proszę o rozwiązanie : 1. Podaj cztery przykłady mieszanin, z którymi mamy do czynienia w codziennym życiu. 2. Podkreśl w ramce nazwy mieszanin jednorodnych: wodny roztwór soli, cukier puder z solą morską, powietrze, opiłki żelaza z siarką, brąz.

proszę o rozwiązanie : 1. Podaj cztery przykłady mieszanin, z którymi mamy do czynienia w codziennym życiu. 2. Podkreśl w ramce nazwy mieszanin jednorodnych: wodny roztwór soli, cukier puder z solą morską, powietrze, opiłki żelaza z siarką, brąz. 3. Utwórz pary według schematu: mieszanina – sposób rozdzielania składników tej mieszaniny, wpisując w miejsca kropek odpowiednie litery. 1. Sól morska z mąką ziemniaczaną A. Zlewanie cieczy znad osadu 2. Opiłki miedzi z opiłkami żelaza B. Przesiewanie 3. Woda z węglem leczniczym C. Sączenie D. Rozdzielanie za pomocą magnezu. 1. ........... 2. ............. 3. ............ 4. Rozpoznaj przemiany substancji na podstawie opisów i wypisz nazwy tych przemian do ramek. a) Substancja gwałtownie łączy się z tlenem. Wydziela się energia w postaci ciepła i światła. .............................. b) Żelazo łączy się z tlenem zawartym w powietrzu. Powstaje nowa substancja, która jest krucha i o rudej barwie. ............................... 5. W poniższym tekście otocz pętlą prawdziwe określenia dotyczące przemian substancji. W przemianie odwracalnej/nieodwracalnej w prosty sposób można z powrotem odzyskać substancje, które były przed przemianą. Przykładem jest spalanie/topnienie substancji w stałym stanie skupienia. Przemiany, które prowadzą do trwałych zmian nazywamy przemianami odwracalnymi/nieodwracalnymi. Rozpuszczenie się soli w wodzie jest przemianą odwracalną/nieodwracalną. 6. Wpisz w miejsce kropek nazwy zmian stanów skupienia zaznaczonych strzałkami. Ciało stałe -------> ciecz ---------> gaz ............ ............. 7. Na schematach poniżej pokazano powstawanie mieszanin jednorodnych. Podkreśl na każdym schemacie substancję, która jest rozpuszczalnikiem. Substancje zapachowe + alkohol = Perfumy Woda + ocet = wodny roztwór octu 8. Otocz pętlą literę pod naczyniem z wodą, w którym sól rozpuści się szybciej. Uzasadnij swój wybór. 15°C 65°C (pierwsza szklanka) (druga szklanka) A B Uzasadnienie: ......................................... 9. Oznacz zdanie literą P, jeśli jest prawdziwe, lub literą F, jeśli jest fałszywe. 1. Odparowywanie można zastosować do rozdzielenia roztworów wodnych. 2. Przesiewanie stosujemy do rozdzielania mieszanin, których składniki są substancjami w stałym stanie skupienia, a ich cząstki mają jednakową wielkość. 3. Filtracja jest sposobem na rozdzielenie składników roztworów. 4. Sączenie jest bardziej precyzyjnym sposobem oddzielania substancji stałej od cieczy 10. Podaj po dwa przykłady rozdzielania mieszanin niejednorodnych i jednorodnych znane z życia codziennego
Odpowiedź

1. woda z sokiem herbata z cukrem woda z solom woda z kawą rozpuszczalną 2.mieszaniny jednorodne-wodny roztwór wodny, powietrze, brąz 3. 1. a 2. d 3. c 4.a) Jest to spalanie magnezu: 2Mg+O₂--->2MgO b) Jest to utlenianie żelaza: 4Fe+3O₂--->2Fe₂O₃ 5.odwracalnej, topnienie, nieodwracalnymi, nieodwracalną 6.Ciało stałe   TOPNIENIE  ciecz PAROWANIE    gaz ciało stałe    KRZEPNIĘCIE  ciecz  SKRAPLANIE   gaz  7. Alkohol, woda  <--- podkreśl  8.65 stopni, bo na szybkość rozpuszczania się czegoś wpływa:  -temperatura -rozdrobnienie (czym mniejsze tym szybciej się rozpusci) - mieszanie  9.Prawda Fałsz Prawda Fałsz 10.makaron + woda - po ugotowaniu makaronu przecedzamy przez sitko, wylewając wodę i pozostawiając w sitku makaron. 2) piasek + minerały - mechaniczne rozdzielanie minerałów od piasku, wyciągając je (minerały)   Licze na Naj :)

Dodaj swoją odpowiedź