Ogólny Przebieg Początkowych działań wojennych w Gruzji
Ogólny Przebieg Początkowych działań wojennych w Gruzji
7 sierpnia ? Gruzja rozpoczyna akcję militarną w separatystycznej Osetii Południowej, władze gruzińskie tłumaczą to koniecznością ?przywrócenia konstytucyjnego porządku? na obszarze, który ogłosił swoją autonomię na początku lat 90. Gruzini atakują wioski w pobliżu stolicy prowincji Cchiwali.
8 sierpnia ? Siły gruzińskie wkraczają do Cchiwali, rosyjskie wojska pokojowe, stacjonujące w Osetii, postawione są w stan gotowości. Osetia zwraca się do Rosji z prośbą o pomoc. Wieczorem Rosjanie są już w Cchiwali, ostrzeliwują oddziały gruzińskie.
9 sierpnia ? Rosjanie bombardują port w Poti i bazę wojskową w Senaki. Gruzini zostają ? według Rosjan ? wyparci z Cchiwali. Rosyjscy crackerzy atakują gruzińskie strony internetowe. Prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili, wprowadza w Gruzji stan wojenny. Z pomocą amerykańską, gruzińscy żołnierze stacjonujący w Iraku zostają przerzuceni do Gruzji.
10 sierpnia ? Rosjanie zrzucają bomby na lotnisko wojskowe pod Tbilisi. Do Osetii Płd. dociera ok. 10 tys. żołnierzy rosyjskich. Rosja zaczyna atakować Gruzinów w wąwozie Kodori. Gruzja ogłasza jednostronny rozejm i wzywa Rosję do rozmów.
11 sierpnia ? Rosjanie odrzucają rozejm. Samoloty rosyjskie ostrzeliwują bazę wojskową i radar w okolicach Tbilisi. Rosjanie wchodzą w głąb Gruzji, od strony separatystycznej Abchazji, przejmują kontrolę nad miastami Senaką i Zugdidi.
12 sierpnia ? Rosjanie bombardują Gori (na zdjęciu poniżej spalony blok po rosyjskim nalocie). Prezydent Miedwiediew oznajmia, że ?operacja przymuszania agresora do pokoju? została zakończona. Tego samego dnia do Moskwy przylatuje francuski prezydent Nicolas Sarkozy. Wspólnie z rosyjskim przywódcą ustalają 6-punktowy plan zawieszenia broni. Gruzini informują, że mimo deklaracji o wstrzymaniu walk Rosjanie nadal bombardują gruzińskie wioski poza Osetią Płd.
13 sierpnia ? Gruzja twierdzi, że mimo zawieszenia broni, do Gori wkroczyło 50 rosyjskich czołgów. Osetyjczycy budują bazę 20 km od Tbilisi, wspierani przez Rosjan.
14 sierpnia ? Rosjanie, którzy wycofali się z Gori, znowu do niego wracają. Gruzini, którzy chcieli wrócić do miasta, ponownie uciekają.
15 sierpnia ? Saakaszwili oznajmia, że podpisał porozumienie o zawieszeniu broni. Miedwiediew podpisuje 6-punktowy plan uregulowania konfliktu ? podaje Kreml.
17 sierpnia ? Abchascy separatyści, wspierani przez Rosję, kontrolują 13 gruzińskich miejscowości. Rosja nie przestrzega zawieszenia broni, ale umacnia swoje szeregi w centralnej Gruzji.
18 sierpnia ? Rosjanie oznajmiają, że wycofują swoje wojska z Gruzji. Gruzińskie władze zaprzeczyły tym doniesieniom.