Dowodzi się, że data urodzenia w olbrzymim stopniu determinuje los człowieka. Zinterpretuj sąd, odwołując się do sytuacji i postaw bohaterów literackich wybranych epok.

Data urodzenia ma decydujący wpływ na życie człowieka. Ludzie, którzy żyli w jednej epoce, mieli takie same problemy, co prowadziło do determinacji ich życia przez otoczenie. Pisząc o bohaterach literackich i ich dacie urodzenia jako moment przyjścia na świat powinienem chyba brać chwilę, w której zostali stworzeni przez autora i zaczęli żyć własnym życiem w świecie literackich doświadczeń czytelników. Oni często są nierozerwalnie połączeni z daną epoką, a pisarze niejednokrotnie powoływali ich do życia, aby pokazać wpływ wojen, rewolucji, obyczajów na psychikę, osobowość i biografię. Cechy wspólne wśród bohaterów literackich można zauważyć głównie w średniowieczu, romantyzmie, pozytywizmie, Młodej Polsce oraz w literaturze wojennej.

W średniowieczu dominowała asceza i dążenie ludzi do zbawienia wszelkimi sposobami. Taki był święty Aleksy. Urodził się w bogatym rodzie, był dzieckiem długo oczekiwanym i wyproszonym modlitwami do Boga. W dniu swego wesela pozostawił świeżo poślubioną małżonkę Famijanę i wyruszył w świat na tułaczkę, aby całkowicie poświęcić się Bogu. Rozdał wszystkie swoje kosztowności biedakom i sam przez wiele lat żebrał bod kościołem. Powrócił do swego rodzinnego miasta i przez szesnaście lat nierozpoznany pokutował pod schodami własnego domu. Znosił liczne niewygody i upokorzenia. W chwili jego śmierci miały miejsce cuda, takie jak samoistne bicie dzwonów czy uzdrawiająca woń ciała zmarłego. W jego dłoni znaleziono list, w którym przed śmiercią zapisał swoje dzieje. Przyjęta przez Aleksego postawa życiowa była wynikiem postulatów świętego Augustyna. Głosił on odrzucenie dóbr ziemskich i doskonalenie duszy w modlitwie i ignorowanie potrzeb ciała. Aleksy przyjmuje postawę bierną wobec świata, wybiera pustelniczą drogę do świętości, rezygnuje z małżeństwa i miłości rodziny.
Oprócz ascezy w średniowieczu dominował wzór rycerza, patrioty. Roland, wódz dwudziestu tysięcy żołnierzy tylnej armii, został zaatakowany przez czterysta tysięcy Saracenów. Roland mógł zatrąbić w czarodziejski róg, aby wezwać pomoc. Nie zrobił jednak tego, ponieważ uważał, że zhańbi swoje imię wzywając pomoc. Dopiero, gdy zauważył klęskę swoich wojsk, śmierć podwładnych i zwycięstwo Saracenów, zdecydował się zadąć w róg. Jednak za późno. Karol zwyciężył, lecz Roland umarł na wzgórzu z rękawicą wzniesioną ku Bogu, a twarzą w stronę Hiszpanii. Na wieść jego śmierci zmarła także jego narzeczona, Oda. Roland był szlachetny i odważny, pochodził z hrabiowskiego rodu, był wierny Bogu oraz swemu władcy, Karolowi. Jest pobożnym patriotą, walczy za wiarę i ojczyznę. Roland jest przykładem średniowiecznego rycerza, najważniejszy dla niego był Bóg oraz honor.

