Depozyty importowane i ich protekcjonistyczne znaczenie w ochronie handlowej
Depozyt importowy stanowi swego rodzaju kaucję, którą importer powinien wnieść do swojego banku przed zakupem towaru pochodzenia zagranicznego. Kucję tę wnosi się w walucie krajowej lub obcej. Jej wysokość ustala się w postaci określonej części wartości transakcji importowej. Z tytułu wniesionego do banku depozytu importowanego kupujący nie otrzymuje procentu a po upływie kilu miesięcy wysokość kaucji podlega zwrotowi.
We współczesnych warunkach rozwoju gospodarczego, także krajów EWG, depozyty importowe stały się znaczącymi środkami zmniejszania importu. Protekcjonistyczne znaczenie depozytów importowanych polega na tym, że powodują one wzrost kosztów finansowych importera dokonującego operacji importowej i wpływają na to, że towar importowany staje się droższy (z powodu kaucji) podobnie jak ma to miejsce w przypadku taryf celnych.
Protekcjonistyczny wpływ depozytów importowanych na handel zagraniczny jest zjawiskiem bardziej złożonym i głębszym niż mogłoby się wydawać. Po pierwsze, co daje się wyraźnie zauważyć, to wzrost kosztów importera, który faktycznie udziela bankowi nie procentowanego kredytu na półroczny okres, wzrost cen towarów importowanych i zmniejszenie ich przywozu. Po drugie, mniej zauważalny wpływ depozytów importowych na gospodarkę kraju i jego handel zagraniczny polega na tym, że depozyty włożone do banku zamrażają i wycofują z obiegu na pół roku znaczne środki pieniężne. Wielkość ich oblicza się na setki milionów dolarów. W istocie rząd włoski liczył na zamrożenie w ten sposób około 1,95mln dolarów.
Zmniejszenie nadmiaru środków pieniężnych będących w obrocie na rynku wewnętrznym okresowo ogranicza ogólną zdolność płatniczą popytu na wszystkie towary i powoduje swego rodzaju reakcję łańcuchową zmniejszenie popytu na szereg towarów pochodzących z importu. W tym także i na te, które nie są bezpośrednio objęte depozytami importowanymi. Tak więc depozyty importowe stanowią charakterystyczną barierę protekcjonistyczną o podwójnym działaniu. Prowizoryczne depozyty w sposób bezpośredni ograniczają import, hamują jego wzrost i zmniejszają ogólną zdolność płatniczą popytu na rynku wewnętrznym danego kraju.