Pojezierze Mazurskie

WIADOMOŚCI OGÓLNE – POŁOZENIE, PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY

Pojezierze Mazurskie z krainami sąsiednimi obejmuje ziemie położone miedzy dolina dolnej Wisły a granicą Polski na północy i wschodzie; na południu bez wyraźnej granicy przechodzi w rozległą Nizinę Mazowiecką. Obszar ten wynosi (wg danych z 1975 r.) 34,1 tys.km2 (10,8% powierzchni kraju), w tym powierzchni użytków rolnych-2025 tys. hektarów, lasów zaś 894,8 tys. hektarów. Lesistość tego obszaru jest stosunkowo wysoka, stanowi bowiem 26,3%. Pod względem administracyjnym prawie w całości leży ono w województwie warmińsko-mazurskim (kiedyś na obszarze 4 województw; elbląskiego, toruńskiego, olsztyńskiego i suwalskiego).

Niemal pośrodku Pojezierza Mazurskiego leżą wielkie jeziora mazurskie, a wśród nich największe jezioro w Polsce

Śniardwy i niewiele ustępujący mu zespół jezior Marmy i Śniardwy (największe polskie jeziora).

GLEBY

Gleby pojezierza Mazurskiego powstały w przeważającej większości z gliny zwałowej, która w wielkich masach została tu przyniesiona przez lądowód północny. Glina ta występuje na znacznych obszarach bezpośrednio na powierzchni lub na niewielkiej głębokości. Charakteryzuje ją duża zawartość i mała przepuszczalność, wskutek znacznej ilości bardzo drobnych cząstek.
Gleby Pojezierza Mazurskiego (wg H.Uggli, 1956) zostały ujęte w następujące typy i rodzaje:
1-gleby bielicowe,
2-gleby brunatne
3-czarne ziemie
4-gleby bagienne
5-gleby różnych typów, wytworzone z namułów rzecznych oraz osadów
pojeziernych
6-gleby deluwialne

KLIMAT

Klimat Pojezierza Mazurskiego powstaje w ścisłym związku z położeniem geograficznym tego regionu. Wynika on ze ścierania się wpływów klimatu morskiego i kontynentalnego. Ze względu na stosunki termiczne Pojezierza Mazurskiego należy zaliczyć do najzimniejszego obszaru Pojezierza, a co za tym idzie występuje tam najkrótszy okres wegetacji, trwającym tylko ok.190 dni. Roczne opady atmosferyczne na Pojezierzu Mazurskim wynoszą na obszarach wzniesień i jezior 550-600 mm, na terenach miedzy Kętrzynem, a jeziorem Śniardwy 500-550 mm, natomiast w okolicy Lelkowa i Gołdapi przekraczają 700 mm .



WODY

Pod względem hydrograficznym Pojezierza Mazurskiego należy do najciekawszych regionów naszego kraju. Liczne naturalne szlaki wodne, duże bogactwo jezior i ich zgrupowania, prastare obszary bagien i torfowisk nadają tutejszemu krajobrazowi charakterystyczny wygląd, różnych od pozostałych regionów w Polsce.



Rzeki:
Na szczególną uwagę zasługują 3 działy wodne: dorzecze Wisły z jej prawobrzeżnymi dopływami, dorzecze Pregoły odwadniają odwadniające przez Łynę i Węgorapę oraz rzeki przymorskie z Baudą i Pasłęką.

Jeziora:

Zespół jezior pochodzenia polodowcowego na Pojezierzu Mazurskim liczy ponad 2700 naturalnych zbiorników wodnych o powierzchni 1ha. Największe centralne zgrupowania jezior, tzn. Wielkie Jeziora Mazurskie, jest położone między Węgorzem, Giżyckiem, Dyszem, Piszem, Rucianem, Mikołajkami i Rynem. Drugim znacznie mniejszym zespołem jest zgrupowanie jezior w okolicy Iławy, Starego Dzierzgonia i Ostródy. Poza tym Pojezierze mazurskie jest usiane mnóstwem jezior różnej wielkości.

