Efekt cieplarniany i dziura ozonowa.

Efekt cieplarniany, wzrost temperatury planety spowodowany zwiększoną koncentracja dwutlenku węgla (lub innych gazów nieprzezroczystych dla podczerwonego promieniowania – tzw. gazów cieplarnianych), jeden z negatywnych skutków skażenia środowiska naturalnego.
Polega na zatrzymywaniu się w atmosferze coraz większych części promieniowania podczerwonego, co prowadzi do ogrzewania się Ziemi. Przypuszcza się, ze jest to wynik zmiany zawartości gazów w powietrzu, a szczególnie gwałtownego wzrostu stężenia dwutlenku węgla. Prognozy zakładają, ze jeśli tempo spalania paliw kopalnych utrzyma się, to w ciągu 40–45 lat może nastąpić nasycenie nim atmosfery, co spowodowałoby średni wzrost powierzchniowej temperatury Ziemi o ok. 1,5–4,5C.
Raport Międzynarodowego Zespołu do Zmian Klimatycznych (1995) jest pesymistyczny. Przewiduje, ze w następnym stuleciu poziom wód morskich może wzrosnąć w wyniku topnienia lodów o ok. 1 m, zalewając większość delt rzecznych, wysp na atlantyckim wybrzeżu USA, część Chin, wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Zimy będą cieplejsze, a lata niebezpiecznie dla życia upalne. Zaostrza się susze, opady deszczu będą prowadziły do nieustających powodzi.


Dziura ozonowa, spadek zawartości ozonu (O3) na wysokości 15-20 km głównie w obszarze bieguna południowego, obserwowany od końca lat 80. Tempo spadku wynosi ok. 3% na rok.
Największe znaczenie maja w tym procesie związki chlorofluoroweglowe (freony), z których uwolniony chlor (pod wpływem promieniowania ultrafioletowego) atakuje cząsteczki ozonu, prowadząc do wyzwolenia tlenu (O2) oraz tlenku chloru (ClO).
Tempo globalnego spadku ozonu stratosferycznego pod wpływem działalności człowieka (z wyjątkiem Antarktydy), oszacowane na podstawie badań satelitarnych, wynosi 0,4-0,8% na rok w północnych, umiarkowanych szerokościach geograficznych i mniej niz. 0,2% w tropikach.
Powłoka ozonowa jest naturalnym filtrem chroniącym organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W celu jej ochrony z inicjatywy UNEP (Program Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych) przedstawiciele 31 państw podpisali w 1987 Protokół Montrealski - umowę zakładająca 50-procentowy spadek produkcji freonów do roku 2000, w stosunku do 1986. Od 1990 obserwowane jest zmniejszenie tempa wzrostu freonów w atmosferze - z 5% rocznie do mniej niż 3%.
W 1995 Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano za badania nad wpływem freonów na ozon atmosferyczny (M. Molina, F.S. Rowland) oraz badania nad powstawaniem i reakcjami ozonu atmosferycznego (P. Crutzen - chemik holenderski).

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Efekt cieplarniany i dziura ozonowa jako zagrożenia dla ludzkości

My, ludzie, zdominowaliśmy Ziemię bardziej niż zdołał to uczynić jakikolwiek inny gatunek. Planecie grozi ogromne niebezpieczeń-
stwo, bo w wyniku naszej aktywności poniesie ona niepowetowaną
szkodę. Niewątpliwe jest, że jednymi...

Przyroda

Wyjaśnij na czym poleca efekt cieplarniany i dziura ozonowa.

Wyjaśnij na czym poleca efekt cieplarniany i dziura ozonowa....

Biologia

W wyniku uwalniania się freonów do atmoswery powstaje : a ) efekt cieplarniany b )dziura ozonowa c ) kwaśny deszcz d ) globalne ocieplenie klimatu

W wyniku uwalniania się freonów do atmoswery powstaje : a ) efekt cieplarniany b )dziura ozonowa c ) kwaśny deszcz d ) globalne ocieplenie klimatu...

Geografia

Wyjaśnij: a) Efekt cieplarniany b) dziura ozonowa c) kwaśne deszcze

Wyjaśnij: a) Efekt cieplarniany b) dziura ozonowa c) kwaśne deszcze...

Język polski

uloz wiersz lub fraszke na temat : - kwasne deszcze - efekt cieplarniany -dziura ozonowa  na 1 z podanych tematow , plizkaaa ;)

uloz wiersz lub fraszke na temat : - kwasne deszcze - efekt cieplarniany -dziura ozonowa  na 1 z podanych tematow , plizkaaa ;)...

Biologia

- efekt cieplarniany - smog -dziura ozonowa - kwaśne deszcze Proszę o rozpianie nie za krótkie i nie za długie z góry dziękuje:):))

- efekt cieplarniany - smog -dziura ozonowa - kwaśne deszcze Proszę o rozpianie nie za krótkie i nie za długie z góry dziękuje:):))...