Zacznę od zadania 3. 3. Wartość siły grawitacji jaką działają na siebie dwa ciała jest wprost proporcjonalna do iloczynu ich mas i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi. Wzór: [latex]F_g = G frac{m_1m_2}{r^2} [/latex] 1. Jak można wywnioskować z przytoczonego powyżej wzoru gdy masa każdego z ciał wzrośnie 5 razy to siła grawitacji wzrośnie 5*5 = 25 razy, więc wyniesie: 25*25 = 625 N 2. Masa pokazywana przez wagę zmniejszyła się o 5 kg co oznacza, że siła bezwładności podczas ruchu zadziałała przeciwnie do siły grawitacji (do góry), a działa ona przeciwnie do kierunku przyspieszenia, więc przyspieszenie skierowane jest w dół. Skoro siła bezwładności "zmniejszyła masę" o 5 kg, to tak naprawdę zadziałała przeciwnie do siły grawitacji siłą ok. 50 N (5kg*10m/s^2). Siła bezwładności można obliczyć ze wzoru: [latex]F_b = ma \ a = frac{F_b}{m} = frac{5}{6} m/s^2 [/latex] To pozwoliło nam wyliczyć wartość przyspieszenia (za m podstawiliśmy to co waga pokazywała w spoczynku, czyli faktyczną masę ciała).
1.Wartość siły dwóch oddziałujących ze sobą ciał wynosi 25N. Jak zmieni się wartość tej siły jeśli masy obydwu ciał wzrosną pięciokrotnie?
2. W spoczywającej windzie waga wskazywała 60 kg. Kiedy winda ruszyła wskazani wagi spadły do 55 kg. W jakim kierunku i z jakim przyspieszeniem pojechała winda?
3. Podaj treść i zapisz wzorem prawo powszechnej grawitacji.
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź