Osiagniecia fizyki sa wykorzystywane w górnictwie. Znajdz informacje na temat wybranego zastosowania i przygotuj sie do dyskusji klasowej o zastosowaniach promieniowania jonizujacego.

Osiagniecia fizyki sa wykorzystywane w górnictwie. Znajdz informacje na temat wybranego zastosowania i przygotuj sie do dyskusji klasowej o zastosowaniach promieniowania jonizujacego.
Odpowiedź

Promieniowanie jonizujące w archeologii. Czyli określanie wieku wykopaliska. Zastosowanie technik jądrowych pozwoliło na dokładne określenie wieku znalezisk. Najczęściej wykorzystuje się metodę węglową, polegającą na określeniu zawartości w szczątkach organicznych promieniotwórczego węgla 14C. Dla znalezisk organicznych stosuje się metodę  datowania radiowęglowego, opartą na promieniotwórczym izotopie węgla 14C.  Węgiel-14 powstaje w górnych warstwach troposfery i w stratosferze  w wyniku pochłonięcia neutronu przez atom azotu. Neutrony powstają  w wyniku oddziaływania promieniowania kosmicznego z atomami atmosfery. Powstały węgiel jest utleniany do dwutlenku węgla, który wchodzi poprzez fotosyntezę do organicznego obiegu węgla w przyrodzie.  Żywe organizmy w trakcie życia wymieniają z otoczeniem węgiel.  Po śmierci organizmu dostarczanie węgla z pokarmem ustaje, a zawartość 14C zaczyna spadać ze względu na rozpad beta tego izotopu, tworząc nie promieniotwórczy azot 14N, antyneutrino  oraz elektron. Wykorzystując datowanie węglem określa się wiek  znalezisk  pochodzących z okresu 10000 do 30000 lat temu. Szczególnie przydatna jest ta metoda w określaniu wieku malowideł naskalnych, gdzie wykorzystuje się do określenia zawartości stosunku  izotopów  14C do 12C  metody akceleratorowe, wymagające  bardzo małych ilości próbek. Oznacza to, że jesteśmy w stanie określić przybliżony wiek znaleziska, bez konieczności niszczenia go.

Dodaj swoją odpowiedź