Scharakteryzuj problem uzależnień na przykładzie polskiej młodzieży. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po używki ? Czy i jak można im pomóc ? Kto powinien to zrobić ?

Narkomania. To słowo, jak i jego znaczenie, coraz bardziej szerzy się wśród młodych ludzi.
Jak temu zaradzić ?


W tym wypracowaniu, chciałabym poruszyć temat, który już jest dość znany przez polską młodzież, a mianowicie pragnę poruszyć wątek narkotyków i szkodliwości jakie one powodują.

Młodzież ja gąbki chłoną to, co widzą dookoła siebie. Tak samo jest z problemem używek. Chcąc zaimponować innym, coraz częściej po nie sięgają, nie wiedząc, jakie skutki to z sobą ciągnie.
Na myśl rzuca się nam pytanie:, „Dlaczego młodzi ludzie zażywają narkotyki?”
W sondażach, które są przeprowadzane wśród nastolatków pada wiele różnych odpowiedzi. Jednak do najczęściej zaliczanych jest:
- bo taka jest moda
-bo mają kłopoty w…(rodzinie, szkole, miłości)
-bo sprawia im to przyjemność
Zadziwiająca jest też taka wypowiedź „ Chcę być przez to zauważony/a”.
Choć takie odpowiedzi są udzielane przez ankieterów, to jednak główne powody sięgania po używki to :
- okres buntu
- ciekawość
-nuda
-wpływy znajomych
-ucieczka od problemów
-zwrócenie na siebie uwagi swoich opiekunów.
Narkomania ma również swój podział. Dzieli się ją na :
• morfinizm ( uzależnienie od morfiny)
• kokainizm ( uzależnienie od kokainy)
• heroinizm (uzależnienie od heroiny)
• alkoholizm ( uzależnienie od alkoholu)
• nikotynizm (uzależnienie od nikotyny, która znajduje się w papierosach).
Czym jest narkomania i czego jest wynikiem ?
Narkomania (z greckiego narke – odurzenie, mania – szaleństwo), patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych środków narkotycznych) albo innych środków uzależniających (narkotyki, leki uspokajające i psychotropowe).
Narkomania jest zwykle wynikiem wielokrotnego zażycia środka uzależniającego, jedynie wyjątkowo, np. przy zażyciu kokainy czy heroiny, rozwija się po jednorazowej dawce.
Jakie są skutki zażywania narkotyków ?
Skutki zażywania narkotyków to przede wszystkim osłabienie organizmu i śmierć. Narkomania w krótkim czasie prowadzi do poważnych zmian psychicznych pod postacią obniżenia uczuciowości wyższej, degradacji społecznej, zaburzeń krytycyzmu, osłabienia woli, kłamliwości.

Czy można pomóc osobie, która zażywa środki odurzające ?
Owszem, jest wiele instytucji, które leczą problemy narkomanów.
Jeżeli w bliskim otoczeniu znajduje się osoba która jest uzależniona, należy jak najprędzej działać. Można spróbować rozmawiać z nią, nakłaniać do poddania się leczenia a już w ostateczności poinformować odpowiednie władze w instytucji.

Kto powinien pomagać narkomanom ?
Pomaganiem narkomanom zazwyczaj zajmują się specjaliści w klinikach, gdzie człowiek uzależniony trafia na „ odwyk” . Ale jeżeli taki człowiek nie znajduje się w klinice, pomóc może każdy z dobrym sercem. Musi po prostu dużo rozmawiać z taka osobą i próbować nakłaniać ją do podjęcia leczenia. Pomagać mogą również rodzice nastolatków, rozmawiając z nimi.

Ograniczenie narkomanii jest trudne, gdyż zyski z handlu, produkcji, przemytu narkotyków są ogromne. Trzeba z tym walczyć i pomagać ludziom uzależnionym.

Dodaj swoją odpowiedź