Opis obrazu Jana Matejki "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki"

"Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" jest pięknym obrazem namalowanym w 1862r. To cudowne arcydzieło stworzył sławny polski malarz - Jan Matejko.
Na pierwszym planie widać małą dziewczynkę, która przyodziana jest w białą szatę z czarnym krzyżem. Ręce ma złożone, a usta ułożone w podkówkę. Wydaje się, że tylko śpi, jak mały aniołek. Nad nią pochylony jest cierpiący ojciec, przyodziany w żałobną, czarną sukmanę. Jan ma pochyloną głowę i zamierza się do pożegnalnego pocałunku w czółko córki. Jedną ręką obejmuje jej główkę, druga dłoń trzyma jej małą rączkę.
W całości obraz jest bardzo smutny i przygnębiający. W oddali widać obraz Matki Boskiej i zapaloną gromnicę. Jan Matejko użył do namalowania tego arcydzieła ciemnych, szarych z odrobiną bieli kolorów, aby nadać odpowiedni nastrój.
Mimo, że obraz jest bardzo smutny i wywołujący wielkie współczucie dla Jana Kochanowskiego, uważam go za mistrzowskie dzieło Jana Matejki.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jan Matejko "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" - opis obrazu.

Obraz Jana Matejki "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" przedstawia pogrążonego w żałobie Jana Kochanowskiego, całującego w głowę swoją zmarłą córkę, Urszulkę. Malarz wzorował się na trenach Kochanowskiego.
Na pierw...

Język polski

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - opis reprodukcji

Na pierwszym planie obrazu Jana Matejki "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki", w samym centrum znajduje się pisarz wraz z córką. Kochanowski, trzymając Urszulkę w objęciach, jednocześnie wskazuje na nią dłońmi, co świadczy o ...

Język polski

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - opis

Jan Matejko - malarz epoki renesansu, znany jest przede wszystkim ze swych wspaniałych scen batalistycznych oraz obrazów o szeroko pojętej tematyce historycznej. Jednym z jego dzieł jest obraz pt. "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki&quo...

Język polski

Opis obrazu Jana Matejki pt.: "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki"

Jan Matejko (ur. 28 lipca 1838 w Krakowie – zm. 1 listopada 1893 także w Krakowie) –malarz epoki renesansu, najwybitniejszy polski twórca obrazów historycznych i batalistycznych. Do jego największych dzieł należą Bitwa pod Grunwaldem (187...

Język polski

Opis obrazu Jana Matejki „Kochanowski nad zwłokami urszulki”

Na obrazie jana matejki zatytuowanego "kochanowski nad zwłokami urszulki" na pierwszym planie widnieje jan kochanowski i jego pięcioletnia córka pogrążona w żelaznym, twardym i nieprzespanym śnie.
Obraz w większości ma ciemne...