Moje wymyślone Księstwo Valeja- wos
Księstwo nazywa się Valeja i zajmuje obszar 2000h w jednej z doliny średniowiecza. Położenie pomiędzy 3 potęgami militarnymi i gospodarczymi, paradoksalnie pozwoliło zachować księstwu zdolność do samodzielnego, niezależnego od innych podmiotów, sprawowania władzy politycznej nad określonym terytorium. Ze względów politycznych i ekonomicznych utrzymanie księstwa było dla ościennym mocarstw korzystne. Względy polityczne to przede wszystkim możliwość prowadzenia negocjacji i rozmów na niezależnym terytorium, a względy ekonomiczne to przede wszystkim możliwość wymiany handlowej nawet w okresach ochłodzenia stosunków dyplomatycznych. W obecnych czasach rola księstwa się zmieniła gdyż stanowi ono przede wszystkim raj podatkowy i atrakcją turystyczną z uwagi na brak opłat pobieranych przez państwo w związku z przemieszczaniem towarów przez granicę. System ekonomiczny poparty jest o własność prywatną, system społeczny to demokracja przedstawicielska. W księstwie polega na wyborze 100 osobowej kapituły, która ze swego grona wybiera 20-osobową radę pełniącą funkcje rządu. Rola księcia ujęta w konstytucji, sprowadza się do funkcji reprezentacyjnych, oraz pewnego udziału w polityce zagranicznej księstwa. Służby mundurowe księstwa to policja i służby graniczne. Policja i służby graniczne są bardzo nowoczesne i współpracują ściśle z odpowiednimi służbami ościennych krajów i Interpolem. Działalność tych służb jest bardzo istotna z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz powstrzymanie fali imigracji. Obywatelami księstwa mogą być tylko rdzenni mieszkańcy od dwóch pokoleń wstecz. Przyznać obywatelstwo może tylko rada na wniosek księcia na wyjątkowych okolicznościach. Oprócz władzy wykonawczej, jaką jest rada kapituła, może pełnić funkcję władzy ustawodawczej. Prawo zgłaszania ustaw przysługuje także księciu oraz obywatelom, jeśli zdobędą, co najmniej 2000 głosów poparcia. Przyjmowanie ustaw odbywa się w pełnym składzie rady i w obecności księcia. Zmiany konstytucji wymagają głosowania ludowego wśród wszystkich obywateli księstwa i uzyskania 2/3 głosów za. Księstwo jest zdemilitaryzowane i zachowuje neutralność.
Dochody dla księstwa zapewniają podatki od licznych zarejestrowanych tu firm, nawet armatorów, których przyciąga podatek liniowy wysokości 5%. Dlatego też znalazły tu siedzibę oprócz wielu firm także liczne banki. Obecnie rozważana jest koncepcja zniesienia podatków od dochodów ludności z pozostawieniem wyłącznie podatków działalności gospodarczej. Jednostką monetarną jest 1 Valeo wymienialny na wszystkie waluty świata ( 1 Valeo = 2.75 E, notowanie według 24.05.08r.). Dochody księstwa przeznaczone są na:
1. Oświatę i szkolnictwo ( na obszarze księstwa nie ma szkół wyższych)- finansowane w 50% budżetu.
Dotyczy wykształcenia podstawowego i średniego.
2. Opieka zdrowotna finansowana w 50%, polega to na refundowaniu kosztów leczenia
3. Policja i służby graniczne finansowane są z budżetu w 100%
4. Świadczenia emerytalne oparte są o system ubezpieczeń finansowanych w głównej, mierze przez pracodawców.
Z budżetu także są inwestycje komunalne.
Blisko 100 lat temu władza sądownicza, została wyłączona z jurysdykcji księcia i obecnie buduje ją system dwustopniowy złożony z 3 lokalnych Rechtów (podstawowy stopień władzy sądowniczej [ nazwa oczywiście zmyślona]) oraz Uprechtu stanowiącego wyższą instancję władzy sądowej. Sędziowie Rechtów i Uprechtu powoływani są przez księcia z pośród obywateli Valeo.
Podsumowując to księstwo mogłoby istnieć naprawdę i chętnie bym tam zamieszkała. Myślę, że wystarczająco je opisałam by można było je sobie wyobrazić. Gdyby to tylko było możliwe umieściłabym Valeję na mapie J