Recenzja książki "Sekty. Przedmiot fascynacji i zagrożenia."

Celem tej książki jest zwrócenie uwagi czytelnika na problemy młodego człowieka, który w trakcie tworzenia swojej autonomii chciałby w sobie bądź w otoczeniu coś zmienić. Nie tylko młodzi ludzie, ale także starsi są podatni na propagandę, zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy ona wartości duchowych, rozwoju człowieka pod względem intelektu, psychiki i zdrowia. W ostatnim okresie jesteśmy świadkami zjawiska, które niepokoi niemal wszystkich rodziców i wychowawców. Zjawisko to określamy jako sekta.
Sekta wywodzi się od łacińskiego słowa secare, secta bądź od czasownika sequor, co oznacza po kolei ?odcinać?, ?kierunek, droga, postępowanie, zasady?, naśladować, iść, podążać za kimś?. Jest to każda grupa społeczna charakteryzująca się izolacją względem otoczenia, wynikającego z własnego odrębnego systemu wartości z mocno zaakcentowaną rolą przywódcy i sprawowanego kultu. Wyróżnia ją znaczna rozbieżność celów deklarowanych i realizowanych oraz ukrywaniem norm w sposób istotny regulujących życie członków. Narusza to podstawowe prawa człowieka i zasady życia społecznego, a jej wpływ na członków, sympatyków, rodziny ma wpływ destrukcyjny. Cechują ją również silne więzi wewnętrzne oraz bezwzględna lojalność wobec innych.
Emocje, które towarzyszą temu zjawisku, wynikają ze zwykłej ciekawości, ale również z poczucia zagrożenia związanego z nieetycznymi metodami zachęcania do udziału w określonej grupie. Społeczeństwo obawia się także wykorzystania osobistych potrzeb, pragnień, marzeń jak i pytań i wątpliwości związanych z sensem i celem życia do realizacji celów grupy a co za tym idzie z niemożnością odejścia od niej.
Książka ta ma znaczenie informacyjno ? profilaktyczno ? pomocowe i przeznaczona jest dla młodych osób, wychowawców, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich osób pracujących z młodymi ludźmi w celu zwrócenia uwagi, że styl życia proponowany przez sekty jest odpowiedzią na jego niezaspokojone potrzeby i oczekiwania często niedostrzegane przez najbliższe otoczenie.
Publikacja ta składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy z nich zapoznaje czytelnika z podstawowymi pojęciami na temat sekt (?grupa psychomanipulacyjna?, ?kulty?) i z przyczyną ich dużej atrakcyjności, z którą wiążą się obietnice zaspokojenie różnorodnych potrzeb: miłości, przynależności i bycia zaakceptowanym bezwarunkowo; kierownictwa i poczucia bezpieczeństwa; samodzielności, autonomii i stopniowego usamodzielnienia się od rodziców; przynależności i wspólnoty; poszukiwania odpowiedzi; bycia rozpoznanym i wyróżnionym; duchowego kierownictwa; zaangażowania i włączenia; ciekawość rzeczy nadzwyczajnych, cudownych i tajemniczych; kult sukcesu, powodzenia, rozwoju; kryzys dojrzałości. Wszystkie te potrzeby opisane są dokładnie w książce. Drugi rozdział zawiera informacje na temat psychomanipulacji, czym ona jest, jakie metody rekrutacji używają werbownicy: dezinformacja; schlebianie, oferowanie; perswazja; presja grupy; angażowanie autorytetów; jak i również, jakie są używane metody podtrzymywania zaangażowania: technika ?małych kroków?; ukryty system kar i nagród; reinterpretacja rzeczywistości; autocenzura myślenia; szantaż emocjonalny; relaksacja i hipnoza. Natomiast w trzecim rozdziale dowiadujemy się jak rozpoznać grupę psychomanipulacyjną, jakie są symptomy zaangażowania w taką grupę. Informacje takie dostarcza na ?Test dla grup religijnych, światopoglądowych i ideologicznych?, który jest opublikowany w tej książce. Podane są również wskazówki jak oszacować czy dana grupa, z jaką ktoś bliski lub znajomy się zaczyna związywać. Rozdział czwarty zawiera informacje na temat pomocy rodzinom uwikłanym w psychomanipulację: praca własna rodziców dziecka nad rozwiązaniem problemów i rozwojem takich umiejętności, które będą sprzyjać odbudowywaniu więzi z dzieckiem, ale także przygotowanie członków rodziny do interwencji kryzysowej, która pozwoli na wyraźne uświadomienie młodemu człowiekowi negatywnego wpływu uczestnictwa w grupie na jego psychikę, relacje rodzinne i społeczne. Opisana jest również pomoc aktualnym członkom i byłym członkom grup psychomanipulacyjnych. A w rozdziale piątym znajdziemy cele oddziaływań prewencyjnych, do których należą wyposażenie dzieci i młodzieży w wiedzę i umiejętności z zakresu rozpoznawania i przeciwdziałania technikom manipulacji wykorzystywanym przez sekty, a także kształtowanie takich cech osobowości i postaw, które w sposób naturalny podwyższają odporność młodego człowieka na manipulację ze strony sekt, np. umiejętność radzenia sobie ze stresem, budowania pozytywnego i realnego obrazu siebie, satysfakcjonujących relacji interpersonalnych, wyrażania własnych uczuć, autonomii myślenia, asertywności. W rozdziale tym zawarte są też porady, co robić a czego nie robić ? rady dla młodzieży, rodziców, nauczycieli. Na końcu publikacji znajdziemy adresy, telefony i adresy stron internetowych, które mogą okazać się przydatne, jeśli będziemy mieli podejrzenia, że ktoś z naszej rodziny lub naszych przyjaciół ma ?problem? z sektą.
Książka ta została napisana, aby przypomnieć czytelnikowi o obowiązku przezorności wobec sytuacji, w których możemy okazać się bezradni.
Moim zdaniem książka jest wskazana dla młodzieży, osób wkraczających w życie dorosłe, jak i również dla osób dorosłych np. rodziców, nauczycieli, jednym słowem dla wszystkich. Dzięki tej publikacji możemy dowiedzieć się, jakie czekają nas zagrożenia ze strony nie tylko obcych nam osób, ale także znajomych i rodziny, którzy mają złe zamiary wobec nas, przez co chcą nam bezinteresownie pomóc i pokazują się nam jako osoby godne zaufania, ?zapraszając? do sekty. ?Uczymy? się także jak rozpoznać osobę, która się uwikłała w sektę i jak jej pomóc, aby ją stamtąd ?wyciągnąć?. Po przeczytaniu tej książki będziemy wiedzieć jak rozpoznać czy nasza koleżanka czy kolega, ktoś z najbliższych wstąpił do sekty, będziemy także wiedzieli jak pomóc takim osobom. W późniejszym życiu, kiedy będziemy zakładać rodziny już będziemy wiedzieć jak postępować ze swoimi dziećmi, aby nie miały z tym nic wspólnego.
Polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym i nie tylko! Warto ją przeczytać!!!

Dodaj swoją odpowiedź