Jaki ma wpływ na twoją wiarę takie dzieło jak Kod da Vinci ?


Jest to powieść Dana Browna która sprzedała się dotąd w około 8 milionach egzemplarzy. Przetłumaczono ją na ponad 40 języków, w tym na polski. Jej autor stawia pod znakiem zapytania niemal wszystko, w co wierzą chrześcijanie. Odpowiada twierdząco na takie pytania, jak: Czy Jezus ożenił się z Marią Magdaleną? Czy mieli dzieci? Czy kościół chrześcijański to zataił? Czy Maria Magdalena była Świętym Graalem? Czy ewangelie gnostyków zawierają wierniejszy obraz wydarzeń niż wcześniejsze Ewangelie kanoniczne? Czy Jezusa uznano Bogiem dopiero w IV wieku? Czy kanon Nowego Testamentu powstał dopiero za sprawą cesarza Konstantyna Wielkiego? Czy Leonardo da Vinci zawarł w swoich obrazach ukrytą wiedzę?
Jest wiele nieścisłości w kodzie które stwierdzają, ze dana powieść zawiera wiele błędów historycznych.
Błędy w powieściach nie należą do rzadkości, ale w tym przypadku trzeba na nie wskazać, gdyż autor zastrzegł na wstępie Kodu Leonarda da Vinci, że omawiane przez niego dzieła, obiekty i dokumenty są zgodne z rzeczywistością.
Dan Brown napisał na przykład, że szklana piramida za Luwrem składa się „dokładnie z 666 kawałków szkła”. Tymczasem „dokładnie” jest ich 673. Stwierdził też, że greckie Olimpiady opierały się na ośmioletnim cyklu ze względu na planetę Wenus, podczas gdy Olimpiady w Grecji odbywały się w cyklu czteroletnim i były poświęcone Zeusowi.
W Kodzie Leonarda da Vinci czytamy, że Paryż założyli Merowingowie w V wieku. Także to nie jest prawdą. Paryż założyło znacznie wcześniej celtyckie plemię Parisii (250-200 p.n.e.). Dynastia Merowingów ma natomiast początek w królu Merowechu (447-457), którego wnukiem był Chlodwik (481-511). Król Chlodwik uczynił Paryż stolicą państwa Franków około 486 roku.
Powieść posiada wiele innych błędów które ukazują że Kod da Vinci nie jest oparta na żadnych faktach i dokumentach historycznych.
Moim zdaniem Dana Browna szuka rozgłosu który miał być reklamą do wypromowania jego powieści.
Jego powieść nie ma żadnego wpływu na moja wiarę, jak można zauważyć nazywam ją powieścią bo nie jest niczym więcej i nie zasługuje na inne miano.


Dodaj swoją odpowiedź