„Scharakteryzuj postawy władców Rosji wobec zmieniającej się sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej Cesarstwa Rosyjskiego od odwilży posewastopolskiej do rewolucji październikowej.”
„Scharakteryzuj postawy władców Rosji wobec zmieniającej się sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej Cesarstwa Rosyjskiego od odwilży posewastopolskiej do rewolucji październikowej.”
Opisanie odwilży posewastopolskiej jako okresu (1860-1881) w historii Rosji po przegranej wojnie krymskiej z Turcją Osmańską.
Zmiana na tronie rosyjskim – carem zostaje Aleksander II Romanow w 1855 roku.
Reforma uwłaszczeniowa na wsi – wprowadzona 1861 roku zakazywała właścicielom ziemskim dysponować chłopami, karać ich i przesiedlać. Chłopi uzyskali możliwość kupna ziemi. Musieli jednak płacić za ziemię wysokie podatki.
W 1856 roku car znosi w Królestwie Polskim i na Litwie stan wojenny. Ogłasza amnestię dla popowstaniowej emigracji polskiej, ułaskawia część zesłańców na Sybir.
Po powstaniu styczniowym ogłasza dekret o przeprowadzeniu reformy uwłaszczeniowej w Królestwie Polskim
Wprowadzenie organów samorządowych w guberniach i powiatach (urzędy ziemskie) w 1864 roku. Sprawić to miało podniesienie poziomu rolnictwa, oświaty, opieki społecznej, szpitali, handlu i przemysłu oraz budowaniem sieci dróg i mostów.
Reforma sądowa – oskarżeni uzyskali prawo do obrony, początek działania adwokatów i sędziów przysięgłych, którzy byli niezawiśli i nieusuwalni, jawność procesów. Zakaz stosowania kar cielesnych.
Reforma wojskowa – obowiązek służby wojskowej nadany wszystkim poddanym cesarstwa niezależnie od stanu. Skrócony czas służby do 6 lat (wcześniej trwała nawet do 25).
Konferencja mocarstw europejskich w Londynie – Rosja odzyskuje możliwość posiadania floty wojennej i budowy umocnień na wybrzeżach Morza Czarnego.
W latach 1872-73 Rosja buduje porozumienie z Rzeszą Niemiecką i Austro-Węgrami, co powoduje utworzenie Sojuszu Trzech Cesarzy. Miał on gwarantować wzajemną pomoc w razie zagrożenia władzy lub terytoriów tych państw.
W 1867 cesarz sprzedaje USA Alaskę za 7,2 mln USD
Zwalczanie ruchów demokratycznych i socjalistycznych w Rosji przez żandarmerię i tajną policję, represje kierowane przez cara w kierunku tych ruchów. Późniejsze odwołanie znienawidzonego ministra Dymitra Tołstoja.
W 1881 władzę przejmuje Aleksander III Romanow.
Wprowadzenie władzy opierającej się na formule „prawosławie-samowładztwo-narodowość”. Aleksander przeprowadza rusyfikację, prześladuje język polski, katolików i Żydów. Wspiera nastroje antysemickie w Rosji, urządza pogromy w wyniku których wielu Żydów opuściło ten kraj.
Wprowadzenie tzw. kontrreform, które ograniczały prawa samorządów (ziemstwa) i ograniczono wolność uniwersytetów.
Odrzucenie przez cara postulatów ludzi o wprowadzenie powszechnej amnestii, wolności słowa i wolnych wyborach. Wydanie przez niego manifestu o karaniu terrorystów. Wprowadzenie bezwzględnego despotyzmu, mnożenie aresztowań, śledztw, tortur. Wprowadzenie obowiązku dokładnych ksiąg meldunkowych we wszystkich miejscach publicznych. Utworzenie „Ochrany”, która miała infiltrować środowiska opozycyjne.
Pogorszenie stosunków międzynarodowych z Niemcami, zbliżenie się do Francji i zawarcie z nią konwencji wojskowej o wzajemnej pomocy w razie agresji Niemiec na Francję lub Austrii na Rosję.
Panowanie Mikołaja II Romanowa od 1894 roku.
Car w 1904 sprowokował wojnę z Japonią, którą zakończyła się rok później ogromną klęską Rosji. Po przegranej utworzył się pokojowy ruch społeczny (przywódcą był Gieorgij Gapon) domagający się reform społeczno-politycznych, który został krwawo spacyfikowany.
Powołanie do życia Dumy Państwowej, która miała być organem doradczym cara.
Wydanie manifestu październikowego, który znosił część represji, pozwolił na przywrócenie języka polskiego w szkolnictwie Kongresówki, wprowadził wolność wyznania, słowa i stowarzyszeń.
Nadanie Rosji konstytucji w 1906 roku, która gwarantowała carowi prawo weta wobec ustaw głosowanych w Dumie Państwowej.
Car abdykuje w imieniu swoim i syna, zmuszony przez Dumę i część generalicji armii, na rzecz swojego brata Michała, który jednak nie przyjmuje tronu, a niedługo później zostaje zamordowany.