Chemia kosmetyczna- cz.10 balsamy, żywice i gumożywice.

Temat: balsamy, żywice i gumożywice.

Definicja balsamu- balsamy są to wydzieliny roślin (głównie drzew). Są to roztwory żywic w olejkach eterycznych.

Definicja żywicy- żywice są to wydzieliny niektórych roślin. Są to mieszaniny różnorodnych związków chemicznych, m.in. kwasów, alkoholi, estrów i węglowodorów.

Definicja gumożywic- gumożywice to mieszaniny żywic i gum oraz niewielkich ilości substancji gorzkich, śluzów, enzymów i olejków eterycznych.

Balsamy:

a) balsam peruwiański- otrzymywany jest z kory środkowoamerykańskich drzew z rodzaju Myroxylon. Zastosowanie: perfumeria, wybielanie skóry, działanie dezynfekujące i przeciwzapalne.
b) Balsam tolutański- działanie, zastosowanie i pochodzenie podobne do balsamu peruwiańskiego.
c) Balsam Kopaiwa- otrzymywany z południowoamerykańskich i afrykańskich drzew z rodzaju Copaifera. Zastosowanie do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych.

Żywice:

a) żywica benzoesowa (styraks)- styraks (styrakowiec)- drzewa lub krzewy z rodzaju Styracaceae rosnące w tropikalnej Azji lub Ameryce. Zastosowanie: aromatyzowanie i konserwacja kremów, preparaty przeciw stanom zapalnym jamy ustnej, aromatyzowanie mydeł, pudrów, żeli, szminek i kosmetyków do włosów.
b) Żywica sosnowa- Zastosowanie: preparaty do kąpieli maści dermatologiczne.
c) Ladanum- otrzymywanie z czystek- Coitus (rośliny śródziemnomorskiej formacji roślinnej makii). Zastosowanie: przemysł perfumeryjny. Makia jest to formacja roślinna występująca nad morzem śródziemnym, złożona z wiecznie zielonych krzewów.
d) Żywica matyksowa- otrzymywana z krzewu śródziemnomorskiego z rodzaju pistacja (pistacja lantiscus). Zastosowanie: dezynfekcja jamy ustnej, do przyklejania sztucznych włosów i bród w teatrze (nie ma działania drażniącego).

Gumożywice:

a) Mirra- otrzymywana z drzewa Balsamowiec mirra rosnącego w Arabii, Abisynii i Izraela. Zastosowanie: pielęgnacja jamy ustnej ze względu na właściwości dezynfekujące (pasty do zębów), perfumy o typie orientalnym, perfumowanie mydeł.
b) Opopanaks- otrzymywana z drzewa Opopanax gumiresina. Zastosowanie: kompozycje zapachowe, perfumowanie mydeł, higiena jamy ustnej.
c) Olibanum (kadzidło)- otrzymywane z kadzidła Cartera rosnącego na Półwyspie Arabskim i Somalii. Zastosowanie: perfumy i wody toaletowe.
d) Dammara- otrzymywana przez nacieranie kory drzew Chorea wiesneri, rosnącego na Sumatrze, Jawie i Borneo. Zastosowanie: utrwalacz zapachu.

Dodaj swoją odpowiedź