Astma oskrzelowa

Najczęstszymi alergenami w astmie oskrzelowej są: roztocza kurzu domowego ,sierść i naskórek zwierząt, pióra ptaków domowych, pyłki traw, drzew i chwastów, zarodniki grzybów i inne.

Podział
Obecnie, biorąc pod uwagę nasilenie objawów i przebieg choroby astmę oskrzelową dzieli się na:
• sporadyczną
• przewlekłą lekką
• przewlekłą umiarkowaną
• przewlekłą ciężką
Objawy
Typowe objawy to:
• napady duszności spowodowane skurczem oskrzeli
• świszczący oddech
• kaszel
Napady astmy pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenem (kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt, pierze, niektóre pokarmy i.in.), w trakcie wysiłku fizycznego, podczas oddychania mroźnym powietrzem, w trakcie infekcji (bakteryjnych, wirusowych) układu oddechowego. Chorzy na astmę oskrzelową skarżą się często na ucisk w klatce piersiowej, nadmierną produkcję plwociny, zaburzenia snu i częste napady duszności w godzinach nocnych
. Leczenie
Leczenie w astmie oskrzelowej jest ściśle warunkowane stopniem ciężkości choroby. Zasadnicze znaczenie w procesie leczenia astmy ma unikanie kontaktu z czynnikami wywołującymi napad astmy u chorego (unikanie alergenów, unikanie ekspozycji na mroźne powietrze). W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie odczulające (desenstyzacja), jedna z metod immunoterapii. Obecnie dominującą metodą podawania leków są metody wziewne bezpośrednio do układu oddechowego. Ma to istotną zaletę, że w ten sposób minimalizuje się negatywne ogólne działania niepożądane. Stosowane są inhalatory dozowane, turbuhalery, a niektórzy chorzy wykorzystują metodę podawania leków w nebulizacji. W ciężkich postaciach choroby niezbędne jest także zastosowanie leków o działaniu ogólnoustrojowym podawanych w postaci tabletek, injekcji (zastrzyków) lub kroplówek.
Główne grupy leków, o udowodnionym działaniu, mające zastosowanie w astmie oskrzelowej to:
• kortykosterydy podawana w postaci wziewnej, rzadzej w innej postaci
• leki rozkurczające oskrzela
• leki betamimetyczne
o salbutamol
o fenoterol
o salmeterol
o formeterol)
• teofilina, aminofilina
• leki o działaniu antyhistaminowym
• leki o działaniu antyleukotrienowym
• leki wykrztuśne i mukolityczne
Poza tym stosuje się niekiedy metody fizykoterapeutyczne, psychoterapię i gimmastykę oddechową
. W skranie zaawansowanych przypadkach napadów astmatycznych zachodzi czasem potrzeba stosowanie oddechu wspomaganego respiratorem.
Specyficzne postacie astmy oskrzelowej
Astma wysiłkowa: napady duszności występują przede wszystkim lub wyłącznie po wysiłku, lub po kilku minutach jego trwania i ustepuja wkrótce po jego zaprzestaniu.
Astma aspirynowa: postać astmy, w której ciężkie napady duszności rozwijają się po zażyciu kwasu acetylosalicylowego (aspiryna, polopiryna) lub innego niesterydowego leku przeciwzapalnego.
Astma zawodowa: postać astmy ujawniająca się w wyniku zadziałania szkodliwego czynnika zawodowego u pracownika, który do tej pory był zdrowy. U tych chorych objawy choroby mogą ustepować w dni wolne od pracy, w trakcie urlopu

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa, dychawica oskrzelowa (łac. Asthma bronchiale) jest to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, charakteryzująca się skurczem oskrzeli, samoistnie lub farmakologicznie odwracalnym oraz nadreaktywnością oskrzeli.

Biologia

Czynniki niemodyfikowalne astma oskrzelowa. Wymienione i opisane(praca licencjacka)

Czynniki niemodyfikowalne astma oskrzelowa. Wymienione i opisane(praca licencjacka)...

Biologia

Co łączy ze sobą te cztery choroby -astma oskrzelowa -rozedma płuc -rak płuc -nieżyt oskrzeli tylko tak na serio  

Co łączy ze sobą te cztery choroby -astma oskrzelowa -rozedma płuc -rak płuc -nieżyt oskrzeli tylko tak na serio  ...

Biologia

Podaj przyczyny i zapobieganie następującym chorobom Astma oskrzelowa Zapalenie płuc gruźlica pylica katar alergiczny

Podaj przyczyny i zapobieganie następującym chorobom Astma oskrzelowa Zapalenie płuc gruźlica pylica katar alergiczny...

Biologia

astma oskrzelowa

astma oskrzelowa...