Argumenty przeciwko Aleksandrowi Wielopolskiemu
• jednym z czynników niepopularności Wielopolskiego były jego decyzje o publicznych egzekucjach . Warszawa patrzyła jak ich młodzi , piękni synowie ginęli za sprawą Margrabiego
• Kto się w opiekę odda margrabiemu
I całym sercem szczerze ufa jemu
Śmiele rzec może – mam obrońcę cara
Nie przyjdzie na mnie żadna polska mara.
• Najważniejszym chyba zarzutem wysuwanym przeciwko margrabiemu jest ignorowanie poglądów i postaw większości rodaków.
• Wieczne poddaństwo Rosji , Carowi i jego następcom w zamian otrzymując tylko niewielka swobodę , nawet nie można użyć słowa niewielka wolność bo było by to za wiele powiedziane . Polacy przez stulecia byli by obywatelami gorszymi , niezrównanymi w prawach z obywatelami rdzennie rosyjskimi. Wielkopolski po prostu dążył do utrzymania swojej hierarchicznej przewagi nad zwykłymi ludźmi.
• Sprzedał Polskę zrobić dla władzy, wpływów, pieniędzy.
• Wielopolski nie mógł się pochwalić poparciem społeczeństwa . Jego polityka odpowiadała właściwie tylko bardzo niewielkiej części arystokracji za sprawą zahamowania procesu uwłaszczenia . Ale właśnie ta sama sprawa zniechęcała do niego średnie ziemiaństwo dla którego reforma czynszowa też była niekorzystną sprawą . Wśród białych też nastąpił rozłam , część ich obozu poszła na ugodę z carem natomiast część zaczęła się zbliżać do obozu czerwonych . Burżuazja zachowywała stałą rezerwę co do poczynań Wielopolskiego . Margrabia na scenie politycznej został właściwie sam , przegrał z opinią publiczną w kraju.
• Wielopolski swojego największego politycznego przeciwnika widział ( zresztą słusznie ) w obozie czerwonych . Niczym Hitler lub Stalin postanowił on się z nimi rozprawić nie na polu debaty i dyskusji ale na polu likwidacji przeciwnika .
• Obóz czerwonych wywodził się z młodzieży , aby ich zwalczyć Wielopolski zdecydował się na bardzo radykalny krok . Zainicjował on brankę , przymusowy pobór do wojska carskiego młodzieży . Były to imienne listy młodzieży która miała być wcielona do wojska rosyjskiego . Nie trudno się domyślić że na tej liście znalazło się całe przywództwo czerwonych . Wielopolski wiedział że w ten sposób albo sparaliżuje działania czerwonych albo zmusi ich do natychmiastowego , zbrojnego działania co pozwoli mu na fizyczną likwidację opozycji politycznej . Gdy w połowie stycznia 1863 r. rząd carski przystąpił do realizacji założeń branki w Warszawie zagrożona młodzież opuściła stolicę chroniąc się w pobliskich lasach .
• Wielopolski wydał rozkaz aby pacyfikować i unieszkodliwiać wsie które wystąpiły przeciw dworom oraz aresztować buntowników na wsiach . W lipcu 1863 r.
• Był zdrajcą.
• Szukając po stronie polskiej partnera, który zechciałby firmować politykę niewielkich ustępstw połączonych z surowymi represjami, sięgnięto po Wielopolskiego.
• Car na czele administracji postawił Margrabiego Aleksandra Wielopolskiego . Wielopolski niejako wkupił się w łaski carskie publikując w języku francuskim „ List szlachcica polskiego o rzezi galicyjskiej do księcia Metternicha . Wielopolski głosił w nim że rząd austriacki nie jest w stanie zapewnić spokoju i bezpieczeństwa szlachcie i w tej sytuacji polska szlachta powinna szukać oparcia w caracie . Należy się więc w tej sytuacji zjednoczyć z Rosją porzucając wszelaką nadzieję na niepodległość . List ten został opublikowany w 1846 roku i przeszedł bez echa i bez poparcia kogokolwiek ale został na dworze carskim zauważony . Co nam oferował Wielopolski ? Może powinienem spytać co oferował szlachcie ? Otóż w liście tym wyraził swój prawdziwy stosunek do ojczyzny i do swojej polskości , wszystko jedno czy będzie Polakiem czy Rosjaninem – liczy się tylko władza i pieniądze . Szlachta w nowej ojczyźnie miała by kapitał , władze ale sama też była by szlachtą i obywatelami drugiej kategorii . Zwykli Polacy , chłopi , mieszczanie stanowili by tylko warstwę niewykształconą , zaplecze robotnicze .
• Wielopolski po objęciu władzy administracyjnej szybko rozwiązał Delegację Miejską i działające wówczas Towarzystwo Rolnicze .
• Działanie te dobitnie pokazały jakie jest zdanie Wielopolskiego o jego przeciwnikach politycznych , nie tolerował on sprzeciwu . Te działania spowodowały wystąpienie ludności Warszawy w obronie rozwiązanych organizacji.