Handel zagraniczny a makroekonomiczna stabilność gospodarki jako nowy argument współczesnej ochrony handlowej
Motywacja otwartości wobec handlu zagranicznego a makroekonomiczną stabilnością gospodarki sprawdza się do tezy, że wysoki lub wzrastający w szybkim tempie udział handlu zagranicznego w gospodarce, który mierzony jest stosunkiem importu do PNB tzw. kwota importowa lub kwota do konsumpcji zwiększa podatność gospodarki na zakłócenia zewnętrzne i utrudnia utrzymanie jej w makroekonomicznej stabilności w dziedzinie zatrudnienia, stopy inflacji, bilansu płatności bieżącej itp.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że może istnieć sytuacja odwrotna w której zakłócenia o charakterze makroekonomicznym powstają w danym kraju, a gospodarka światowa jako całość może być bardziej ustabilizowana. W takich warunkach handel zagraniczny może łagodzić problemy zewnętrzne danego kraju. Szczególnie ma to miejsce w przypadkach, gdy poszczególne kraje znajdują się w różnych fazach cyklu koniunkturalnego. Recesje są wtedy mniej ostre ponieważ inne kraje, które aktualnie są w fazie ożywienia dokonują poważniejszych zakupów w kraju gdzie występuje stagnacji. Otwartość gospodarki może więc również mieć korzystny wpływ na rozwój ekonomiczny kraju.
Należy również dodać, że zakłócenia ( opisane w pierwszym akapicie) przenoszone są nie tylko drogą obrotu towarowego ale ich źródłem mogą być też operacje finansowe. Poważne zakłócenia mogą powstać np. w efekcie masowych przepływów kapitałów krótkoterminowych między krajem a rynkiem zagranicznym . W takich sytuacjach działania powinno koncentrować się na korektach stosunków finansowych ( odejście od małych kursów walutowych i wprowadzenie kursów płynnych). Aby dokonać korekty zakłóceń rynkowych, rządy stosują środki, które są efektywne i atrakcyjne z punktu widzenia politycznego. Należą do nich środki polityki handlowej, które mogą zapewnić ochronę zagrożonym importem grupą producentów krajowych. Wprowadzenie restrykcji handlowych towarów nie budzi sprzeciwu społecznego w przeciwieństwie do subsydiów, podatków. Ochrona handlowa powinna być ograniczona w czasie, aby nie doprowadziła do podtrzymania nieefektywnych gałęzi produkcji. W celu skracania czasu protekcji handlowej niezbędne jest możliwe szybki wprowadzenie do procesów produkcyjnych innowacji technicznych i technologicznych, a w konsekwencji szybszy wzrost wydajności pracy w dziedzinach zagrożonych konkurencją zewnętrzną.