1. pierwsza wolna elekcja -> osłabienie władzy królewskiej zawarcie unii Lubelskiej ->utworzenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów odsiecz wiedeńska -> złamanie potęgi tureckiej potop szwedzki -> zniszczenie kraju 2. A -> 1 B -> 2 C -> 3 D -> 4 E -> 5 3. Polska nabrała dużego znaczenia w Europie, przez dorobek kulturalny. Przykłady: przebudowa Zamku Królewskiego na Wawelu, przez włoskich architektów; w miastach wznoszono okazałe ratusze i kamienice (Zamość - miasto założone na planie idealnego miasta, zwane perłą polskiego renesansu). Język polski wyparł łacinę z tekstów literackich (poeci tworzyli w języku ojczystym, a nie w łacinie) oraz częściowo z liturgii kościelnej (przetłumaczono kilka egzemplarzy Biblii na polski). Rozwinęło się szkolnictwo. W niektórych miastach powstawały gimnazja, kolegia i szkoły średnie. Nastąpił rozwój nawet w nauczaniu elementarnym. Dzięki temu synowie szlachty mogli wyjeżdżać do Włoch, żeby tam studiować (szczególnie wyjeżdżali do Bolonii i Padwy). Wzrosło zainteresowanie badaniami naukowymi. Odkrycia naukowe przełamywały poglądy Kościoła, które dominowały. Przykład: Mikołaj Kopernik "O obrotach sfer niebieskich", gdzie obalał przekonanie, że ziemia jest w centrum wszechświata, a udowodnił, że w centrum jest słońce. Wprowadzono kalendarz gregoriański, do dziś używany w Polsce (1582 rok, co czyni nas pierwszym krajem, który go wprowadził w użycie). Pojawiły się dokładniejsze mapy Polski, które posiadały siatkę kartograficzną. Rozwój militarny, kulturalny i polityczny uczynił z Polski pośrednika kultury miedzy wschodem, a zachodem Europy.
1. PRZYPORZĄDKUJ WYDARZENIA DO ICH SKÓTKÓW.
wydarzenia: pierwsza wolna elekcja, zawarcie unii Lubelskiej, odsierz wiedeńska, potop szwedski.
skutki: utworzenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów, osłabienie władzy królewskiej, zniszczenie kraju, złamanie potęgi tureckiej.
2. DOBIERZ TERMINY DO ODPOWIEDNICH OPISÓW.
A. sejmik,B. pospolite ruszenie, C. wolna elekcja, D.przywileje, E. sejm walny:
1. zjazd szlachty zamieszkującej dany obszar.2. wojsko szlacheckie zwoływane w razie zagrożenia państwa 3. wybór króla na szlachtę 4. szczególne uprawnienie przyznane osobie lub grupie ludzi 5. najwarzniejszy sejm w dawnej Rzeczpospolitej.
3. WYJAŚNIJ DLACZEGO XVI WIEK JEST NAZYWANY ZŁOTYM WIEKIEM KULTURY POLSKIEJ.
PROSZĘ O ZWIĘZŁĄ I SZYBKĄ ODPOWIEDŻ SPR JUTRO!!!
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź