Pomozcie pls. chociaż pare zadań ale wolałbym wszystkie. 1.Opisz budowę i funkcje tkanek: a)miękiszowych b)przewodzących 2.Co to jest gametofit i sporofit? Porównaj gametofit i sporofit u mszaków,paprotników nagonasiennych, i okrytonasiennych 3.Po

Pomozcie pls. chociaż pare zadań ale wolałbym wszystkie. 1.Opisz budowę i funkcje tkanek: a)miękiszowych b)przewodzących 2.Co to jest gametofit i sporofit? Porównaj gametofit i sporofit u mszaków,paprotników nagonasiennych, i okrytonasiennych 3.Podaj przykłady gatunków mszaków,paprotników,roślin nagonasiennych i okrytonasiennych.Wymień kilka roślin z każdej grupy obojętych ochroną gatunkową. 4..Omów budowę kwiatu. Wyjaśnij pojęcie podwójne zapłodnienie. 5.Na czym polega a)zapylenie b)rozsiewanie nasion i owoców W jaki sposób przebiegają te procesy u różnych roślin? 6.Jakie znaczenie mają rośliny dla człowieka? Podaj przykłady z różnych grup roślin.
Odpowiedź

1) a  Tkanka miękiszowa wypełnia ciało rośliny. Zbudowana jest z żywych, cienkościennych komórek o dużych wakuolach. Między komórkami występują przestwory międzykomórkowe. Dzięki słabemu zróżnicowaniu komórek miękiszu mogą z nich powstawać merystemy wtórne. Ze względu na pełnione funkcje wyróżnia się kilka typów tkanki miękiszowej. b  Tkanka przewodząca umożliwia transport substancji w roślinie. Składa się z dwóch rodzajów tkanek: drewna i łyka. 4.występuje u roslin okrytonasiennych i polega na wprowadzeniu do woreczka zalazkowego dwóch komórek plemnikowych jedna z nich łańczy się z komórką jajową tworząc zygotę a druga z komórką centralna woreczka zalążkwego tworząc bielno. 5.zapylenie to przeniesienie pyłku na znamię słupka. Najczęściej zapylają owady i ptaki, ale mogą to również robić ssaki (przenosząc pyłek na futrze). 1.Człowiek - sieje lub sadzi, ,często przy pomocy maszyn mechanicznych (np. pszenica, żyto) 2.Wiatr- nasiona zostają przenoszone podczas podmuchu wiatru(np.dmuchawiec) 3.Woda- nasiona lub owoce, na powierzchni wody dopływają do brzegu i zostają tam przez nią wyrzucone (np. kokos) 4. Zwierzęta - nasiona przyczepiją się do sierści zwierząt (rzepiec), lub zostaja zjedzone, a niestrawione nasiona zawierzęta wydalają. (np. wiśnia, jarzębina)

Dodaj swoją odpowiedź