Interpretacja obrazu Wieża Babel Petera Brueghla

Peter Bruegel jest autorem dwóch obrazów przedstawiających Wieżę Babel. Autor chciał pokazać nam różnicę pomiędzy okresem przed pomieszaniem języków i po tym wydarzeniu.
W obrazie przed pomieszaniem języków dominują jasne, pastelowe kolory. Na pierwszym planie widzimy główny element obrazu, czyli wieżę.Jest ona w trakcie budowy, co można wywnioskować z obecności rusztowań, człowieka na drabinie i wielu pracujących ludzi. Po prawej stronie obrazu widzimy morze lub jezioro a na nim statki i łodzie. Budowla znajduje się na tle miasta. Ponieważ jest ona ogromna, można zauważyć ile światła kradnie pobliskim domom, na które pada jej cień. Przed budowlą widać króla, przed którym klęczą ludzie. ogromny rozmiar wieży podkreśla zasłaniająca ją chmura do której budowla sięga.
Ludzie zawinili chęcią dorównanie Bogu, a ponieważ jako jeden wielki lud byli bardzo silni pomieszał języki aby nie umieli się porozumieć i tym sposobem byli słabsi.

Dodaj swoją odpowiedź