Najpiękniejsze budynki i budowle w Europie - Akropol i Zamek Neuschwanstein

Akropol
W erze brązu akropol ateński był otoczony masywnym, trudnym do sforsowania murem i przez kilka wieków pełnił funkcje obronne. Około połowy VIII w. p.n.e. wzgórze stało się miejscem kultu Ateny i Posejdona.
Na cześć patronki miasta w V w.p.n.e. Ateńczycy wznieśli zaprojektowaną przez Fidiasza świątynię - Partenon.
Monumentalną budowlę prawie w całości wzniesiono z białego marmuru. Wewnątrz stał 12-metrowy, wykonany ze złota i kości słoniowej pomnik Ateny Partenos ( Dziewicy). W budowie kolumn zastosowano linie pozornie proste, dzięki którym kształt widzianej z większej perspektywy świątyni nie ulegał zniekształceniu.
Na ateńskim wzgórzu z wapiennej skały znajdują się również: Propyleje (rodzaj bramy), Erechtejon ( świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie), sanktuarium Artemidy oraz świątynia Ateny Nike (Apteros).
W 1987 r. Akropol został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Zamek Neuschwanstein
Architektura i usytuowanie uczyniły z Neuschwanstein najbardziej bajkowy zamek świata. Budowla została wzniesiona w latach 1869-1886, na skalę w Alpach Bawarsko-Tyrolskich na terenie Niemiec.
Zamek był pomysłem Ludwika II Bawarskiego zwanego Szalonym. Fortyfikacja jest wyrazem fascynacji króla mitologią germańską oraz związaną z nią twórczością Ryszarda Wagnera. Zamiarem władcy było wybudowanie zamku na wzór siedzib starogermańskich rycerzy.
Ze średniowieczem warownię łączy jedynie wygląd, powstała bowiem w oparciu o najnowsze technologie. Na zamku zainstalowano wiele ówczesnych nowinek, między innymi: system ogrzewania bazujący na cyrkulacji ciepłego powietrza, bieżącą wodę, która dostępna była na każdym piętrze oraz toalety zaopatrzone w automatyczny system spłukiwania.
Budowla jest mieszanką stylów mauretańskiego, gotyckiego, barokowego i bizantyjskiego. Motywem przewodnim był łabędź, stąd nazwa Neuschwanstein - Nowy Łabędzi Kamień. Wnętrze, udekorowane obrazami, gobelinami, mozaikami, epatuje przepychem . Sala Tronowa, w której miał znajdować się tron wykonany z kości słoniowej, jest niemal całkowicie pokryta złotem. Zamówiony tron, niestety, nigdy do zamku nie dotarł.
Neuschwanstein urzeka turystów z całego świata. Rocznie zamek odwiedza ponad milion osób. Nieprzykładowo to właśnie ta warownia stała się inspiracją dla rysowników Walta Disneya, którzy na jej wzór stworzyli zamek Śpiącej Królewny.

Dodaj swoją odpowiedź