W romantyzmie jednostkę ludzką uważano za niezależną, samodzielną, a nie część społeczeństwa. Rozpowszechnił się kult indywidualizmu. Bohater romantyczny to niezwykła, wielka indywidualność. Te cechy były powodem jego samotności, a negatywny stosunek do świata rodził bunt. Jako samotny bohater romantyczny jest skazany na klęskę. Występuje przeciwko normom społecznym i obyczajowym i ponosi za to karę. „Giaur” to opowieść samotnym, tajemniczym młodzieńcu, który znalazł się w Grecji opanowanej przez Turków. Nikt nie zna jego imienia ani przeszłości. Imię Giaur nadali mu muzułmanie i oznacza ono innowiercę. Bohater z wzajemnością pokochał Leilę, niewolnicę z haremu Hassana, który wyróżniał ją, ponieważ była jego pierwszą żoną. Gdy Hassan zauważył zdradę ukarał żonę wrzucając ją w nocy związaną w worku do morza. Leila utonęła a Giaur oszalał. Szukał swojej ukochanej wszędzie. Gdy dowiedział się, co się stało, zebrał gromadę zbójników i napadł Hassana, który jechał po nową żonę. Giaur i Hassan walczyli w pojedynku i bohater dopełnił zemsty, lecz nie przyniosła mu ona ulgi. Zamknął się w klasztorze, któremu oddał cały majątek i w którym przeżył sześć lat. Zamknięty w sobie innowierca wyznał wszystko dopiero na ostatniej spowiedzi, nie mógł żyć dłużej w cierpieniu. Wciąż kochał Leilę, zabicie Hassana nie przywróciło jej życia, a myśl o jej cierpieniu w chwili śmierci wciąż prześladowała Giaura. Był on bohaterem samotnym wśród otoczenia muzułmanów. Zakochał się w żonie Hassana i cierpiał z tego powodu. Popełnij zbrodnię, za którą spotkała go kara, gdyż nie przywrócił on tym życia a ucierpiało tylko jego sumienie.

W romantyzmie występował także Werteryzm, postawa, dla której charakterystyczne jest uleganie uczuciom, bunt przeciw ogólnie przyjętym zasadom. Werter, młody, wrażliwy i uczciwy człowiek wyjechał na wieś, aby tam zaznać spokoju po nieudanych przygodach miłosnych w mieście. Poznał Lottę, słodką kobietę anioła. Zrodziło się uczucie w atmosferze kwiatów, prezentów, spotkań i rozmów na łonie natury. Niestety Lotta była już narzeczoną innego człowieka, Alberta. Werter ogromnie przeżywa swój ból. Po pożegnaniu pełen wewnętrznego rozdarcia popełnił samobójstwo.

W Młodej Polsce dominowała praca u podstaw, tzn. praca była podstawową wartością, szczególnie, gdy podczas tej pracy pomagano ubogim. Dominowała także praca organiczna, czyli współpraca z arystokracją, zakładanie spółek handlowych. Występowały także między innymi fascynacja nauką, postępem, techniką, chęć poszerzania swojej wiedzy, tolerancja wobec postaw innych ludzi a także umiejętność pomnażania majątku. Wszystkie te rzeczy łączył ze sobą Stanisław Wokulski. Urodził się on w ubogiej rodzinie szlacheckiej, lecz całe życie piął się w górę. Ciężko pracował w piwiarni Hopfera, aby móc się uczyć. Chciał zostać naukowcem, lecz zakochał się nieszczęśliwie w Izabeli. Wziął udział w powstaniu styczniowym, był zesłańcem, potem dzięki interesom, które prowadził na wojnie, powiększył majątek uzyskany dzięki małżeństwu z Małgorzatą Minclową, wdową po właścicielu sklepu. W czasie życia próbował pomóc uboższemu społeczeństwu, chciał przekształcić dzielnicę nędzarzy, Powiśle, w miejsce, gdzie znajdą pracę najubożsi mieszkańcy Warszawy. Założył spółkę handlową, prowadził interesy na dużą skalę. Wokulski przez całe życie walczył o to, aby wspiąć się jak najwyżej i pomóc przy tym innym, biedniejszym mieszkańcom swojego miasta.
Los bohatera zawsze jest zdeterminowany od daty urodzenia. Istnieje bowiem zależność między datą urodzenia bohatera a wydarzeniami i obowiązującymi wówczas zasadami. Jeżeli dany bohater urodził się w średniowieczu, to jego głównymi założeniami w życiu powinny być miłość do Boga oraz rycerskość. W romantyzmie natomiast każdy bohater miał za sobą nieszczęśliwą miłość oraz bunt przeciw obowiązującymi normami. Młoda Polska była epoką, w której dominowała praca na rzecz biedoty, dążenie do kariery oraz współpraca ze szlachtą. Jak widać istnieje duża zależność daty urodzenia człowieka od jego losu. Bohater, który nie podporządkowywał się obowiązującymi w latach jego życia normami był odrzucany przez społeczeństwo.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Dowodzi się, że data urodzenia w olbrzymim stopniu determinuje los człowieka. Zinterpretuj sąd, odwołując się do sytuacji i postaw bohaterów literackich z trzech wybranych epok.

Każdy z nas ma swoją własną osobowość, swój charakter oraz wygląd zewnętrzny. Te trzy elementy sprawiają, że na świecie nie ma dwóch identycznych osób. Konfiguracja milionów atomów składających się na kod genetyczny sprawia, że j...