Trasa wodna, kajakowa-dwudniowa

TRASA WODNA, KAJAKOWA – DWUDNIOWA

WIELKIE JEZIORA MAZURSKIE

Węgorzewo – Giżycko

Dzień 1 (około 14 – 14,5 km):
Trasa pierwszego dnia prowadzi przez Jezioro Mamry (Jezioro Mamry Małe przy wyspie, Upałty, która należy do Rezerwatu „Wyspy na Jeziorach Mamry Kirsajty Kisajno”), Jezioro Kirsajty do Sztynortu Dużego.

Węgorzewo
Gospodarka: Węgorzewo jest przede wszystkim miastem turystycznym. Na małą skalę rozwija się tu przemysł spożywczy (mleczarnia, młyn, spichrz) i maszynowy.
Komunikacja: Miasto ma połączenie drogowe z Gołdapią, Giżyckiem, Kętrzynem
i Korszami. Planuje się otwarcie przejścia granicznego Rudziszki - Kryłowo.
Życie kulturalne: W Węgorzewie znajduje się Muzeum Kultury Ludowej, prezentujące zbiory etnograficzne z terenu Mazur i Suwalszczyzny. Miasto organizuje Międzynarodowy Jarmark Folkloru. Lokalne madia to "Gazeta Węgorzewska" i "Radio Kormoran".
Sport i turystyka: Miasto jest ośrodkiem sportów wodnych. Krzyżują się tu liczne szlaki kajakowe (np. Sapina) i żeglarskie. Poza turystyką wodną poleca się także wędrówki piesze i rowerowe po istniejących szlakach. W środku miasta znajduje się Park Miejski im. J. A. Helwinga.
Do odwiedzenia:
• zamek krzyżacki z 1398 r. (na miejscu wcześniejszego drewnianego), od XVI w. siedziba starosty książęcego, przebudowany w stylu barokowym w XVIII w., zniszczony w 1945 r., po odbudowie siedziba urzędów miejskich
• późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z lat 1605-11, dawniej ewangelicki
• dwie kaplice cmentarne z XIX/XX w.
• pałac i park z 1. połowy XIX w.
• domy z XIX w.
• przystań rybacka i jachtowa, kursują tu statki pasażerskie
• jezioro Mamry
• Kanał Młyński

Dzień 2 (około13 – 14 km):
Trasa drugiego dnia prowadzi ze Sztynortu Dużego przez Jezioro Sztynorckie, Jezioro Dargin, Jezioro Kisajno (tu trasa przebiega przy wyspach Wlk. Kiermuża, Grn. Ostrów, Sosnowy Ostrów, Duży Ostrów, które nalezą do Rezerwatu „Wyspy na Jeziorach Mamry Kirsajty Kisajno”) do Giżycka.

Giżycko:
Gospodarka: Giżycko jest ośrodkiem przemysłu spożywczego, reprezentowanego przez fabrykę konserw rybnych, mleczarnię i młyn. W mieście ma swoją siedzibę stocznia remontowa żeglugi śródlądowej. Duże znaczenie w gospodarce miasta odgrywa turystyka. Giżycko utrzymuje kontakty gospodarcze z partnerskimi miastami we Francji, Niemczech i na Ukrainie.
Komunikacja: Giżycko położone jest na linii kolejowej Korsze - Ełk, powstałej w 1868 r. W mieście krzyżują się drogi prowadzące do Olsztyna, Węgorzewa, Bartoszyc i Piszu. Przez miasto prowadzi trasa szlaku żeglugowego. Działa miejska komunikacja autobusowa.
Życie kulturalne: Giżyckie Centrum Kultury organizuje cykliczne imprezy odbywające się w mieście. Do najbardziej znanych należy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Giżycku", ale warto też wstąpić na Festiwal Piosenki Turystycznej "Ukleja" lub Masovia Folk Festival, prezentujący muzykę etniczną. Pod koniec maja organizowane są imprezy związane z obchodami Dni Giżycka a latem w Kościele Ewangelickim odbywają się koncerty organowe. Centrum Kultury organizuje zajęcia dla młodzieży w sekcjach tanecznych, muzycznych, teatralnych, plastycznych i fotograficznych. Starszych zaprasza do sekcji szachowej, chóru i Klubu Seniora. Centrum Kultury jest też odpowiedzialne za organizację Przeglądu Zespołów Dancingowych i wieczorów poetyckich.
Sport i turystyka: Giżycko jest jednym z najbardziej znanych ośrodków sportów wodnych. Latem jest to żeglarstwo, windsurfing i wędkarstwo, a zimą bojery. Poza amatorami na akwenach wokół miasta można spotkać uczestników regat o Puchar Polski Jachtów Kabinowych i zawodników mistrzostw windsurfingowych. Z miasta wychodzą liczne trasy rowerowe - trasa "Ziemi Giżyckiej", "Sztynort", "Pozezdrze", "Niegocińska", "Jeziorko", "Wydmińska", "Jezioro Gołdopiwo" i "Jeziora Puszczańskie". W Giżycku odbędzie się światowy zlot turystów kolarzy AIT. W mieście znajduje się kryta pływalnia, stadion miejski, korty tenisowe i hala sportowa CWKS "Mamry".
Do odwiedzenia:
• skrzydło krzyżackiego zamku, zbudowanego nad jeziorem Niegocin pierwotnie w 2. połowie XIV w. za czasów wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode, odbudowanego w XV w. - jest to dawny gotycki dom mieszkalny, trzykondygnacyjny, ozdobiony później renesansowymi szczytami
• most obrotowy z 1848 r. na Kanale Giżyckim, jedyny tego typu czynny most w Europie
• kościół ewangelicki z 1827 r., przebudowany w stylu neoklasycystycznym w 1881 r., z wieżą
- latem w każdą niedzielę o godzinie 19 odbywają się tu koncerty organowe
• domy i kamieniczki z XIX i początku XX w.
• dawna twierdza Boyen z lat 1844 - 1857 na planie wieloboku zbliżonego do sześcioramiennej gwiazdy z sześcioma frontami obronnymi, zbudowana na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV, nazwana od imienia Hermana von Boyen (pruski minister wojny)
- bramy główne: Giżycka i Kętrzyńska oraz pomocnicze: Wodna i Prochowa
- mur o długości 2 km
- schrony i budynki
- wały, skarpy, pochylnie i place ćwiczeń
- trasy turystyczne
- schronisko młodzieżowe w dawnym budynku koszarowym
• jeziora: Niegocin, Kisajno, Tajty
• przystanie żeglarskie
• Kraina Wielkich Jezior Mazurskich
• Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Giżycku" w twierdzy Boyen

Dodaj swoją odpowiedź