Czy światło jednobarwne po przejściu przez pryzmat rozszczepia się? Zadanie 14. (0–1) „Dekonstrukcja bieli”. […] Odcinając się od średniowiecznej tradycji optyki, włoski lekarz Guido Scarmiglioni dał początek współczesnemu wyróżnieniu trzech barw po

Czy światło jednobarwne po przejściu przez pryzmat rozszczepia się? Zadanie 14. (0–1) „Dekonstrukcja bieli”. […] Odcinając się od średniowiecznej tradycji optyki, włoski lekarz Guido Scarmiglioni dał początek współczesnemu wyróżnieniu trzech barw podstawowych, postulując na początku XVII wieku, że jest pięć barw: biała, żółta, niebieska, czerwona i czarna, z których można zestawić wszystkie inne. Newton, dążąc do poznania natury światła, odkrył, że odpowiadające różnym barwom promienie uzyskane po przejściu światła słonecznego przez pryzmat nie są następnie rozszczepiane przez kolejny pryzmat i nazwał te nieredukowalne, jednobarwne wiązki świetlne czystymi albo prostymi. Newton wyróżnił siedem barw […]. Na podstawie: J. Karpiuk, Dekonstrukcja bieli, „Wiedza i Życie”, nr 7/2011. Na podstawie tekstu oceń prawdziwość poniższych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F – jeśli jest fałszywe. Światło jednobarwne po przejściu przez pryzmat nie rozszczepia się. P F Proszę o wytłumaczenie odpowiedzi.
Odpowiedź

Światło jednobarwne po przejściu przez pryzmat rozszczepia się przez pryzmat. Gdy światło rozszczepi się, zmieni swoją barwę na różne kolory. Światło rozszczepia się ponieważ przechodzi przez dwa różne ośrodki: powietrze>szkło>powietrze. To znaczy, że światło ulega podwójnemu załamaniu.

Dodaj swoją odpowiedź