Największe jeziora Pojezierza Mazurskiego:
(wg Kondrackiego 1972)

1)Śniardwy, pow.(109,7 km2), głęb. (23,4 m)
mezoregion – Kraina Wielkich Jezior

2)Mamry, pow.(102,4 km2), głęb.(44 m)
mezoregion – Kraina Wlk. Jezior

3)Jeziorak, pow.(32,3 km2), głęb.(12 m)
mezoregion – Pojezierze Iławskie

Jeziora o głębokości maksymalnej powyżej 50 m :

1)Hańcza, głęb.(108 m)
mezoregion – Pojezierze Suwalskie

2)Wigry, głęb.(73 m)
mezoregion – Równina Augustowska

3)Wuksniki, głęb.(64 m)


Wśród jezior Pojezierza Mazurskiego wyróżniamy dwa zasadnicze typy:
a)jeziora rynnowe
b)jeziora morenowe


MAZURSKI PARK NARODOWY

Nad wielkimi jeziorami utworzony został jeden z pierwszych w Polsce parków krajobrazowych. Na terenach Mazurskiego Parku Krajobrazowego nie ma zbyt dobrych warunków do uprawy roślin. Gleby są mało urodzajne, przeważnie piaszczyste i gliniaste. Uprawę roli utrudniają tam głazy narzutowe. Uprawia się tam żyto, ziemniaki, owies i dość dużo lnu. Duża ilość łąk sprzyja hodowli bydła.
POCHODZENIE I CHARAKTERYSTYKA FLORY POJEZIERZA MAZURSKIGO

Flora Pojezierza Mazurskiego jest dobrze poznana, szczególnie w odniesieniu do roślin naczyniowych. Naliczono tu 1258 gatunków roślin naczyniowych ujętych w 108 rodzin i 495 rodzajów (Polakowski, 1963).
Dzisiejszy świat flory i roślinności Pojezierza Mazurskiego ustalił się w
wyniku zmian klimatycznych i edaficznych oraz wędrówek i osiedlania
się roślin pochodzących z różnych obszarów fitogeograficznych, a zapoczątkowanych u schyłku ostatniego glacjału. Szata roślinna opisanego obszaru odznacza się bogactwem gatunków oraz różnorodnością zespołów roślinnych, tak odmiennych od innych regionów Polski:


Informatory:

„Geografia Polski”- Jan Mordawski

„Pojezierze Mazurskie”-Jan Panfil
(Przyroda Polska)
„Moje miejsce w Polsce i Regionie” – Teresa Krynicka-Tarnacka,
Grażyna Wnuk,
Zofia Wojtkowicz
„Krajobrazy Polski”- Jan Kądziołka

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Pojezierze mazurskie

Zlokalizowane jest między: Pojezierzem Iławskim na zachodzie, Niziną Staropruską na północy, Pojezierzem Litewskim na wschodzie. Zajmuje powierzchnie ponad 13 tys. km2. Krajobraz bogaty jest w jeziora wytopiskowe. Właśnie na tym terenie zbli...

Biologia

Co warto zobaczyć w Płocicznie (Pojezierze Mazurskie) i w Szymonkach (Pojezierze Mazurskie)

Co warto zobaczyć w Płocicznie (Pojezierze Mazurskie) i w Szymonkach (Pojezierze Mazurskie)...

Biologia

Gdzie występują jeziora polodowcowe a) Pojezierze Mazurskie b) Pojezierze Suwalskie c) Pojezierze Wielkopolskie d) Pojezierze Pomorskie

Gdzie występują jeziora polodowcowe a) Pojezierze Mazurskie b) Pojezierze Suwalskie c) Pojezierze Wielkopolskie d) Pojezierze Pomorskie...

Biologia

Jakie jest jezioro podlodowcowe z Pojezierze mazurskie Pojezierze suwalskie Pojezierze wielkopolskie Pojezierze poorskie Pliss pomóście bona jutro mam

Jakie jest jezioro podlodowcowe z Pojezierze mazurskie Pojezierze suwalskie Pojezierze wielkopolskie Pojezierze poorskie Pliss pomóście bona jutro mam...

Przyroda

Który z podanych Pojezierzy jest pagórkowaty? Pojezierze Mazurskie, Pojezierze Suwalskie, Pojezierze Wielkopolskie, Pojezierze Pomorskie. POMOCY! NA TERAZ! PROSSSSZZZZZĘĘĘĘ!

Który z podanych Pojezierzy jest pagórkowaty? Pojezierze Mazurskie, Pojezierze Suwalskie, Pojezierze Wielkopolskie, Pojezierze Pomorskie. POMOCY! NA TERAZ! PROSSSSZZZZZĘĘĘĘ!...