Polska Agencja Promocji Turystyki
Polska Agencja Promocji Turystyki (PAPT)
PAPT powstała w styczniu 1994 r., przekształcona z założonego w 1962 r. Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej (COIT); jest przedsiębiorstwem państwowym, któremu podlega 11 oddziałów regionalnych: w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Jeleniej Górze, Koszalinie, Krakowie, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu; organem założycielskim PAPT jest Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki; główne cele PAPT to organizacja krajowego systemu informacji turystycznej oraz promowanie Polski i jej walorów turystycznych w kraju i za granicą; Agencja prowadzi Ogólnopolski System Informacji Turystycznej "INFOTUR" oraz Bank Ofert Turystycznych (BOT); jest głównym wydawcą folderów regionalnych, informatorów, czasopism, katalogów, map, filmów i plakatów turystycznych w wielu wersjach językowych; organizuje Krajowe Giełdy Turystyczne (KGT) oraz prowadzi szeroką działalność w zakresie szkolenia kadr informacji turystycznej; opracowała również komputerową prezentację atrakcji turystycznych Polski; realizując swe podstawowe zadania Agencja stanowi ważne ogniwo kształtowania polityki turystycznej kraju, a poprzez swe uczestnictwo we wszystkich ważniejszych targach turystycznych Europy oraz organizację własnych narodowych ekspozycji i ścisłą współpracę z polskimi ośrodkami informacji turystycznej działającymi za granicą ma ogromny wpływ na zwiększenie zainteresowania Polską jako krajem docelowym ruchu turystycznego.
Polska Izba Turystyki (PIT) - organizacja pozarządowa, samorządowa, zrzeszająca podmioty gospodarcze w branży turystycznej. Działa od 1990. Organizacja ta zajmuje się działalnością na rzecz rozwoju biznesu turystycznego, promocją turystyki w Polsce i za granicą, podnoszeniem poziomu usług w turystyce. PIT od 1992 prowadzi system rekomendacji biur podróży, wydaje certyfikaty biurom podróży, które to certyfikaty są gwarancją jakości i rzetelności usług.
Polska Agencja Rozwoju Turystyki SA (PART SA) jest agencją istniejącą na naszym rynku inwestycji turystycznych od 1993 roku. PART SA jest najstarszą i zarazem największą w Polsce grupą, która świadczy usługi doradcze i finansowe w zakresie turystyki. Głównym celem organizacji jest uczestniczenie w tworzeniu i realizacji projektów i programów wspierających rozwój przemysłu turystycznego oraz towarzyszącej mu infrastruktury oraz wspomaganie rozwoju już istniejących przedsiębiorstw na rynku polskim.
Działalność PART SA obejmuje m.in:
· konsulting w zakresie kreowania polskich marek turystycznych,
· działalność inwestycyjną,
· pośrednictwo inwestycyjne i finansowe (poszukiwanie źródeł finansowania projektów dla klientów Spółki, kojarzenie ewentualnie firm, które w danej inwestycji mogłyby współpracować,
· kompleksową obsługę inwestorów, polegającą m.in na doradztwie prawnym, finansowym oraz poszukiwaniu lokalizacji pod nowe inwestycje turystyczne.
Polskie Zrzeszenie Hoteli ( PZH )
Genezy PZH należy szukać w 20-leciu międzywojennym, kiedy to w 1928 r. powstała NOPPH (Naczelna Organizacja Polskiego Przemysłu Hotelowego). Powstała w celu podniesienia rangi i ochrony zawodu hotelarz oraz w celu ochrony prawnej nazw hoteli. Organizacja wydawała biuletyn informacyjny, w którym propagowała informacje o branży hotelarskiej w kraju i na świecie, a także wskazówki dla gestorów bazy noclegowej. Organizacja zapoczątkowała pierwsze szkoły hotelarskie w Polsce (w Zakopanem, Wiśle, Warszawie) – kładąc ogromny nacisk na kształcenie pracowników w tej branży, które obejmowało naukę języków obcych (30 godz. tygodniowo) oraz liczne kursy dla barmanów, kucharzy, kelnerów, stewardów. Ważnym działaniem organizacji NOPPH było wywieranie nacisku na władze lokalne w celu obniżenia podatków lokalnych. Ponadto organizacja prowadziła tzw. czarne listy – nierzetelnych klientów i biur podróży, lista była przesyłana na każde życzenie hotelu. II wojna światowa przerwała działalność zrzeszenia. Pewna kontynuacja było powołane w 1962 r. PZHT (Polskie Zrzeszenie Hoteli Turystycznych).
