prócz ruin pozostało jedynie 7 meczetów.
W stronę Budapesztu prowadzi do niego most kamienny w stylu barokowym, ze zdobiącymi go figurkami świętych.
Plac 15-go marca przy którym wszystkie budynki to zabytki, i pobliski Łuk Triumfalny, jedyny na Węgrzech, z pewnością zasługują na uwagę.


Holloko jest wioską, która jako pierwsza na świecie wciągnięta została na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Położona jest około 30 km od Vac. Nadzwyczaj niespotykanie zachowała ona swą średniowieczną konstrukcję. Osada jest swoistym żywym skansenem wiejskim góralskiej grupy regionalnej Paloców. W centrum wznosi się XIV-wieczny derwniany kościółek odbudowany w 1909 roku po pożarze. Otacza go 58 zagród z bogato zdobionymi domami mieszkalnymi, wysoko podpiwniczonymi i pokrytymi schodkowymi szerokimi okapami. Każdy dom posiada obszerną werandę wspartą na drewnianych kolumienkach. Zwiedzając skansen wsi palockiej w Hollók warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych elementów tej kultury. Pierwszym z nich, chyba najszybciej rzucającym się w oczy, jest niespotykany w Polsce sposób budowy domów. Parcele ciągnące się wzdłuż głównej ulicy dzielone były bowiem na bardzo wąskie działki, na których stawiano długą drewnianą chatę z dwuspadzistym dachem, w której to chacie do izb mieszkalnych przylegały stodoła, spichlerze, stajnie i obory. Widok wolno stojących zabudowań gospodarskich jest niezwykle rzadki. Szczególnie interesujące są stroje ludowe, używane często na co dzień. Głównie przy okazji świąt, np. w czasie Wielkanocy mieszkające tu panny i panie zakładają tradycyjne stroje regionalne. Suknie szyte są ze złotego brokatu, z różowego, błękitnego i czerwonego atłasu, lub z różnokolorowego płótna. Są też bardzo bogato zdobione wzorami kwiatowymi.
Pobielane chaty z niewielkimi okienkami kryją w swym wnętrzu czasem prawdziwe skarby. Większość z nich składa się na stałą ekspozycję przybliżającą turystom kulturę palocką - podziwiać można kompletnie wyposażone w tradycyjny sposób warsztaty tkackie i ceramiczne, kowalskie kuźnie czy miejsca pracy rymarzy. W niektórych kupić można piękne koronkowe wyroby oraz spróbować przyrządzanych w tradycyjny sposób potraw. W innych prezentowana jest kolekcja lalek ubranych w typowe stroje ludowe różnych regionów Węgier.
Znajduje się tam też Muzeum Poczty, ukazujące ubiory , rekwizyty i broń urzędników pocztowych sprzed 200 lat. Dom Tkacki z kolei prezentuje narzędzia robocze. Nie raz można też podziwiać prawdziwą pracę tkaczek. Tutejszy dom kulury organizuje liczne festiwale folklorystyczne. Jednym z największych jest Festiwal Wielkanocny, kiedy to ożywają pradawne tradycje ludowe związane z powitaniem wiosny. Są ludowe pieśni, tańce regionu Niecki Karpackiej. Wioska ta, choć przecież nieduża, jest cennym punktem wędrówek i odwiedzin turystów ze względu na to, że wciąż jest żywa. Ponadto większość z domówfunkcjonuje tutaj jako domu gościnne i wypoczynkowe gdzie turyści bardzo chętnie się zatrzymują.
Nad wioską na wzgórzu wznosi się potężny zamek z XIII wieku, z którego roztacza się przepiękna panorama na okolicę.

Kraina Naddunajska to przepiękny zakątek, nie tylko samych Węgier, ale też i Europy. Przede wszystkim jest to kraj bogaty w tradycje i kulturę. A to bardzo ważne. Żaden turysta na Węgrzech nie pozna prawdziwego smaku tego miejsca, jeśli choć raz nie spróbuje tradycyjnego gulaszu, czy wyśmienitej zupy z ryb, czerwonego wina, obecnie uznawanego za jeden z lepszych trunków winiarskich świata, a przy tym nie posłucha tradycyjnej ludowej muzyki Węgrów . Piękne miasta, nie rzadko zniszczone podczas historycznych zawirowań kraju, odbudowane zostały z wielką ostrożnością by zachować prawdziwy ich charakter. Węgry są interesujące zarówno pod względem przyrodniczym jak i zagospodarowaniem przez człowieka. Różnorodność możliwości spędzania czasu, liczne atrakcje, piękne i cenne zabytki, imprezy cykliczne o różnym charakterze, wody lecznicze- to wszystko sprawia że węgierska turystyka rozwija się coraz lepiej i ma ogromne możliwości na przyszłość.
A okoliczne miejscowości Budapesztu myślę, że tak samo zasługują w całości na miano „Perły Dunaju”. Bo tak samo urzekają, i sprawiają, że każdy chciałby jeszcze tam powrócić...

Bibliografia:

· Alfred Górny, Zbigniew Kulczyński, Jerzy Midzio- „Węgry. Przewodnik turystyczny” Warszawa 1989
· Foldery, materiały z targów turystycznych wydawnictwa Węgierskiej Turystyki.
· Internet:
Zdjęcia pochodzą ze strony http:// www.budapeszt.infinity.waw.pl

Dodaj swoją odpowiedź