Losowanie do OFE

Osoby podejmujące pierwszą pracę ,praktyki uczniowskie czy staż pracy muszą wybrać OFE
Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po raz pierwszy podejmując pracę nie zgłosiły się do żadnego OFE. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Każdej osobie, która nie dopełniła obowiązku wyboru OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE.

Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne;[url=http://www.ciszek.pl/index.php?wiad=4] Commercial Union[/url], ING,PZU.

Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach, a fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków. Również ZUS prześle informacje do zainteresowanych, do którego funduszu trafili.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku:

w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE dla osób, które nie chcą być przydzielone w losowaniu to 10 stycznia) i

w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).
Zbigniew S.Ciszek

Podstawy przedsiębiorczości

Istota i rodzaje ubezpieczeń

Istota i rodzaje ubezpieczeń.
Przez całe życie towarzyszą nam liczne zdarzenia losowe, które mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu (na życiu) oraz na majątku. Wywołuje to skłonność do tworzenia zasobów przeznaczonych w razie wypadk...