W Polsce od 1996 r. działa pod nazwą PZH. Jest organizatorem warszawskich targów "Trend Hotel" – są to targi producentów na rzecz hoteli, a także współorganizatorem "Międzynarodowych Targów Turystycznych" w Poznaniu "Tour-Salon". Zrzeszenie prowadzi system rekomendacji (polecania) hoteli, a także liczne konkursy (dla barmanów, kucharzy).
Cele PZH:
· reprezentowanie polskiego hotelarstwa w kraju i za granicą,
· stały rozwój branży hotelarskiej i podnoszenie jakości obsługi klienta.
· upowszechnianie wiedzy zawodowej, szkolenie i kształcenie kadr dla potrzeb branży oraz wspieranie badań naukowych w tej dziedzinie.
· ochrony interesów zawodowych hotelarzy, gastronomików, pracowników turystyki i ośrodków wypoczynkowych, zakładowych itp.
Zrzeszenie od 1970 r. wydaje miesięcznik "Hotelarz". Jest współtwórcą programów nauczania dla szkół hotelarskich, a także brało czynny udział w opracowaniu ustawy "O usługach turystycznych", która zawiera przepisy dotyczące kategoryzacji obiektów hotelarskich
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – stowarzyszenie powstałe z połączenia w 1950 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, grupujące turystów i krajoznawców. Towarzystwo stawia sobie za zadanie upowszechnianie na terenie Polski turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.
Obecnie PTTK zrzesza około 61 tysięcy członków. W całym kraju Towarzystwo posiada ponad 260 oddziałów zrzeszających około 2500 kół i klubów oraz prawie 200 obiektów noclegowych o różnym standardzie. Baza noclegowa PTTK obejmuje ponad 20 tysięcy miejsc noclegowych w 60 domach turysty, 77 schroniskach górskich, 35 stanicach i ośrodkach turystyki wodnej, 33 ośrodkach campingowych i w 5 zajazdach. Prowadzi sieć 16 muzeów regionalnych, które są ośrodkami tradycji polskiego ruchu turystyczno-krajoznawczego. Gromadzone są w nich unikalne dokumenty i inne materiały świadczące o udziale PTTK i jego poprzedników w rozwoju działalności społecznej i kulturowej w Polsce. Jest wydawcą map, folderów i przewodników. Ponadto w całym kraju posiada biblioteki i Regionalne Pracownie Krajoznawcze. PTTK posiada własną kadrę - przewodników turystycznych, instruktorów krajoznawstwa i ochrony przyrody oraz przodowników turystyki kwalifikowanej (pieszej, górskiej, rowerowej, kajakowej, motorowej, jeździeckiej i narciarskiej). Prowadzi liczne szkolenia. Każdy z członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego po opłaceniu składki członkowskiej otrzymuje legitymację członkowską PTTK, będącą jednocześnie Kartą Rabatową PTTK. Dzięki Karcie członkowie PTTK mogą korzystać z rabatów handlowych za usługi noclegowe w obiektach PTTK i innych, których właściciele przystąpili do karty. Przez najatrakcyjniejsze tereny w Polsce przebiega szacunkowo 63 tysiące kilometrów wyznakowanych przez PTTK szlaków: pieszych nizinnych i górskich, rowerowych, narciarskich, jeździeckich oraz wodnych. Przez Polskę wiodą także dalekobieżne (transeuropejskie) szlaki piesze i rowerowe nad którymi merytoryczną i prawną opiekę sprawuje PTTK.
Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych (PTSM) – stowarzyszenie utworzone w 1926 roku (jako trzecie towarzystwo schronisk młodzieżowych na świecie). Jest w Polsce reprezentantem światowego ruchu schronisk młodzieżowych – Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych. Działalność statutowa PTSM obejmuje:
· organizowanie sieci schronisk młodzieżowych,
· organizowanie środowiskowych, wojewódzkich i centralnych imprez turystycznych,
· upowszechnianie najtańszej i najbardziej wartościowej wśród młodzieży formy letniego wypoczynku – obozów wędrownych.
Upowszechnianiu idei obozów wędrownych służy ponad 80 tzw. "tras typowych" PTSM organizowanych w oparciu o sieć schronisk młodzieżowych.
