Scenariusz audycji, montażu słowno- muzycznego, pt. "Boski akt tworzenia w wierszach kolejnych pokoleń"

Zapraszamy na audycję pt. ? Boski akt tworzenia w wierszach kolejnych pokoleń?

Autorkami są: [dane chronione ;p]

O niezwykłości pracy Boga, czyli stworzeniu świata, pisał już Jan Kochanowski. Tego poetę renesansu i choć kilka jego dzieł zna chyba każdy. To właśnie Kochanowskiemu zawdzięczmy rozwój języka poetyckiego i nowych gatunków literackich. Wprowadził on do języka polskiego także wiele nowych wyrazów, dzięki którym ówczesny język bardzo się wzbogacił. Dla wielu poetów Jan z Czarnolasu był wzorem do naśladowania, dlatego, uważamy że słusznie, nazwano go ?ojcem polskiej poezji?.
Wysłuchajmy teraz pieśni Jana Kochanowskiego Pt. ?Czego chcesz od nas, Panie??
[ recytacja ?Czego chcesz od nas, Panie?? J. Kochanowskiego]
W swym hymnie Kochanowski ukazuje ogrom i doskonałość świata stworzonego przez Boga. Jest on wspaniały, piękny. Kochanowski przedstawia go jako dzieło sztuki, które nie polega tyle na artyzmie każdego elementu, co na zgodności i doskonałości całego świata.
Pieśń poranną? Franciszka Karpińskiego słyszał chyba każdy z nas. Jeśli nie, nic nie szkodzi, zaraz ją pozna.
[recytacja ?Pieśni porannej? F. Karpińskiego]
Franciszek Karpiński urodził się na początku lat 40. XVIII w. w zmarł w połowie lat 20. wieku następnego. Choć tworzył bardzo dawno, w okresie oświecenia, jego pieśni do dzisiejszego dnia śpiewane są w kościołach. Jest on także autorem pieśni miłosnych, sielanek, wierszy patriotycznych i elegii. Pieśń wysłuchaną przed chwilą, napisał w bardzo podniosłym stylu, łącząc powagę i modlitwę. Autor chwali Pana Boga, wyraża zachwyt i jednocześnie dziękuje Bogu za stworzenie doskonałego świata, w którym człowiek może się rozkoszować wszystkim, co mu zostało dane.
Z oświecenia przenosimy się w świat uczuć, czyli do epoki romantyzmu. Juliusz Słowacki był właśnie jednym z przedstawicieli tej epoki. Urodzony na początku XIX w zmarł młodo ? po 40 latach życia. Znany jest jako mistrz słowa w wierszach lirycznych i dramatach romantycznych. Chcemy zaprezentować jego utwór Pt. ?Kiedy pierwsze kury Panu śpiewają??, w którym autor opisuje tajemniczą przemianę dnia w noc, gdy wszystko na ziemi i na niebie, jednocześnie budzi się do życia. Cherubiny wypierają mroki nocy, czuwając nad ludźmi i ziemią modlącymi się do Pana. Wysłuchajmy wiersza.
[recytacja wiersza Pt. ?Kiedy pierwsze kury Panu śpiewają?]
Przenosimy się w czasy nam bliższe, bo do XX w. Najpierw krótko o życiu Zbigniewa Herberta, którego wiersz ?Modlitwa Pana Cogito ? podróżnika? wyrecytuje Ola.
Zbigniew Herbert - poeta, dramatopisarz, eseista, tworzył lirykę filozoficzną i moralistyczną odwołującą się do tradycji kultury europejskiej. Jego twórczość nie spotkała się jak dotąd z ani jedna negatywną opinią rzetelnego krytyka. Uhonorowany został wieloma międzynarodowymi nagrodami, w tym pośmiertnie Orderem Orła Białego, lecz jego żona odmówiła jego przyjęcia. Zapoznajmy się z utworem.
[ recytacja ?Modlitwy Pana Cogito ? podróżnika?]
Jak sam nazwa wskazuje, wiersz ?Modlitwa Pana Cogito ? podróżnika?, jest modlitwą, skierowaną do Boga. Ukazuje ona gorliwego chrześcijanina w osobistym i intymnym dla człowieka akcie ? indywidualnej rozmowie z Bogiem. Wiersz prezentuje prywatny odczucia bohatera. Podziękowanie za wspaniałość tego świata oraz wyrażenie ogromnego szacunku dla Boga. W swojej modlitwie Pan Cogito dziękuje za wszelkie dobra, które go spotkały podczas jego wędrówki a także za artystów, którzy tworzą piękne dzieła, cieszące ludzi po dziś dzień. Przeprasza Pana za to, że nie ryzykował i myślał tylko o sobie oraz prosi Go o to, by nauczył się pokory i zrozumienia dla innych ludzi. Bohater jest wyrazicielem prawd ludzkich, uznaje potęgę ludzkiego rozumu, analizuje i poddaje ocenie rzeczywistość, zmusza do zastanowienia się nad sensem ludzkiego życia.
Czesław Miłosz także tworzył jeszcze w czasach nam współczesnych. To najbardziej znany poeta XX wieku. Urodził się w 1911 r. w Szetejniach na Litwie, matka nauczyła go czytać i pisać. Emigrował najpierw do Francji potem do Stanów Zjednoczonych, w których mieszkał do śmierci. W jego utworach dużo było motywów uniwersalnych, w których pragnienie ładu i harmonii konfrontowane jest ze świadomością tragicznych doświadczeń człowieka XX wieku. Został uhonorowany Nagrodą Nobla oraz Nagroda Nike. Zmarł w 2004 roku.
Wiersz autorstwa Miłosza Pt. ?Słońce? wyrecytuje Patrycja. Posłuchajmy.
[recytacja wiersza Słońce?]
Z wiersza dowiadujemy się, że Bóg jest słońcem, które daje nam znaki o swoim istnieniu. Człowiek z natury potrzebuje światłą, łaknie go, daje mu ono poczucie bezpieczeństwa, życie a także optymizm. Barwy słońca są znakami troski Boga o nas. Człowiek otaczając się pozytywnymi barwami ufa, że będą go one mobilizować do dobrego życia w zgodzie z własnym ?ja?. Autor daje nam do zrozumienia, że tak samo jak barwy nas otaczające, Bóg był przy nas, jest i będzie. Poeta uświadamia nam także, że nie można myśleć o sobie jako o istocie idealnej, bo taki jest tylko Stwórca. Człowiek jest natomiast istotą grzeszną, często upada. Mimo tego, co każdemu się przytrafia w życiu, powinniśmy wierzyć w Boga i ufać, że nam pomoże. Musimy także dostrzegać to, co Bóg stworzył dla nas i patrzeć w ?promień od ziemi odbity?, który przypomina nam o obecności Stwórcy w życiu. Jeśli będziemy podążać drogą, którą wyznaczyły promienie słońca, czyli znaki Boga, ?znajdziemy wszystko cośmy porzucili?.
Autorzy poszczególnych dzieł pokazali, że świat nie jest Bogiem, lecz dziełem przez Niego stworzonym; że Bóg zaplanował każdy element świata i pragnie jego istnienia. Starałyśmy się pokazać wam, że niezależnie od epoki, poeci czerpią inspiracje z ?Księgi Genesis? i przepięknie, choć czasem prostotą, przedstawiają boski akt tworzenia świata.

Dodaj swoją odpowiedź