1. Wyjaśnij znaczenie terminów : okupacja, getto,Holokaust,Żegota 2.Opisz życie codzienne mieszkańców okupowanej polski. 3.Wybierz jedno wyrażenie w każdym nawiasie, tak aby powstały zdania prawdziwe. * W ramach (Polskiego Państwa Podziemnego/Armii Krajowej) działały m.in. sądy,policja i szkolnictwa. *(,,Żegota'/Armia Krajowa) to najważniejsza organizacja zbrojna utworzona w Polsce podczas II wojny światowej. *Działania które były podejmowane podczas okupacji w celu ośmieszenia Niemców nazywa się ( łapankami/małym sabotażem). *Powstanie warszawskie wybuchło (1 wrzesnia 1939 roku/1 sierpnia 1944 roku). 4. Omów przyczyny,przebieg i skutki powstania warszawskiego PILNE! PROSZĘ O SZYBKIE ODPOWIEDZI!! DAM NAJJJJ!!!!!

Zad. 1  Okupacja - czasowe zajęcie przez siły zbrojne państwa prowadzącego wojnę całości lub części terytorium państwa nieprzyjacielskiego i tymczasowe wprowadzenie tam swojej władzy. Getto - część miasta zamieszkiwana przez mniejszość narodową lub religijną. Holocaust - planowa i masowa zagłada narodu żydowskiego na II wojnie światowej. Żegota - polska organizacja podziemna, która pomagała Żydom w gettach oraz poza nimi. Zad. 2.  Podczas okupacji Niemieccy naziści traktowali Polaków jako tanią siłę roboczą. W okupowanym kraju zamykano szkoły średnie oraz wyższe uczelnie, aby Polacy nie mogli się kształcić. Polaków wywożono, na całe lata, na przymusowe roboty do III Rzeszy. Za najmniejsze nieposłuszeństwo stosowano odpowiedzialność zbiorową - aresztowano i rozstrzeliwano grupy niewinnych, przypadkowo schwytanych ludzi lub palono całe wsie.   Zad. 3 *W ramach Polskiego Państwa Podziemnego działały m.in. sądy, policja i szkolnictwa. *Armia Krajowa to najważniejsza organizacja zbrojna utworzona w Polsce podczas II wojny światowej. *Działania które były podejmowane podczas okupacji w celu ośmieszenia Niemców nazywa się małym sabotażem. *Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zad. 4 Przyczyny: 1. Wola walki mieszkańców Warszawy o niepodległość. 2. Chęć uniezależnienia rządu polskiego od ZSRR. 3. Wezwania do broni nadawane przez radio i radiostacje, gdzie była siedziba PKWN.  Przebieg: 1. 1 sierpnia 1944 rok, Warszawa - wybuch powstania. 2. Zaskoczenie Niemców i opanowanie dużej części miasta. 3. Mordowanie ludności cywilnej przez Hitlerowców. 4. 2 października 1944 rok - upadnięcie powstania.  5. Śmierć ponad 200 tysięcy ludzi, w ogromnej części była to młodzież. 6. Warszawa całkowicie zburzona i spalona przez rozkaz Hitlera. Skutki:  Polacy pokazali światu, że mimo braku broni, słabego wyszkolenia młodych żołnierzy mogli walczyć z przeważającymi siłami wroga przez 63 dni. Wzbudziło to wielki podziw wszystkich sojuszników, jednak na tym się skończyyło.