Członkostwo w PTSM poświadcza legitymacja PTSM, która wydawana jest każdemu turyście, bez względu na wiek. Ważność legitymacji krajowej przedłuża się uiszczając składkę roczną. Poza tym dostępna jest jeszcze legitymacja międzynarodowa, która wydawana jest na 1 rok. Posiadanie legitymacji często wiąże się z możliwością uzyskania rabatu na nocleg.
Ważnym ogniwem organizacyjnym Towarzystwa są koła PTSM, które w liczbie ponad 1 800 (głównie szkolne) skupiają miłośników taniej turystyki schroniskowej.
POLSKIE STOWARZYSZENIE TURYSTYKI ( PST )
Polskie Stowarzyszenie Turystyki działa od 1988 roku w oparciu o ustawę
o stowarzyszeniach i zrzesza, na zasadach dobrowolności, przedstawicieli nauki i praktyki, tj. osoby łączące wiedzę teoretyczną z praktyką ekspertów turystyki, profesjonalistów turystyki, przedstawicieli różnych zawodów, m.in. prawników, ekonomistów, geografów, architektów, pedagogów, socjologów.
Stowarzyszenie popiera wszechstronny rozwój turystyki i nauk o turystyce, zabiegając
o szerokie wykorzystywanie osiągnięć naukowych. Sprzyja wymianie doświadczeń, wypracowywaniu wspólnych stanowisk w istotnych zagadnieniach. Reprezentuje interesy środowiska na zewnątrz, poprzez działalność w krajowych i międzynarodowych organizacjach i stowarzyszeniach związanych z turystyką jak również w organach rządowych.Polskie Stowarzyszenie Turystyki w 1995 roku było inicjatorem I Kongresu Turystyki Polskiej „TURYSTYKA – SZANSĄ ROZWOJU KRAJU" oraz wnioskodawcą powołania Rady Turystyki przy Premierze (1994), co miało swoje znaczenie w upowszechnieniu spraw turystyki w innych resortach. Stowarzyszenie współdziała w Krajowej Radzie Organizacji Turystycznych, Hotelarskich i Gastronomicznych, której w roku 1997 było współzałożycielem.W ramach Stowarzyszenia działa sekcja "Klub Nauczyciela Turystyki".
Stowarzyszenie posiada listę ekspertów turystyki, których rekomenduje jako znawców tej dziedziny.
Stowarzyszenie było i jest inicjatorem i organizatorem problemowych spotkań, seminariów i konferencji, w szczególności o tematyce rozwijającej problemy dyskutowane podczas Kongresu oraz organizatorem seminariów poświęconych wychowaniu dla turystyki, specjalnego cyklu skierowanego dla osób kształcących nową kadrę.
· Turystyka na obszarach chronionych
· Kulturowe aspekty rozwoju turystyki i gospodarki turystycznej
· Edukacja ekologiczna w wychowaniu dla turystyki
· Gospodarka turystyczna w regionach
· Edukacyjne i wychowawcze aspekty turystyki
· Problemy rozwoju turystyki w nowym układzie administracyjnym kraju
· Wychowanie dla turystyki. Wspomaganie uczestnictwa dzieci i młodzieży
w turystyce.
· Studia turystyczne w Polsce, stan obecny, kierunki zmian.
· Turystyka a uzdrowiska.
Działalność wydawnicza to: biuletyn wewnętrzny oraz materiały z konferencji i seminariów.
Wielu z członków Stowarzyszenia prowadzi badania naukowe, niektórzy są również wykładowcami różnych uczelni i szkół: Uniwersytety, Akademie Ekonomiczne, Akademie Wychowania Fizycznego, Wyższe Szkoły Zawodowe i inne.Kształcą, szkolą i wychowują kadry dla turystyki. Biorą udział w wielu ofertach edukacyjnych na różnych szczeblach kształcenia i o różnych profilach.
Są pracownikami instytutów, administracji i jednostek świadczących usługi dla turystyki.
Są ekspertami w gospodarce turystycznej. Zasiadają w radach naukowych, zespołach opiniodawczych, doradczych i eksperckich. Mają swój znaczący udział w modernizacji procesów kształcenia: tworzeniu szkół i kierunków turystycznych, opracowaniu programów edukacyjnych i badawczych, unowocześnianiu systemu kształceniem kadr dla turystyki i zarządzania turystyką w Polsce. W szeregach Stowarzyszenia są osoby, które zaznaczyły się swoim wkładem w rozwój turystyki jako pracownicy administracji centralnej i terenowej, przedstawiciele branży turystycznej, Rady Episkopatu Polski oraz pracownicy instytutów, uczelni i szkół w całej Polsce.
Polska Federacja Popuryzacji Turystyki ( PTPF ) jest związkiem stowarzyszeń, organizacją narodową, której terenem działania jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej z siedzibą w Szczecinie. PTPT posiada osobowość prawną i może być członkiem IVV, oraz innych międzynarodowych i krajowych organizacji o podobnym profilu działania.
Władzami naczelnymi PTPF są: Zjazd delagatów, Prezydium PFPT, Komisja Rewizyjna oraz Sąd Koleżeński. Zjazd jest najwyższą władzą PFPT i jest zwoływany raz na cztery lata.
Prowadzone działania
Organizowane imprezy wg zasad IVV wpisywane są do kalendzrza IVV wydawanego w Niemczech i rozsyłanego do wszystkich państw członkowskich. W Polsce wydawany jest kalendarz na okresy roczne oraz materiały związane z ich organizacją.
Przed rajdami informacja podawana jest w prasie lokalnej oraz w siedzibie Regionalnego Oddziału Szczecińskiego PTTK przy al. Jedności Narodowej 49 oraz w Pracowni Krajoznawczej PTTK przy ul. Dworcowej 6. Do PFPT należą kluby ze Szczecina, Bydgoszczy, Lubania, Kostrzynia, Kosewa, Świebodzina, Polic. Oprócz rajdów krajowych PFPT bierze udział w rajdach m.in.: w Niemczech, Danii, Norwegii, Czechach, Słowacji oraz Olimpiadach IVV organizowanych co dwa lata. W 2005 roku 9. Olimpiada IVV odbywa się w Pilźnie (Czechy).
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski.
Powstało w 1952 w Zakopanem. W jego struktury zostało wówczas także włączone Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Obecnie GOPR tworzy 7 grup regionalnych: Bieszczadzka,Krynicka,Podhalańska,Jurajska,Beskidzka,Wałbrzysko-Kłodzka, Karkonoska.
GOPR obecnie, tak jak działający niezależnie TOPR, jest organizacją zamkniętą, czyli aby zostać ratownikiem GOPR-u, trzeba przejść intensywne szkolenie oraz testy i egzaminy kwalifikacyjne, które sprawdzają nie tylko umiejętności teoretyczne takie jak wiedza medyczna oraz topografia terenu, ale także kondycję fizyczną, umiejętność jazdy na nartach, itp. Ratownicy GOPR-u pełnią 24-godzinne dyżury przez wszystkie dni w roku w swoich stacjach ratunkowych. Umieszczone są one zazwyczaj przy schroniskach, większych stacjach narciarskich oraz miejscach wytężonego ruchu turystycznego. Ratownicy dzięki sponsorom korzystają dzisiaj z nowoczesnego sprzętu ratowniczego, który znacznie usprawnia ich pracę, np. samochody terenowe, quady, skutery śnieżne, detektory lawinowe, GPS-y, itp.Ratowników GOPR-u można łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznym strojom – czerwonym lub czerwono-niebieskim polarom, kurtkom, spodniom.
Na stroju widnieje owalny symbol z błękitnym krzyżem pośrodku lub / oraz sam krzyż bezpośrednio na ubraniu wraz z podpisem GOPR. Na lewym ramieniu okalający, poziomy biało-niebiesko-biały pas.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ( TOPR ) – ochotnicza organizacja (stowarzyszenie) zajmująca się ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr.
Aby zostać ratownikiem tatrzańskim, należy przejść okres próbny trwający od 1,5 roku do 3 lat. Trzeba wykazać się doskonałą znajomością topografii Tatr, a także praktycznymi umiejętnościami w dziedzinie wspinania, speleologii, narciarstwa, ratownictwa i autoasekuracji. Po zakończeniu szkolenia ratownik składa przysięgę na ręce naczelnika.
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR) – polska organizacja skupiająca ratowników wodnych. WOPR jest specjalistycznym stowarzyszeniem o zasięgu ogólnokrajowym, powstałym na podstawie zarządzenia nr 74 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 11 kwietnia 1962 roku, uzyskało osobowość prawną 9 października 1967 roku na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych. Zostało włączone do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego ustawą z dnia 8 września 2006 roku.
WOPR jest członkiem International Life Saving międzynarodowej organizacji zrzeszającej ratowników.
Działalność WOPR jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.